Disfaji Durumunda Beslenme: Neleri İçerir?

Disfaji vakalarında beslenme neleri içerir? Bu terimi ve neden olabileceği sağlık komplikasyonlarını duymuş olabilirsiniz, ancak bunun ne anlama geldiğini anlıyor musunuz? Bu yazıda size bundan bahsedeceğiz.
Disfaji Durumunda Beslenme: Neleri İçerir?
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Disfaji durumunda beslenme, her hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır. Genel olarak, boğulma riski olduğundan gıdanın yapısına dikkat etmek önemlidir.

Peki, ne bilmeniz gerekiyor?

Başlangıç ​​olarak, normal bir yutkunmanın tüm yiyeceklerin ağızdan yemek borusuna geçmesine izin verdiğini hatırlayalım. Baş, boyun ve göğüs yapılarının birleşik işleyişini ve hava yollarının tıkanmasını önlemek için hava yollarının kapanmasını içerir.

Bu süreç verimlilik ile karakterize edilir, yani vücut için gerekli tüm yiyecek ve suyu alabiliriz. Bu olay ayrıca güvenlik ile de ilgilidir, çünkü solunum yollarını olası komplikasyonlardan korur.

Disfaji nedir?

Disfaji terimi iki Yunanca kelimeden gelir: “dys” (zorluk) ve “faji” (yemek). Katı veya sıvı gıdaları yutarken bir zorluk hissini ifade eder ve bazı durumlarda ağrıya bile neden olabilir.

Bir kişi katılarla zorluk yaşıyorsa, bu bir tıkanıklık sorununu gösterirken, sıvılarla ilgili disfaji, işlevsel bir bozukluğu gösterir.

boğulan kız
Disfaji, yiyecekleri yutma güçlüğüne neden olan bir sorundur.

Disfaji türleri

 • Üst veya orofaringeal disfaji, oral yutma, farinks ve gırtlak değişikliklerini içerir. Burada, ağızdan yemek borusuna yiyecek oluşturma veya hareket ettirmede sorunlar vardır. Hastalar öksürük veya boğulma yaşayabilir. Hospital Nutrition dergisindeki bir yayına göre, teşhislerin neredeyse %80’i bu türdendir.
 • Alt veya özofagus disfajisi, yemek borusundaki değişiklikleri ifade eder ve yiyeceklerin boğazda veya göğüste sıkışıp yutma güçlüğüne neden olduğu hissine neden olur. Bu tip, teşhis edilen disfaji vakalarının neredeyse %20’sini temsil eder.

Disfajinin nedenleri nelerdir?

Disfajinin gelişimi ile ilgili birkaç faktör vardır. Örneğin, en yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 • Gelişimsel sorunlar
 • Serebral palsi
 • Baş, yemek borusu, gırtlak, ağızdaki tümörler
 • Yemek borusunun daralması
 • Akut serebrovasküler kaza (CVA veya felç), Parkinson hastalığı, multipl skleroz (MS), travmatik beyin hasarı (TBI), demans, Alzheimer ve diğerleri gibi nörolojik problemler
 • Bazı hastalıkların ameliyat sonrası veya tedavi sonrası

Bununla birlikte, semptomları ile ilgili olarak, yemeklerle daha fazla su içme ihtiyacına, ağız kuruluğuna, yiyeceklerin boğazda sıkışmasına, sık solunum yolu enfeksiyonlarına ve benzerlerine neden olabileceğini dikkate almak önemlidir.

Sağlık sonuçları

Genel olarak, disfajisi olan bir kişi boğulmaktan korktuğu için kendini güvende hissetmez ve sonuç olarak daha az yiyecek ve içecek tüketir. Bu da, aşağıdaki gibi komplikasyonlara yol açtığı için sağlıklarını olumsuz etkiler:

 • Yetersiz beslenme
 • Dehidrasyon
 • Nefeste sıkıntı
 • Akciğer iltihaplanması
 • Solunum yolu enfeksiyonları

Ayrıca şunları da beğenebilirsiniz: Yoğun Tükürük: Neden Ortaya Çıkar?

Disfaji durumunda beslenme: Göz önüne alınması gerekenler

 • Sırtınız sandalyenin arkasıyla temas edecek ve ayaklarınız yere düz basacak şekilde oturarak güvenli bir pozisyon sağlamak önemlidir.
 • Yataktaysanız, uzmanlar baş öne gelecek şekilde 45º pozisyonu korumanızı önerir.
 • Ayrıca, boğulmayı önlemek için uykulu veya sersemlemiş kimseyi beslememek önemlidir.
 • Yemek sırasında dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının.
 • Şırınga veya pipet kullanmaktan kaçının.
 • Rahat ve sessiz bir ortam sağlayın.
 • Ayrıca, yemek sırasında hastayı izleyin.
 • Aspirasyon durumunda solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için uygun ağız hijyeni sağlayın.

Herkes disfajiden muzdarip olabilir. Ancak, yaşlı insanlarda risk daha büyüktür. Bunun nedeni, yutkunma sırasında kaslarının daha zayıf olmasıdır. Ayrıca, bu onları nörolojik hastalıklara daha yatkın hale getirir.

yaşlı hastayı beslemek
Disfajisi olan hastalar yeme duruşlarına özellikle dikkat etmelidir.

Disfaji durumunda beslenme

Daha önce de belirttiğimiz gibi, disfaji veya gıda toleransının derecesi, bireyin yiyeceği gıdanın dokusunu belirleyecektir. Esasen, doğru dokuyu elde etmek için sıvıları ticari ürünlerle yoğunlaştırmak mümkündür.

Aynı şekilde, patates püresi, meyve suyu veya sıvı kıvamını elde etmek için katıları püre haline getirebiliriz. Dahası, yiyeceklerin görünümünü iyileştirmek için renklendiriciler kullanmak mümkündür.

Ayrıca, son dokuların yapışkan değil homojen olması çok önemlidir. Aynı zamanda, kolayca kırılmamalıdırlar. Bir diğer önemli husus hacimdir. Benzer şekilde, gerekirse bir profesyonelin endikasyonlarını takiben besin takviyesi kullanımı düşünülebilir.

Genel olarak, yukarıdakilerin tümü göz önüne alındığında, bu durum ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyi olduğunu anlamalıyız. Bu, ilerlemesini önlemenin, komplikasyonları önlemenin ve sağlığımıza dikkat etmenin daha kolay olacağı anlamına gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Suárez Escudero JC, Rueda Vallejo ZV, Orozco AP. Disfagia y neurología: ¿una unión indefectible?.Acta Neurol Colom.2018;34(1):93-95.
 • Clavé P, Arreola V, Velasco M, Quer M, Castellví JM, Almirall J. Diagnóstico y tratamiento de la disfagia orofaríngea funcional. Aspectos de interés para el cirujano digestivo. EL.2007; 82(2):62-75.
 • Moreno C, García MJ, Martinez C, Grupo GEAM.Análisis de situación y adecuación de dietas para disfagia en un hospital provincial. Nutr Hosp.2006;21(1):26-31.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.