CrossFit'in Riskleri ve Faydaları: Bilmeniz Gerekenler

CrossFit, doğru şekilde yapıldığında birçok yararı olabilen bir egzersiz stratejisidir. Ancak, bilmeniz gereken bazı riskleri de vardır. Bunları bu yazımızda keşfedin!
CrossFit'in Riskleri ve Faydaları: Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

CrossFit dünya çapında çok popüler hale gelmiş bir yüksek yoğunluklu power fitness türüdür. Asıl hedefi fiziksel anlamda zorlayıcı işlere sahip olan insanları bu işlere hazırlamak olmuş olsa da günümüzde her türlü insan için uyarlanmıştır. CrossFit’in faydalarını ve risklerini biliyor musunuz?

Bu egzersiz türü kilo vermek, kas kütlesini arttırmak ve güç kazanmak isteyen insanlar için son derece çekici olsa da insanların uygulamadan önce dikkate alması gereken bazı dezavantajlara da sahiptir. Aşağıda bu dezavantajları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

CrossFit Nedir?

CrossFit’in faydalarını ve risklerini öğrenmeden önce CrossFit’in tam olarak ne olduğunu bilmek önemlidir.

Bu, 50 dakikayı geçmemesi gereken belli bir süre zarfında gerçekleştirilen fonksiyonel hareketlerden oluşan sürekli değişen egzersizlere dayanan bir egzersiz türüdür. Yapılan egzersizlere kardiyovasküler egzersizler, ağırlık kaldırma ve kuvvet çalışmaları da dahildir. Ayrıca kişinin farklı becerilerini ve fiziksel yeterliliklerini keşfetmeyi de amaçlar.

Ancak, yeterli zindelik, esneklik, denge ve kas ve solunum direncine de sahip olunması gerekir. Bu pratik uygun hareket biyomekaniklerine sahip olmayı da gerektirir, çünkü egzersizleri olması gerektiği gibi yapmamak omurganızda, eklemlerinizde ve vücudunuzun diğer kısımlarında yaralanmalara yol açabilir.

Peki, CrossFit’in faydaları ve riskleri nelerdir?

Ağırlık kaldıran bir adam.

CrossFit’in Faydaları ve Riskleri

CrossFit dünya çapında popüler hale gelmiş olsa da uygulanması tartışmalıdır. Faydalarının birçoğu çalışmalar tarafından desteklenmiş olsa da, çoklu yaralanmalar ve ciddi sonuçların görüldüğü vakalar insanları bu pratiğin tehlikeli olabileceğine inanmaya itmiştir.

En büyük problem birçok insanın bu pratiği fitness ve sağlık durumlarını değerlendirmeden uygulamaya karar vermesidir. Hatta bazı insanlar uzman bir eğitimcinin gözetimi olmaksızın yoğun egzersiz rutinleri uygulamaya bile karar vermişlerdir.

Aşağıda bu faydaları ve riskleri daha detaylı bir biçimde açıklayacağız.

CrossFit’in Faydaları

Birçok insanın düşündüğünün aksine CrossFit yüksek performanslı sporcular için özelleştirilmiş bir egzersiz formu değildir. Hatta, günümüzde dünya çapında birçok insan bu rutinleri uygulamaktadır.

Ancak, bu pratiğin kişinin fiziksel yeteneklerine nasıl adapte edileceği bilinmelidir. Bu açıdan fiziksel bakımdan durumu kötü olan biri ile düzenli olarak egzersiz yapan ya da hareketli egzersizlere alışık olan birinin egzersiz rutini aynı olmayacaktır. Bundan dolayı doktorunuza danışıp bu egzersizleri denemeden önce fiziksel performansınızı değerlendirmeniz zorunludur.

Yukarıda söylediğimiz şeylerin ışığında ve her egzersizin içerdiği hareketlerin biyomekaniğine saygı duyarak yapıldığında CrossFit aşağıdakiler gibi ilginç faydalar sağlayabilir:

 • Kardiyovasküler ve solunumsal dayanıklılığı arttırır.
 • Fiziksel dayanıklılığı arttırır.
 • Koordinasyon ve dengeyi geliştirir.
 • Duygudurum ve benlik saygısını iyileştirir.
 • Kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur.
 • İnsanların kilo vermesine yardımcı olur (bir “yağ yakıcı” olarak kabul edilir).
 • Genellikle gruplar halinde uygulandığı için insan ilişkilerini teşvik eder.

