Depresyon Tedavisine Yardımcı Olan 5 Sağlıklı Atıştırmalık

Beslenme şeklinizi değiştirmenin depresyon tedavisinde size yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Gününüze daha sağlıklı atıştırmalıklar eklemek ruh halinizi iyileştirir.
Depresyon Tedavisine Yardımcı Olan 5 Sağlıklı Atıştırmalık

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu yazıda, size depresyon tedavisine yardımcı olabilecek birkaç sağlıklı atıştırmalık göstereceğiz. Ek olarak, bu rahatsızlıktan muzdarip olmanız durumunda, kaçınmanız gereken veya daha az yemeniz gereken yiyecekleri de anlatacağız.

Yemeğin bir destek olduğunu unutmamak önemlidir, ancak tıbbi tedavinin yerine geçmez.

Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), depresyonun dünya çapında çok yaygın bir akıl hastalığı olduğunu söylüyor.

Başlıca özellikleri, üzüntü, suçluluk veya özgüven eksikliği duygularıdır. Ayrıca, insanlar keyifli şeylere ve uykuya karşı ilgi hissetmeyebilir, iştah ve konsantrasyon sorunları ve genel yorgunluk yaşayabilir.

Ayrıca, WHO, depresyonun kronik olabileceğini veya ataklar halinde gerçekleşebileceğini belirtmektedir. Bu, insanların günlük aktivitelerinin yanı sıra günlük yaşamla yüzleşme yeteneklerini de büyük ölçüde etkiler.

Kimse bu zihinsel bozukluktan muaf değildir ve bu duruum herkesi etkileyebilir. Sonuçta, herkes hem evde hem de işte stres ve endişe yaşıyor.

Korkutucu Sayılar

depresyon tedavisi

DSÖ’ye göre, depresyon dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkiliyor. 2005-2015 arasında vakalar %18’den fazla artmıştır.

Ne yazık ki, bu hastalık ciddi bir sağlık sorununa neden olabilir. Uzun süre devam ettiğinde, orta derecede veya son derece ciddi bir biçimde kötüleşebilir.

En kötü durumlarda, intihara yol açabilir. Her yıl yaklaşık 800.000 insan kendi canını alıyor. İntihar, DSÖ’nün verilerine göre 15-29 yaş grubundaki ikinci ölüm nedenidir.

Tedaviler

Depresyonu tedavi etmek için etkili tedaviler olmasına rağmen, bu hastalığa sahip kişilerin yarısı onları alamaz.

Tedavinin önündeki en büyük engellerden biri, çok fazla kaynak veya uzman bulunmamasıdır. Ayrıca, zihinsel bozukluklarla ilgili çok büyük bir etiketlenme de söz konusudur.

Ek olarak, depresyondan muzdarip insanlar yanlış tanı da alabilirler. Bunun tersi, bu hastalığı olmayan insanlar yanlış teşhis edildiğinde de gerçekleşir. Maalesef, birçok insan, ihtiyaç duymadıkları antidepresanları kullanıyorlar.

Bu nedenle, size depresyon tedavisinde yardımcı olabilecek sağlıklı atıştırmalıkların bir listesini vereceğiz.

Bununla birlikte, sizin için her zaman en iyi tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanız gerektiğini unutmayın.

Depresyon Tedavisine Yardımcı Olan 5 Sağlıklı Atıştırmalık

1. Yulaf

İster inanın ister inanmayın, kan şekeri seviyelerinizin depresyon ile ilgisi olabilir. Neyse ki, vücudunuzdaki glikozu dengelemenize yardımcı olan yiyecekler var. Ayrıca, sinir sisteminizi sakinleştirebilir ve duygusal refahınızı artırmaya da yardımcı olabilirler.

