Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir: Mükemmeli Bulmak İçin 6 İpucu

Bir çocuk bakıcısının nasıl seçileceğini bilmek zordur. Ama kim anne olmanın kolay olacağını söyledi ki! Annelik, özellikle çocuklarını başkalarının bakımı altında bırakmaktan başka seçeneği olmayan, çalışan, bağımsız anneler için bir kat daha zordur.
Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir: Mükemmeli Bulmak İçin 6 İpucu

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir çocuk bakıcısı seçmek, doğumdan birkaç ay sonra işe geri dönmesi gereken annelerin aklını en çok kurcalayan sorunlardan biridir. Ayrıca, çocuklarının yaşamı boyunca herhangi bir aşamada herhangi bir sebeple evin etrafında ekstra yardıma ihtiyacı olan kadınları da bu sorundan muzdariptir.

Bir çocuk bakıcısı seçme görevi kolay değildir. Öncelikle bu konu üzerinde çok düşünmek zorunda kalırsınız. Ne de olsa, hayatınızın en değerli kısmının iyiliğinden sorumlu olacağınız çocuklarınızdır.

Çocukların yakın aileleri ile kurdukları bağ hiç kimse için bir sır değildir. Bu, bir bebeğin başka bir kişinin bakımı altına ne zaman girmesi gerektiğine dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konudur.

Bu süreçte birçok şüphe ve endişe aklınıza gelecektir ve bu tamamen normaldir. Bu, özellikle yakın ailesinin dışındaki insanlarla çok fazla iletişim kurmamış bir bebek söz konusu olduğunda geçerlidir.

Bu kolay bir iş değildir, ama imkansız bir görev de değildir. Hepsi dikkatli, özenli ve titiz olma meselesidir. Görünüşlerin bir şekilde aldatmaca olduğunun farkında olmak bu nedenle çok önemlidir.

Bu yüzden, çocuğunuzun iyiliğini garanti altına alabilecek güvenilir bir çocuk bakıcısı seçmek için mümkün olduğunca soru sormalı ve araştırmalısınız.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir: Zaman ve Sabır Gerektiren Bir Arayış

doğru çocuk bakıcısı
Çocuklarınızın yaşı, bakıcıların doğru seçiminde önemli bir rol oynar.

Annelik içgüdüleriniz her zaman çocuklarınızı korumanın yollarını bulacaktır.

Küçük yavrunuza bakmak için bir kişiyi almak uzun bir süreç olabilir. Ancak, bu aslında en iyisidir. Bir çocuk bakıcısı seçmek için karar vermeden önce sabırlı olmanız ve belirli bir kişiyi işe almak için uzun bir sebep listesi bulmanız gerekir. Öyleyse bu konuda acele etmemeniz herkes için en iyisi olacaktır.

İhtiyacınız olan çocuk bakıcısı profilinin, herhangi bir zamanda ihtiyacınız olana bağlı olarak değişeceğini unutmayın. Örneğin, çocuklarınızla yalnız kalmaları veya başka bir aile üyesinin şirketinde bulunmaları bir fark yaratır.

Ayrıca, çocuklarınızın yaşlarını ve kısa veya uzun süre onlarla birlikte olacaklarını göz önünde bulundurun. Konuşamayan bir bebek için çocuk bakıcısı aramak, aynı zamanda yürümeye başlayan bir çocuğa veya daha büyük çocuklara bakacak birini aramakla aynı değildir.

Seçilen bakıcıların size verdiği güven ve hissettirdiği güvenlik düzeyi, özellikle çocuklarınızla her gün birkaç saatliğine birlikteyseniz, gönül rahatlığınız için çok önemlidir. İçgüdülerinize güvenin; çünkü içgüdüler asla yalan söylemezler. Bir şey balık kokuyorsa ya da gözünüze gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor ise, o zaman muhtemelen öyledirler.

Çaresizlikten dolayı yanlış kişiyi işe almaya razı olmayın. Bakmaya ve araştırmaya devam edin.

Bir Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir: Sık Sorulan Sorular ve Kaygılar

Bir çocuk bakıcısı seçmek için aramaya başlarken, sorular ve kaygılarla dolmanız oldukça olasıdır. Bu, özellikle bakacakları sizin ilk çocuğunuzsa geçerlidir. İhtiyaçlarınız için mükemmel olan bir bakıcı seçmek kesinlikle son derece zorlu bir süreçtir.

