Kilo Almanıza Yol Açan 5 Diyet Yiyecek

Kilo verdirdiği söylenen pek çok ipucu, tavsiye ve tarif vardır. Ancak genellikle işe yaramazlar. Bunun sebebi siz farkında olmadan kilo almanıza neden olan diyet yiyecekler olmasıdır. 
Kilo Almanıza Yol Açan 5 Diyet Yiyecek
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İnsanlar kilo vermek için her zaman yeni diyetler yapmayı deniyorlar. Kilo vermeye veya aynı kiloda kalmaya yardımcı olduğu söylenen pek çok ipucu, tavsiye ve tarif var. Ancak bunlar her zaman işe yaramıyorlar. Bunun sebebi siz bilmeden kilo almanıza yol açabilecek bazı diyet yiyecek türlerinin olması.

Kapsamlı olarak bakmak gerekirse, her daim kaçınmanız gereken yiyeceklerden bazıları kurabiyeler, şekerler, yağlar ve çikolatalardır. Bu yiyecekleri her gün tüketen kişiler genellikle obezite kurbanı olurlar. Ancak sağlıklı olması gerektiği halde kilo almanıza yol açan başka yiyecek türleri vardır.

Aşağıda bilmeden kilo almanıza yol açabilecek 5 farklı diyet yiyecek türünü listeledik.

Sağlıklı Kilo Verme Diyetleri

Söz konusu kilo vermek olduğunda ilk yapmanız gereken şey, genel olarak yağları, tatlıları, gazlı içecekleri ve şekerli şeyleri beslenmenizden çıkarmanızdır. Bunların yerine sağlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Ancak sağlıklı olduğunu zannetiğimiz çoğu yiyecek aslında sağlıklı değildir. Sebep oldukları hasar neredeyse şekerli ve unlu gıdalarınkiyle aynıdır.

Beslenme uzmanı ve şef Amelia Winslow, kilo vermeyi destekleyici yiyecekler olarak bilinen ancak aslında bunun tam tersi etki yaratan yiyeceklerden bahsediyor. Hepsi de aslında size kilo aldıran diyet yiyecekler.

Kilo Almanıza Neden Olabilecek 5 Diyet Yiyecek

1. Diyet İçecekler

elma üzüm meyve suyu şişeleri

Araştırmacılar şekerli bir şey yediğimizde ve içtiğimizde vücudumuzun kalori beklentisinde olduğuna inanıyorlar. Bu içecekler şeker içermediğinde vücudumuz buna metabolizmamızı yavaşlatarak cevap veriyor. Bu da insülin seviyesini azaltarak kilo almamıza neden oluyor.

Peki, onun yerine ne içmelisiniz? 

En çok tavsiye edilen içecek sudur. Buna ek olarak şekersiz buzlu çayı, limonlu su veya infüzyonları deneyebilirsiniz.

2. “Az yağlı” diyet yiyecek türleri

İnsanlar az yağlı ürünler aldıklarında genellikle o yiyeceği yüzde 30 daha fazla tüketirler. Bu nedenle yaptıkları tercih onlara yardımcı olmamış olur. Sonuçta daha fazla yemiş olurlar.

Bu nedenle sağlıklı yiyecekler tüketirken de porsiyonlarınıza dikkat etmeniz ve az yağlı yiyeceklerden uzak durmanız önemlidir. En önemlisi kontrollü olmak ve porsiyon büyüklüğüdür.

3. Aromalı yoğurt

donmuş meyveli yoğurt diyet yiyecek

Pek çok kişi, içerdiği sağlıklı bakteriler nedeniyle yoğurdun sindirime yardımcı olduğunu düşünür. Bu doğrudur ancak en iyi seçenek her zaman doğal yoğurttur.

Aromalı yoğurtlar genellikle aşırı şeker ve mısır şurubu kullanılarak tatlandırılırlar. Buna iyi bir alternatif doğal yoğurda taze meyve eklemektir.

4. Paketli meyve

Şirketler meyveleri paketlerken onların raf ömrünün uzun olmayacağını bilirler. Bu nedenle genellikle aroma vermek ve korunmasını sağlamak için meyveye yüksek fruktozlu mısır şurubu eklerler.

Taze ve mevsime özgü meyveleri yemek her zaman en iyi seçenektir.

5. Sporcu içecekleri

su içen spor yapan kadın

En önde gelen sporcular bu içecekleri tüketirler ve insanlar da bu içeceklerin sağlıklı olduğunu düşünme eğilimi gösterirler. Ancak içtiğiniz tek şey şeker ve sudur. Bu da daha fazla kalori aldığınız anlamına gelir.

Bu içecekler yalnızca fiziksel egzersiz yapan kişiler için tavsiye edilir çünkü bir kişinin antrenman esnasında kaybettiği şekeri yerine koyarlar. Ancak sporun dışında harika bir seçenek değildirler.

Bunların hepsini kilo almanıza yol açan diyet yiyeceklere verilebilecek çok net örneklerdir. Hedefinize ulaşmanız için size bazı ipuçları vereceğiz. Kilo vermek için diyet yapmaya başladığınızda onları unutmayın.

Kilo vermek için diyet yaparken unutmamanız gereken ipuçları

  • “Yağ yakıcı” diye bir şey yoktur. Tüm ürünler, yiyecekler ve takviyeler yalnızca düşük kalorili diyeti tamamlayabilirler. Bu da iyi tasarlanmış kişiye özel bir diyet yaptığınız sürece onların etkili olabileceği anlamına gelir.
  • Karbonhidratlara evet diyin. Diyet yapıyor olsanız bile karbonhidratlar vücut için çok önemlidir. Daha fazla lif ve besin almanızı sağlayacak tam tahıllı ürünleri tercih etmeniz en iyisidir.
  • Yağlar mı? Evet ama yüksek kaliteli olduklarından emin olmalısınız. Yağ, ölçülü bir şekilde gereklidir. Bu nedenle salatalarınızı tatlandırmak veya yemek yapmak için zeytinyağı kullanmayı denemelisiniz.
  • Diyet yapmak, damak tadınızdan vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca A, D ve E vitaminlerinin yanında size omega 3 ve 6 yağ asitlerini de sağlayacaklardır.
  • Akşam yemeği sizin düşmanınız değildir. Kahvaltıyla nasıl güne güçlü bir başlangıç yapıyorsanız, akşam yemeğiyle de güçlü bir kapanış yapmalısınız.
  • Akşam yemeği önemlidir çünkü vücudunuz uykudayken ortalama 8 saati bir şey yemeden geçirecektir. Bu süre boyunca da vücudunuzun işlevleri sürdürmesi için gereken enerjiye ihtiyacınız olacak.

Sonuç

Unutmayın, önemli olan yalnızca daha az kalori almak değildir. Aynı zamanda aldığınız kalorileri yakmanız da önemlidir. Ancak bu spor salonuna gitmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Profesyonel bir sporcu da olmak zorunda değilsiniz.

Sadece, örneğin yürüyüşe çıkmaya, merdivenlerden çıkmaya, dağlarda ve kumsalda yürümeye başlayın yeter. Vücudumuz hareket etmek üzere tasarlanmıştır. Egzersiz yaparsanız diyet yaparken biraz daha fazla yiyecek tüketebilmiş de olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.