CrossFit’in Riskleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer bazı önlemler almazsanız CrossFit tehlikeli hale gelebilir. Eğer mevcut sağlık durumunuzu değerlendirmediyseniz ya da gerekli dayanıklılığa sahip olmadan zor egzersizler yaparsanız aşağıdaki durumlardan muzdarip olabilirsiniz:

 • Kas, bağ doku, tendon ve kemik yaralanmaları.
 • Omurga yaralanmaları.
 • Zayıflama ve uzun sürekli bitkinlik.
 • Yüksek kan basıncı gibi kardiyovasküler sistem değişiklikleri.
 • Kas dokusunun yıkımına yol açan bir durum olan rabdomiyoliz. Kaslardaki lif içeriğinin kana salınmasına sebep olduğu için böbrek yetmezliği ve aritmi gibi problemlere yol açabilir.
Muayene edilen bir kadın.
Doktorunuz bir fiziksel muayene yaptıktan sonra dejeneratif yaralanmanın yerini ve ciddiyetini belirleyebilir.

Bu yazımızı da keşfedin: Skolyozu Önlemek İçin 4 Temel Egzersiz

CrossFit Yapmak İçin İpuçları

CrossFit’i güvenli bir şekilde yapabilmek için bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir. Öncelikle, sağlık durumunuzu belirlemek ve herhangi bir durumdan muzdarip olup olmadığınızı öğrenmek çok önemlidir. Sonrasında, hastalık durumlarında yoğun egzersizler yapmanızın önerilmediğini unutmamalısınız.

Bunun haricinde, bu disiplinde özelleşmiş olan bir eğitmene danışmak çok önemlidir. Profesyoneller size yaralanma riskini azaltmak için egzersizleri nasıl uygulamanız gerektiğini öğretebilir. Diğer önerilerimiz ise şunlardır:

 • Fiziksel durumunuza adapte edilmiş orta zorluktaki rutinler ile başlayın. 
 • Egzersizlerinizin zorluğunu kademeli olarak arttırın.
 • Dinlenmek ve iyileşmek için yeterli zaman ayırın. 
 • Yeterince su içtiğinizden emin olun.
 • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı takip edin.
 • Egzersizleri yapmadan önce ısınma ve esneme hareketleri yapmayı unutmayın.

CrossFit’i denemeyi mi düşünüyorsunuz? Eğer düşünüyorsanız lütfen faydalarını ve risklerini hatırlayın ve sizin için doğru olup olmadığını tartın. Ayrıca başlamadan önce tavsiye almayı unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermenizi Engelleyen Hatalar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermenizi Engelleyen Hatalar

Kilo vermekle ilgili sorunlar yaşıyor ve bir türlü kilolarınızdan kurtulamıyor musunuz? Kilo vermenizi engelleyen hatalar neler olabilir, hiç düşün...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gianzina, E.A., Kassotaki, O.A. The benefits and risks of the high-intensity CrossFit training. Sport Sci Health 15, 21–33 (2019). https://doi.org/10.1007/s11332-018-0521-7
 • Ghadieh, A. S., & Saab, B. (2015). Evidence for exercise training in the management of hypertension in adults. Canadian family physician Medecin de famille canadien, 61(3), 233–239.
 • Meyer, J., Morrison, J., & Zuniga, J. (2017). The Benefits and Risks of CrossFit: A Systematic Review. Workplace Health and Safety. https://doi.org/10.1177/2165079916685568
 • Claudino JG, Gabbett TJ, Bourgeois F, et al. CrossFit Overview: Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med Open. 2018;4(1):11. Published 2018 Feb 26. doi:10.1186/s40798-018-0124-5
 • Choi EJ, So WY, Jeong TT. Effects of the CrossFit Exercise Data Analysis on Body Composition and Blood Profiles. Iran J Public Health. 2017;46(9):1292–1294.
 • Esco, M. CrossFit Review. WebMD. https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/crossfit-review#1

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.