Bu süreç boyunca en sık karşılaşılan zorlukları ve soruları analiz edin; böylece bir çocuk bakıcısı seçmeniz gerekip gerekmediğini veya bunun yerine günlük bakım merkezini seçmeniz gerekip gerekmediğini belirleyebilirsiniz.

 • Çocuk bakımı hizmetleri sunan bir kişi genellikle pedagojik konularda uzman değildir. Bu nedenle sunacağı eğitim katkısının günlük bakım merkezlerinde sağlananlarla aynı olması mümkün değildir.
 • Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzda çalışmaya uygun bir kişi bulmak zaman zaman zordur. Ancak, çocuklarınız evdeyken, belki de günlük çalışma merkezinde sizi beklemekten ziyade çalışma programınıza daha iyi adapte olurlar.
 • Evde yapılan bakıcılık hizmetlerinin çoğu, günlük bakım merkezlerinden daha pahalıdır. Bütçenizin bu ücretlerin herhangi biri için ödeme yapmanıza izin verdiğini öncesinde onaylamanız gerekir. Ayrıca yemek ve ulaşım masraflarını da ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Hepimiz kötü bakıcılar hakkındaki korku hikayelerini duyduk. Bu nedenle, görüşme sırasında belli bir kişide görebileceğiniz “garip” bir tutumdan şüphelenmeniz gerekir. Korkunun kararınızı değiştirmesine ise asla izin vermeyin. Ancak, “bir şeylerin gizemli olduğunu” hissediyorsanız, içgüdülerinize güvenin.

Bir çocuk bakıcısı seçme konusunda temel ipuçları

çocuk bakıcısı ve küçük kız
Görüşme sırasında bunun çocuğunuza bakacak doğru insan olduğundan ve ona tamamen güvenebileceğinizden emin olmak için işte size bazı ipuçları.

1. Geçmiş Sorgulaması Yapın ve Önceki Deneyimlerini Onaylayın

Bir kişinin özgeçmişinde sunduğu tüm referansları, özellikle de benzer işlerle ilgili olanları kontrol edin. Bu, seçimden önceki ilk adımdır.

Birlikte çalıştıkları ailelerle konuşun ve çocuklarla yaşadıklarını iddia ettikleri deneyimi onaylayın. Güvendiğiniz biri onları önerebilirse, bu sizin en iyi güvenceniz olabilir.

2. Mülakat Programlayın

Muhtemel adaylarla yapacağınız görüşmeye önceden hazırlanın.

“Onun doğru insan olduğunu hissetmek için” gerekli gördüğünüz tüm soruları sorun. Önceki çalışmalarını ve çocuklara bakma tecrübeleri olup olmadığını sorun. Ayrıca, neden artık bu ailelerle çalışmadıklarını da sorun. Ayrıca, çocuğunuzla ilgilenirken ortaya çıkabilecek çeşitli durumlarla nasıl başa çıkacakları da sormanız gereken önemli sorulardan birisidir.

Ek olarak, cezalar ve ödüller hakkında nasıl hissettiklerini öğrenin.

3. Görgü ve Varlığı Kontrol Edin

Bir çocuk bakıcısı seçtiğinizde, görüşme sırasında iyi bir tavır, görgü ve hoş bir kişiliğe sahip olmaları çok önemlidir.

İyi bir varlık bir yönetici ya da manken gibi giyinmekten ibaret değildir. Bu, bakımlı ve düzenli görünmek ve bu durum için uygun giyinmeyi bilmeleri ile ilgilidir.

Ayrıca iyi bir görgü yansıtmalı ve saygınlıkta kendilerini taşımalıdırlar. Çocuklarınızın bu kişinin örneğini takip edeceğini ve onlardan bir şeyler öğreneceğini unutmayın.

4. Küçük Bir Test Yapın

Görüşme sırasında bunu yapmak için birkaç dakikanızı ayırın, böylece çocuklarınızla nasıl olduklarını görebilirsiniz. Çocuğun bu kişiyi sevdiğinden ve duygularını sorgulamadığından emin olun. Çocukların sezgileri sizinkinden çok daha keskindir. Eğer varsa, aynısı aile hayvanı için de geçerlidir.

