Çocuklarınızın Çalışma Alanını Düzenleyen El Sanatları

Çocuklarınızın çalışma alanı düzenli değilse, ödevlerini veya çalışmalarını yapmaları kolay olmayacaktır. Her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmanın iyi bir yolu da, burada paylaştığımız basit el sanatları.
Çocuklarınızın Çalışma Alanını Düzenleyen El Sanatları

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bir çocuğun çalışma alanının çok çabuk önemsiz şeylerle dolma alışkanlığı vardır. Her yeri kalem, defter ve diğer nesnelerle doldurmak için okuldan eve gelmeleri yeterlidir. Ve bu olduğunda, aradıkları hiçbir şeyi bulamazlar.

Neyse ki, bu sorunu çözmenin birçok yolu var. Birçok fikir ve nesne bu alanı daha iyi bir şekilde düzenlemenize yardımcı olacaktır. En iyisi de, bu düzenleyicileri evde, çok basit malzemelerle ve yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlayacak şekilde yapabilecek olmanızdır.

Aşağıda, çocuklarınızın ders çalışma alanını düzenlemek ve zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine yardımcı olmak için bazı el sanatları bulacaksınız.

Çocuklarınızın çalışma alanı için düzenleme fikirleri

Her şeyi düzenli tutmak için geri dönüşümlü kutular

Kutular, her şeyi düzenli tutmak için mükemmel bir çözümdür. Ana fikir farklı boyutlardaki kutular bulmak ve bu kutuları ekstra depolama alanları olacak şekilde geri dönüştürmektir.  Karton, teneke, lif veya başka herhangi bir malzemeden yapılmış kutuları kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde, farklı malzemeleri depolamak için ideal olacağından, farklı şekillerdeki kutuları seçebilirsiniz. Kapaklı veya kapaksız kutular, kare, daire veya dikdörtgen kutular klasörleri, kalemleri, dergileri ve her türlü çalışma malzemesini saklamak için mükemmeldir.

Kutuları güzel renkli kağıtlarla kaplayabilir ve çocuklarınızın çalışma alanını daha iyi düzenlemek için bir kutu köşesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kurdelele şeritleri ekleyebilir veya çeşitli fotoğraflar yapıştırabilir yada daha dekoratif hale getirmek için boyayabilirsiniz.

Bir duvar düzenleyici

Evinizde bulacağınız artık materyallerden düzenleyiciler yapın.
Çok fazla alanınız yoksa, bir duvar organizatörü kullanmak sahip olduğunuz alandan en iyi şekilde yararlanmanıza fırsat verecektir.

Duvara asabileceğiniz cepli bir organizatör, özellikle de çok fazla alanınız yoksa, çocuklarınızın çalışma alanını organize etmenin mükemmel bir yoludur.

Bu organizatörü yapmak için orta boyda ahşap bir tahtaya, çeşitli renklerde EVA köpük kağıtlarına, ipliğe, beyaz bir sicime ve bir dikiş makinesine ihtiyacınız var.

Yapmanız gereken ilk şey EVA köpüklerden sekiz adet dikdörtgen kesmek. Daha sonra, dikdörtgenleri ikişer ikişer birbirlerine dikin ve 25cm’lik kenarlardan birini cep yapmak için dikmeden bırakın. Cepleri ahşap tahtaya yapıştırmak için tutkal (veya silikon) uygulayın.

Son olarak, tahtaya iki delik açın ve beyaz ipi deliklerden geçirin. Şimdi tek yapmanız gereken tahtayı duvara asmak! Ceplerde kalem, fırça, makas ve diğer malzemeleri saklayabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Evinizi Organize Etmenize Yardımcı Olacak 11 İpucu

Kalemleri düzenlemek için süslü konserve kutuları

Kalemleri düzenlemek için konserve kutularını geri dönüştürerek kullanabilirsiniz. Konserve Kutularını iyice yıkayın sonra çekici kumaşlar ve renkli kurdeleler ile kaplayın. İki kutuyu birbirine ve hatta duvara  yapıştırabilirsiniz. Bu kutular, kalemleri hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacak aynı zamanda çocuklarınızın çalışma alanını muhteşem görünecek şekilde organize etmenizi sağlayacaktır.

Bölücü olarak mısır gevreği kutuları

Kutuları geri dönüştürerek çocuğunuzun çalışma odasını düzenleyin.
Yaratıcı ve göz alıcı bölücüler de dahil olmak üzere raflar için el sanatlarından yararlanabilirsiniz.

Tahıl kutuları raflarınız için harika bölücüler olabilirler. İçlerine dergileri, not defterlerini ve her türlü kağıdı koyabilir, onları sınıflandırmanıza ve çalışma alanlarını düzenli tutmanıza yardımcı olabilirler.

Tahıl kutularını bölücülere dönüştürmek için, onları çapraz olacak şekilde kesin ve üzerlerini renkli kağıtla kaplayın. Ambalaj kağıdı veya çekici ve renkli başka bir kağıt türü kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın çalışma alanını gerçekten çekici kılmak için farklı renkler ve desenler kullanmak idealdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eski Kıyafetleriniz için 8 Yeni Kullanım Önerisi

Küçük eşyalar için cam kavanozlar

Cam kavanozlar, ataşlar, lastik bantlar veya zımbalar gibi her zaman kaybolan küçük masa öğeleri için ideal olabilir. Bu şekilde, her zaman elinizin altında olacak ve derli toplu duracaklar. İyi organizasyonun büyük ve küçük nesnelerin daha iyi kullanılması anlamına geldiğini unutmayın.

Bu kavanozları geri dönüştürmek için yapmanız gereken ilk şey, onları sıcak suyla çok iyi yıkamaktır. Ardından, bazı plastik hayvanları seçin ve kapaklara yapıştırın. Yapıştırıcı kuruduktan ve hayvanlar kapaklara iyice yapıştıktan sonra, kapakları ve hayvanları sprey boya ile boyayın.

Tüm bu el sanatları, çocuklarınızın çalışma alanını basit, farklı ve ucuz bir şekilde organize etmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, başka türlü çöp kutusuna gidecek nesnelere yeni bir hayat vermenize yardımcı olurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.