Çıplak Ayakla Yürümek Çocuklar İçin İyi mi Kötü mü?

16 Temmuz, 2021
Çoğu insan, çıplak ayakla yürümenin çocuklarda hastalıklara yol açabileceği fikriyle büyümüştür. Birçok ebeveynin kafasını karıştıran bu konuyla ilgili bazı gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocukken çıplak ayakla yürümenin kesinlikle yanlış olduğunu kaç kez duydunuz? Bu hala ebeveynleri rahatsız eden bir konu, bu nedenle bu yazımızda, araştırmacıların konuyla ilgili yakın zamanda keşfettiği bazı gerçekleri inceleyeceğiz. Aslında, minik ayaklar ne kadar özgürlüğe sahipse o kadar iyi gelişirler.

Çıplak ayakla yürümenin solunum yolu hastalıklarına yol açacağı yaygın bir inançtı. Ancak, bu tamamen yanlıştır. Bunun nedeni, soğuk algınlığına yakalanmanız için virüslerin vücudunuza üst solunum yollarından girmesinin gerekmesidir. Peki, ayakkabı giymek istemeyen çocuklar için risk nedir?

Çıplak ayakla yürümek çocuklar için iyi mi kötü mü?

patik tutan eller
Çıplak ayakla yürümek konusunda net bir fikir birliği yok.

Yaşamın ilk aylarında ayakkabı giyilmesi önerilmez. İşlevi yalnızca soğuğa, neme ve yaralanmalara karşıdır. Yani, bir bebek için dikişsiz bir çorap bu işlevi mükemmel bir şekilde yerine getirebilir.

Ayrıca, emekleme öncesi aşamada da (genellikle 8 aylıktan önce) ayakkabı giymek iyi bir fikir değildir çünkü ayakkabısız emeklemek çocuğun psikomotor gelişimi için çok önemlidir.

Çocuk 18 ayını doldururken ayağa kalkmaya başladığında, soğuktan korunmak için esnek ayakkabılar kullanmaya başlayabilir. Ancak seçilen ayakkabılar, ayakların nefes almasına izin vermelidir.

Daha sonra dört yaşında ayağı bazı yaralanmalara karşı korumak gerekir. Bu nedenle ayakkabılar yetişkinler tarafından kullanılanlara benzer şekilde daha sert olmalıdır.

Ayakkabıların ön kısmı yuvarlak olmalı ve parmakların içinde hareket etmesini sağlayacak şekilde geniş olmalıdır. Deri, %100 doğal olduğu ve ayağın nefes almasını sağladığından, bu yaştakiler için en iyi malzemedir. Ayrıca, çocuğun giyip çıkarması kolay olmalıdır.

Çıplak ayakla yürümenin sağlığa faydaları

İşte ayakkabı kullanmamanın bazı avantajları:

Ayak kemerlerinin oluşumunu destekler

Çocukların ayakları, fetal aşamada kemikleşen yumuşak dokudan yapılmıştır. Bu kemiklerin çoğu doğumda sertleşir, ancak tam katılık yetişkinliğe kadar olmaz.

Yaşamın ilk üç yılında düztabanlığa neden olan şey bu esneklik, deri altındaki bol miktarda yağ ve eklem değişiklikleridir.

Ayağın iç kısmının düzleştiği bu durum genellikle büyüme ile düzelir. Olan, ayağın tüm tabanının yere değmesidir.

İlginizi çekebilir: Bebeğinizin Fotoğraflamanız Gereken Anları

Çocuğun duyusal gelişimine katkı sağlar

Ayaklar, bir çocuğun doğduğu andan sekiz-dokuz aylık oluncaya kadarki dönemde ellere göre daha yüksek bir dokunma hassasiyetine sahiptir. Tahmin edebileceğiniz gibi, etraflarındaki dünyayı keşfetmek için ayaklarını kullanırlar.

Bu süreçte önce ellerini sonra da ağızlarını kullanarak bir şeyleri test ederler, çünkü duyuları daha gelişmiştir.