Ayrıca, etkileşimleri sırasında nasıl hissettiğinize de dikkat edin. Başlarken rahat, sakin ve güvenli misiniz? Çocuklarınızla bakıcı arasındaki ilişkiyi zorlayamazsınız. Bunu yaparsanız, ayrılma sürecini katılan herkes için daha da zorlaştırırsınız.

5. Programınızı ve Kullanılabilirliğini Onaylayın

Mülakatta topladığınız bilgilerden, ne kadar süre hizmet vermeye hazır olduklarını bilmelisiniz. Zamanında bulunması gereken yerde olabileceklerini ve tam olarak belirlenmiş bir durum için herhangi bir esneklikleri olup olmadığını sorgulayın.

İkinizden birinin programla ilgili herhangi bir problemi varsa, o zaman işle ilgili olası diğer adaylarla görüşmeye devam etmek daha iyidir.

6. Kural ve Koşullarınızı Belirtin

Bir çocuk bakıcısı seçmek için yapılan görüşme sırasında, aday onlardan ne beklediğinizi bilmelidir. Bu aşağıdaki başlıkları içerir:

 • Bebeğe ve/veya çocuklara tam olarak nasıl bakmaları gerektiği
 • Sorumluluklarının kapsamının ne olduğu
 • Acil bir durum varsa nasıl davranması gerektiği
 • Acilden kastınızın ne olduğu

Adayın, çocuklarınızla nasıl ilgilenmelerini istediğinize dair herhangi bir itirazı varsa, bir sonraki adayla görüşün.

7. Adaydan Şart ve Koşullarını Belirtmesini İsteyin

Görüşme sırasında bir adayın çalışma koşullarını belirtmesi gerekir. Ne kadar ayrıntılı olursa, sizin için o kadar iyi olur.

İhtiyacınız olan şeyle uyumsuzluk varsa, o zaman iş için doğru eşleşme olmaz. Sonrasında farklı bir bakıcı seçmek için işleme devam etmelisiniz.

Unutmayın: ailenizin iyiliği için bundan daha önemli bir şey yoktur.

Mükemmel Bir Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir

baba ve kız
İyi bir bakıcı çocuğunuzla iyi ilişki kurabilir, onları eğitimli ve sağlıklı tutabilir ve size daha fazla özgürlük ve gönül rahatlığı kazandırabilir.

Seçtiğiniz çocuk bakıcısının bu şartların tümünü yerine getirdiğini tespit ederseniz, onlara daha resmi bir test vermeye hazırsınız demektir. Çocuklarınıza kısa süre bakmaya başlayabilirler. Bu şekilde, çeşitli durumlarda nasıl tepki verdiklerini ve küçüklerin davranışını nasıl etkilediğini gözlemleyebilir ve analiz edebilirsiniz.

Benzer şekilde, oluşturduğunuz talimatlara uyup uymadıklarına dikkat edin. Onlara her zaman size ulaşabilecekleri, herhangi bir haber hakkında veya düzenli rutinleri hakkında bilgi verebilecekleri bir telefon numarası vermeniz gerekir. Bu ikinci testten memnun kalırsanız, daha uzun süreli olarak onu işe alabilirsiniz.

Son olarak, dünyadaki en iyi bakıcıyı seçseniz bile, ebeveyn olarak dikkatinizi asla çocuklarınızdan başka bir yerde olmayacak. Bu sayede çalışmanız gereken saatlerden bağımsız olarak, yalnızca çocuğunuza koşulsuz sevgiyi sağlayabilirsiniz.

Onları ve kendinizi, birlikte büyümenin ayrıcalığından mahrum etmeyin. Zaman çok hızlı geçiyor ve çocuklarınızla geçireceğiniz dünyanın tüm zamanına sahip olacağınız bir gün olacak, ama onlar belki de yanınızda olmayacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castrillón González, Lisbeth Yalile, et al. “Corporación escuela para niñeras y cuidadores.” (2010).
 • Cid López, Rosa María. “Madres sustitutas y oficios femeninos. Nodrizas y niñeras en la Roma antigua.” Los trabajos de las mujeres en el mundo antiguo: cuidado y mantenimiento de la vida (2016).
 • Gorbán, Debora. “De niñeras, cuidadoras y empleadas domésticas: una mirada sobre los procesos de selección de trabajadoras del cuidado entre familias de clases medias en la ciudad de Buenos Aires.” Documentos para discusión Nº14(2014).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.