Detoks Suları: İki Faydası ve Efsaneler

17 Mayıs, 2021
'Detoks' suları, antioksidan kapasitesine sahip bitki besinleri içeriğiyle karakterize edilir. Bu bileşikler, karmaşık patolojilerin gelişme riski azaltılabilir. Ama bilmemiz gereken efsaneler de vardır.

Detoks suları içmek son dönemin moda olaylarından biri haline gelmiştir. Bu sıvılar, vücudu temizleme ve sağlık üzerinde faydalı etkiler yapma vaadi ile satılmaktadır. Ancak, tüm bu ışıltılar birer altın değildir:  Bu konuda size anlatacağımız pek çok efsane var.

Tüm bu yanlış bilinen efsanelere rağmen, bu tür suların düzenli ve kontrollü alımının da bazı faydaları olabilir. Her halükarda, her zaman bir sağlık profesyoneli tarafından reçete edilmesi ve bunların hiçbir zaman ana hidrasyon kaynağı olarak doğal suyun yerini almaması önerilir.

Bunu da okuyun: Erken Yaşlanmayla Savaşmak İçin 3 Antioksidan

Detoks suları ne demek?

Detoks suları, sudan oluşan bir içecektir. İçine besin değerini artırmak için meyve suları veya baharatlar gibi bir dizi katkı maddesinin katıldığı içecektir. Mikro ve fito besinlerin katkısına dayanarak, söz konusu sıvının düzenli tüketiminin kilo vermeyi destekleyebileceği iddia edilmektedir.

Bu durum sayesinde, kişinin sağlık durumu iyileştirilebilir. Enflamasyon azalır ve iç organlardaki yağ giderilir, bu da organların daha iyi çalışmasını sağlar. Buna karşılık, karmaşık patolojiler geliştirme riski daha düşük olacaktır. Ancak tüm bu iddialar hakkında doğru bilinen pek çok yanlış vardır.

detoks suları
Detox suyu, içinde antioksidanlar ve bitkisel besinler bulunan bir miktar su ilavesinden başka bir şey değildir.

Evde nasıl yapılabilir?

Evde, detoks suları yapmak çok basittir. Bir sürahiyi suyla doldurun, biraz limon dilimleri veya nane, zencefil veya zerdeçal gibi diğer meyve ve baharatları ekleyin. İçeriğin marine olması için birkaç saat beklemeye bırakın. Bu şekilde buzdolabında veya oda sıcaklığında tüketilebilirler.

Sorun, bazı beslenme gurularının belirli yiyecekleri bastırmayı ve bunları söz konusu sıvıların tüketilmesiyle değiştirmeyi tavsiye eder. Bunun metabolizma üzerinde olumsuz bir etkisi vardır çünkü kan şekerini artırabilir ve pankreasın strese girmesine neden olabilir.

Diğer beslenme guruları ise tokluk hissi oluşturmak için yemeklerden önce detoks sularının tüketilmesini önermektedir. Yiyecek alımından önce su içmenin iştahı azalttığı kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, bu sıvıların karbonhidratlar gibi besin maddelerine de sahip olduğunu aklımızda bulundurmalıyız.

Belki bu da ilginizi çekebilir: Erken Yaşlanma Karşıtı Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Detoks sularının iki faydası

Ara sıra detoks su alımının sağlık açısından faydaları olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

1. Karmaşık patolojilerin görülme sıklığının azaltılması

Bu sıvılar, antioksidan kapasiteye sahip yüksek miktarda bitkisel besin içerir. Buna bir örnek; zerdeçal veya zencefil (kurkumin) olabilir.

Bu maddelerin düzenli tüketimiyle orta vadede kardiyovasküler rahatsızlıklar gibi karmaşık patolojiler geliştirme riskini azaltan daha düşük sistemik inflamasyon durumu ile ilişkisi olduğu ortaya koyulmuştur.

2. Geç yaşlanma

Size bahsettiğimiz aynı antioksidanlar, serbest radikal oluşumunu etkisiz hale getirebilir. Metabolizmadan türetilen bu bileşiklerin erken yaşlanmadan sorumlu olduğuna dair kanıtlar vardır.

Yaşlanma hastalanma riskini artırmaya da katkıda bulunur. Bu nedenle, redoks potansiyel dengesi, yaşlanmanın özelliklerini olabildiğince önlemek için gereklidir.

Detoks suları hakkında iki efsane

Bu faydalara rağmen, detoks sularının tüketimi ile ilgili birçok efsane vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

1. Kilo vermenize yardımcı olurlar

Bu tür bir sıvının, özellikle aç karnına tüketildiğinde metabolizmayı harekete geçirebildiğine dair yanlış bir inanç vardır. Detoks sıvısının vücuda alınmasından sonra, lipid oksidasyonunda kilo kaybına teşvik edecek bir artış olacaktır. Ancak bilimsel kanıtlar bu iddiayı desteklememektedir. Bu olayı desteklemeyi başaran hiçbir çalışma yoktur.

2. Kanseri tedavi eder

Piyasada tümör süreci başladıktan sonra kansere karşı çare olarak bu tür detoks suyunu satan kişiler vardır. Günlük tüketimin tümör büyümesini yavaşlatabileceğini ve hatta kanser hücrelerini öldürebileceğini teşvik ederler.

Antioksidanların hastalığın seyrinde olumlu katkıları olsa da, detoks sularının kanserle mücadele söz konusu olduğunda sihirli özellikleri olmadığı bir gerçektir. Kemoterapinin etkilerini iyileştirmek için çok daha etkili başka beslenme stratejileri vardır.

detoks sıvıları
Elde edilen detoks sıvılarının tüketilmesinin bazı faydaları vardır, ancak hiçbir şekilde onkolojik bir tedavi yerine geçmez.

Detoks suları iyidir, ancak her derde deva değildir

Düzenli detoks suyu tüketimi, özellikle iyi planlandığında vücut üzerinde faydalı etkiler yaratabilir. Ancak bazılarının iddia ettiği gibi mucizevi etkileri yoktur.

Asıl önemli unsur onları sağlıklı, dengeli ve çeşitli bir beslenme programı arasında bu suları kullanmaktır. Hiçbir durumda su tüketiminin yerini almamaları, aksine onu tamamlamaları gerektiği unutulmamalıdır.

Yukarıda anlatılanlara ilave olarak herhangi bir hastalık sorunu yaşıyorsanız, her zaman uzmana gitmeniz gerektiğini unutmayın. Bu tür içecekler sorunu kendi başlarına çözmez. Bazen farmakolojik olarak uygun kullanımına dönüşen başka türden önlemler almanız gerekecektir.

  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.
  • Pop MR., Popolo A., Trifa AP., Stanciu LA., Phytochemicals in cardiovascular and respiratory diseases: evidence in oxidative stress and inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2018.
  • Forman HJ., Redox signaling: an evolution from free radicals to aging. Free Radic Biol Med, 2016. 97: 398-407.