Dışarıda Yemek İçin İpuçları

Çok aç kalmama veya paylaşacak yemek sipariş etme gibi birkaç ipucunu takip ederseniz sağlıklı bir şekilde yemek yemek mümkündür. Bu makalede daha fazla bilgi edinin!
Dışarıda Yemek İçin İpuçları
Marta Guzmán

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Marta Guzmán.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Dışarıda yemek yerken kilonuzu kontrol etmek veya sağlıklı bir diyet yapmak mı istiyorsunuz? İmkansız görünse de, bu makalede paylaşacağımız öneriler size dışarıda nasıl sağlıklı bir şekilde yemek yiyebileceğinizi gösterecektir.

Dışarıda sağlıklı beslenme

Dışarıda sağlıklı beslenmek imkansız görünebilir. Sonuçta, restoranlar normalde kalori dolu sağlıksız seçenekler sunar. Bu nedenle çalışmalar, dışarıda yemek yemenin aşırı kilo ve obezite ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Cambridge tarafından yapılan bir araştırma, restoranlarda satılan ana yemeklerin %90’ından fazlasının kalori dolu olduğunu ve sodyum ve özellikle doymuş yağ açısından zengin olduğunu gösterdi. Ayrıca, çocuk menülerinde yetişkin menülerinden daha fazla yağ ve şeker bulunur. Bu nedenle, bu seçenekler menünün geri kalanından daha az sağlıklı olma eğilimi gösterdiğinden, çocuk menüsünden sipariş vermek önerilmez.

Dışarıda yemek öncesi

Restorana gitmeden önce bile kararlarınızı kontrol altında tutmanız çok önemlidir. İşte dikkate almanız gereken bazı ipuçları:

 • Restoranı önceden seçin ve rezervasyon yapın. Nereye gideceğinizi biliyorsanız, servis ettikleri yiyecek türünü de bilirsiniz. Ayrıca, rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Bu şekilde, bir bekleme listesi olması durumunda beklemekten kaçınmış olursunuz. Sonuçta, beklerken, halihazırda ayrılmış bir masanız olsaydı sipariş etmeyeceğiniz bir içkiyi sipariş etme olasılığınız vardır.
 • Mümkünse menüye önceden bakın. Birçok restoran menülerine web sitelerinde yer verir. Oraya gitmeden önce ne sipariş edeceğinizi öğrenmek için evde menüyü gözden geçirin.
 • Çok aç gitmeyin. Eğer restorana gittiğinizde çok aç olursanız, ekmek ve orada servis edilecek diğer mezeleri yersiniz, eğer restorana gittiğinizde çok aç değilseniz bunlardan kaçınabilirsiniz. Bu nedenle, evinizden ayrılmadan önce bir parça meyve yemenizi öneririz.
dışarıda yemek yemeye çıkan insanlar

Restoranda yemek yerken

Bir restorana gitmeden önce bu ipuçlarını uyguladıktan sonra, evden uzakta sağlıklı yemek yemek çok daha kolay olacaktır.

 • Ne içebileceğinize dikkat edin. En çok önerilen seçenek sudur. Başka seçenekler sipariş etmek istiyorsanız, maden suyu seçebilirsiniz veya daha lezzetli bir şey istiyorsanız, içine bir limon dilimi koymalarını rica edin. Ayrıca doğal meyve suları, düşük alkollü bira veya diyet içecekleri de tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, diyet içeceklerin çok iyi bir seçenek olmadığını bilmelisiniz.
 • Yediğiniz ekmek miktarını kontrol edin. Normalde, birçok restoran ekmek sepetleri sunmaktadır. Ekmek yemek istemiyorsanız, garsona ekmek sepetini getirmemesini söyleyin. Biraz istiyorsanız, garsona kişi başına küçük bir parça getirmesini söyleyin.
 • Ne sipariş ettiğinize dikkat edin. İlk olarak, restoranın sunduğu sebze yemeklerine bakın. Unutmayın, ana yemek ya da yemeğinizin önemli bir parçası olarak sebze yemek çok iyi bir fikirdir. Sebzeleri seçtikten sonra, yemeğinizi tamamlamak istediğiniz proteini seçin. Et, balık, yumurta veya baklagiller olabilir. Kızarmış yemeklerden veya soslu yemeklerden kaçının.
 • Sağlıklı yan yemekler seçin. Örneğin, patates kızartması yerine fırında patates veya salata tercih edin. Tabağınızda un veya karbonhidrat varsa ekmek yemeyin.
 • Sosları yemeğin yanında sipariş edin. Garsondan yiyeceklerinizde sos veya peynir olmadığından emin olmasını isteyin. Bu şekilde, aşırıya kaçmadan deneyebilirsiniz.
 • Yemeklerinizi paylaşın. Boyutlarını görmek için etrafınızdaki masaların yemeklerine bakmak, sadece kendiniz için mi sipariş vereceğinize yoksa paylaşmanız gerekip gerekmediğine dair karar vermenize yardımcı olur. Yemekler büyükse, paylaşacağınız şekilde sipariş verin. Bu şekilde, yediğiniz miktarı kontrol edebileceksiniz. Arta kalan yiyecek varsa, hepsini bitirmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine, paket yapmalarını rica edin.
 • Peki ya tatlı? Restoranda meyve servisi yapılıyorsa, meyve isteyin. Yapılmıyorsa, doğal meyve suları, kahve veya çaylar iyi seçenekler olabilir. Ancak, tatlı bir şey istiyorsanız, bir tatlıyı paylaşabilirsiniz.
düşük kalorili meyveli tatlı

Çok fazla yediğinizi nasıl anlarsınız?

 • Yemek yedikten sonra çok susadıysanız.
 • Sindiriminiz ağırlaştıysa ve günün geri kalanında aç değilseniz.
 • Yedikten sonra uykunuz geldiyse.

Eğer durum buysa, kendinize çok kızmayın. Hepimizin başına gelir! Ancak, bir dahaki sefere dışarıda yemek yerken bunları aklınızda bulundurun. Bu deneyim, sınırlarınızı daha iyi anlamanıza olanak tanır.

Bu yeme ipuçlarını uygulamak, sağlıklı bir şekilde yemek yemenizi ve aynı zamanda eğlenmenizi sağlayabilir. Böylece, dışarıda sağlıklı bir şekilde yemek mümkündür!

İlginizi çekebilir ...
Yemek Yeme Hızı Kilonuzu Etkiler mi?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yemek Yeme Hızı Kilonuzu Etkiler mi?

Ne tür yiyecekleri tükettiğiniz kilo alımıyla doğrudan ilgilidir. Peki size bir sorumuz var; yemek yeme hızı kilonuzu etkiler mi? Net cevap yazımız...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • De Souza RJ., Mente A., Maroleanu A., Cozma AI., et al., Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta analysis of observational studies. BMJ, 2015.
 • Kikuchi Y., Nozaki S., Makita M., Yokozuka S., et al., Effects of whole grain wheat bread on visceral fat obesity in japanese subjects: a randomized double blind study. Plant Foods Hum Nutr, 2018. 73 (3): 161-165.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.