Bu sadece dokunma duyusuyla ilgili değildir, aynı zamanda tat ve sıcaklıkla da ilgilidir. Bu yüzden ayaklarını ve ayak parmaklarını özgürce hareket ettirebilmeleri çok önemlidir.

Kinestetik duyuları uyarır

Kinestetik veya proprioseptif duyu, kasların pozisyonunu tespit etme yeteneğini ifade eder. Çevremizdeki dünyayla ilişkili olarak bedenimizin duruşunun farkında olmamızı sağlayan duyudur.

Çocukların onu geliştirmek için düz olmayan zemini, baskıları ve farklı doku türlerini hissetmeleri gerekir. Bunun nedeni, kasların pozisyonunu iyileştirmeye ve eklemlerini güçlendirmeye yardımcı olmasıdır.

Olası riskler ve önlemler

oturmuş ağlayan minik çocuk
Çocuklar genellikle kendilerini ağlayarak ifade ederler.

Ayakkabılarla ilgili temel problemler, sertlikleri ve çocuğun yaşam tarzıyla uyumsuzluklarıdır.

Küçükler zıplamayı ve tırmanmayı severler ve çoğu taban esnek olmadığı için ayakkabılar kaymalarına ve düşmelerine neden olur. Ayrıca, aşağıdakiler gibi başka olası sorunlar da vardır:

Batık ayak tırnakları

Bu, ayak tırnağının köşesinin veya kenarının dokuya doğru büyüdüğü bir durumdur. En yaygın nedenlerden biri, tırnakları birbirine çok yakın tutan dar ayakkabılar giymektir.

Atlet ayağı

Bu mantar enfeksiyonu, dar ayakkabılar içinde ayak çok terlediğinde ortaya çıkar. Farkında olmayabilirsiniz ama nemli çoraplar veya sıcak koşullar altında ayakkabılar mantar oluşumunu teşvik eder.

Yapısal ayak problemleri

Bunyonlar en sık görülen yapısal yaralanmalardır. Parmak ekleminde sert ve ağrılı kitlelerdir. Nasır ise, sürtünme veya basınç nedeniyle kalınlaşmış deridir ve siğiller genellikle ayak tabanında görülür.

İlginizi çekebilir: El ve Ayaklardaki Nasırların Tıbbi Tedavisi

Çıplak ayakla yürürken dikkat edilmesi gerekenler

Atlet ayağı enfeksiyonlarından kaçınmak için çocuğunuzun havuzlarda, çimenlerde veya soyunma odalarında dolaşırken ayakkabı giymesi konusunda ısrar edin.

Ayrıca keskin cisimlere basma ihtimallerine karşı tetanos aşılarını güncel tutmalı ve ayaklarında yara olup olmadığını her zaman kontrol etmelisiniz.

Son olarak, tehlikeli olabilecek ve ayaklarına zarar verebilecek herhangi bir durumda ayakkabı giymeleri konusunda ısrar edin.

  • Reyes A. Calzado en la edad pediátrica Footwear in pediatric age. Criterio pediátrico
    Acta Pediatr Mex. 2018 mar;39(2):202-207. Disponible en http://www.scielo.org.mx/pdf/apm/v39n2/2395-8235-apm-39-02-202.pdf
  • C. Calvo Rey, M.L. García García, I. Casas Flecha, P. Pérez Breña. Infecciones respiratorias virales. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de la AEP: Infectología pediátrica. Disponible: https://www.aeped.es/sites/default/files/documentos/irsv.pdf
  • Mayo Clinic. Pie plano [Internet]. 28 de julio de 2020 [Revisado 27/04/2021] Disponible: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/flatfeet/symptoms-causes/syc-20372604
  • Gentil I. Podología preventiva: niños descalzos igual a niños más inteligentes. Revista Internacional de Ciencias Podológicas, ISSN 1887-7249, Vol. 1, Nº. 1, 2007, págs. 27-34
  • Mayo Clinic. Pie de atleta [Internet]. 14 de julio de 2o19 [Revisado 27/04/2021]. Disponible en https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/athletes-foot/symptoms-causes/syc-20353841