Bu noktada yulaf temel bir rol oynar. İçerdikleri lif sayesinde sindirim sisteminizi sakinleştirir ve kan şekerinizi yüksek tutar. Bu ani ruh hali değişimlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ek olarak, bu tam tahıl vücudunuza B1, B6 ve B5 vitaminlerini de sağlar. Bu besinler, ruh halinizi etkileyen beyin kimyasallarının üretimini etkilediği için sizi duygusal olarak sabit tutmaya yardımcı olabilir.

  • Tüm yararlarından faydalanmak için yulaf ezmesi ve diğer farklı yulaf çeşitlerini tüketebilirsiniz. Örneğin, kızarmış yulaflı bir meyve salatası yiyebilirsiniz.

2. Ceviz

ceviz yiyen kadın

Ceviz ve diğer yemişler de depresyonu tedavi etmek için en çok tavsiye edilen sağlıklı atıştırmalıklardan biridir.

Beyninizin düzgün çalışması için gerekli olan omega 3 yağ asitlerine sahiptir. Çalışmalar düşük omega 3 seviyelerinin depresyonun nedenlerinden biri olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, bunlar kardiyovasküler sisteminizi iyileştirmenin yanı sıra, iyi bir ruh halinde kalmanıza yardımcı olabilir.

Benzer şekilde, düzenli olarak fındık yemek, beyninizi aktif tutmaya ve konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca zamanla bilişsel bozulmaları da önleyebilir.

3. Bitter Çikolata Depresyon Tedavisine Yardımcı Olur

Kakao bakımından zengin bitter çikolata, serbest radikallerin sorun yaratmalarını önlemeye yardımcı olacak antioksidanlar içerir.

Aynı şekilde, kakao tüketmek beyindeki serotonini uyarır. Bu, duygu durumu iyileştiren ve kortizolü azaltan bir maddedir.

Bu yiyecek mükemmel bir atıştırmalıktır. Küçük miktarlarda yemek vücudunuz ve zihniniz için çok sağlıklı olabilir. Ancak, en az %70 kakao içeren bir çikolata aldığınızdan emin olun.

4. Muz veya Plantain

Hem muz hem de plantain magnezyum bakımından zengindir.

Stres, depresyon veya anksiyete ile uğraşan kişiler, mineral seviyelerini yükselttiğinden bu yiyecekleri yemekten çok fayda görebilirler.

5. Elma

depresyon tedavisinde elma

Elma, beyninizin düzgün çalışmasına yardımcı olan bir antioksidan kaynağıdır.

Ek olarak, pozitif düşünmenize yardımcı olan dopamin gibi nörotransmiterler üretmeye yardımcı olurlar.

Depresyon Tedavisinde Kaçınılması Gereken Gıdalar

Eğer depresyonunuz varsa ya da depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, sağlıklı atıştırmalıklar yemenin yanı sıra, şu yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız:

  • Aşırı kahve ve kafeinli çay
  • Yağlı gıdalar
  • Rafine şekerli yiyecekler
  • Alkolsüz içecekler ve alkol
  • Yapay tatlandırıcılı yiyecekler

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • La Rosa F, Clerici M, Ratto D, Occhinegro A, Licito A, Romeo M, Iorio CD, Rossi P. The Gut-Brain Axis in Alzheimer’s Disease and Omega-3. A Critical Overview of Clinical Trials. Nutrients. 2018 Sep 8;10(9):1267. doi: 10.3390/nu10091267. PMID: 30205543; PMCID: PMC6164598.
  • Ried K, Fakler P, Stocks NP. Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev. 2017 Apr 25;4(4):CD008893. doi: 10.1002/14651858.CD008893.pub3. PMID: 28439881; PMCID: PMC6478304.
  • Wang J, Um P, Dickerman BA, Liu J. Zinc, Magnesium, Selenium and Depression: A Review of the Evidence, Potential Mechanisms and Implications. Nutrients. 2018 May 9;10(5):584. doi: 10.3390/nu10050584. PMID: 29747386; PMCID: PMC5986464.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.