Disgrafi Türleri, Nedenleri ve Tedavileri

Disgrafi, yazma yeteneğini engelleyen bir durumdur. Bu yazımızda size disgrafi türleri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi vereceğiz.
Disgrafi Türleri, Nedenleri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Disgrafi, yazma yeteneğini engelleyen nörolojik bir hastalıktır. Bu, yazılı transkripsiyonun genel mekaniğini, yani el yazısı, bilgisayarda yazma ve hecelemeyi kapsar.

Tahminlere göre, genç öğrencilerin %5-20’sinde bir tür yazma bozukluğu var, ancak disgrafinin kesin yaygınlığı bir muamma. Öğrenme ve uygulama gerektiren bir beceri olduğu için çoğu çocuk yazmakta zorluk çeker.

Bununla birlikte, bir çocuğun el yazısı çok dağınıksa veya çabalarına rağmen fikirleri düzensiz görünüyorsa, bu bozukluğa sahip olabilir.

Bu yazımızda size disgrafi türleri, nedenleri ve tedavileri hakkında her şeyi anlatacağız.

Semptomları neler?

Disgrafi yazma yeteneğini engeller, ancak aynı zamanda yazılı kelimelerin tutarlılığını da değiştirir. Bunun nedeni, çocuğun tüm dikkatini yazmaya vermesi gerekiyorsa, kavram ve fikirleri ifade etme yeteneğinin genelde daha zahmetli hale gelmesidir. Bu nedenle, disgrafi genel olarak yazma konusunda ustalaşmayı zorlaştıran bir bozukluktur.

Understood.org bize disgrafinin en yaygın belirtilerinden bazılarını gösteriyor. Bunlar arasında aşağıdaki zorluk bulunmaktadır:

 • Harfleri doğru şekillendirme.
 • Sayfadaki harfler arasında sürekli boşluk bırakmak.
 • Düz bir çizgide yazmak.
 • Harflerin boyutunu metin boyunca aynı tutmak.
 • Yazılı şeylerin sürekli silinmesi.
 • Yazım kalıplarını korumadaki komplikasyonlar: Bu, eksik sözcükleri, yanlış yazımları ve harflerin yanlış yerleşimi veya yokluğunu içerir.

Kağıt üzerinde gözlemleyebildiğimiz sorunlara ek olarak, çocuğun duruşu da yazma yetenekleri hakkında çok şey söyler. Disgrafisi olan bir çocuk kalemi alışılmadık bir şekilde tutar, yazarken garip pozlar alır veya kağıdı kötü yönlendirir.

yazı yazarken mutsuz çocuk
Okul başarısızlığı disgrafi ile ilişkili olabilir, bu nedenle bu çocuklar için uygun desteği düşünmek önemlidir.

Disgrafi türleri

Special Needs web sitesinde belirtildiği gibi, çeşitli disgrafi türleri vardır. Aşağıdaki listede size onlardan bahsedeceğiz:

 • Disleksik disgrafi: Spontan kelimelerin oluşumu okunaksızdır ama kopyalanan cümleler genellikle anlaşılır.
 • Motor: Motor becerilerin ve kas tonusunun eksikliğinden kaynaklanır. Hem kopyalanmış hem de orijinal cümleler genellikle okunaksızdır. Hastalar cümleler kurabilir, ancak çok çaba ve özveri gerektirir.
 • Aralık: Adından da anlaşılacağı gibi, çocuk boşluk kavramını anlayamaz, bu nedenle cümleleri bir araya getirir ve satır aralığını ve kenar boşluklarını korumakta sorun yaşar. Ancak cümleler anlaşılır ve harfler tutarlı bir sıra izler.
 • Fonolojik: Karmaşık yeni sözcükleri yazma ve heceleme zorluğudur. Bu çocuklar fonemleri (sesbirimleri) ezberleyemezler.
 • Sözcüksel: Bireyin, söylendiği gibi yazılan sözcükleri anladığı, ancak düzensiz sözcüklerle mücadele ettiği çok nadir bir disgrafi biçimidir. İngilizce ve Fransızca’da daha yaygındır.

Nedeni nedir?

Çocuklarda disgrafinin nedenini bulmak zor olabilir. Bununla birlikte, yetişkinlikte edinilmişse, beyin hasarı, tümörler, felçler ve beyni içeren diğer olaylardan kaynaklanabilir.

Çocuklarda disgrafi için nörolojik ve motor olmak üzere iki ana şüpheli vardır. İlk vaka mutlaka ciddi olmak zorunda değildir, çünkü bazen bazı hafif bozukluklar doğru sıralamayı engeller ve çocuğun yazılı olarak iletişim kurmasını zorlaştırır. Uzmanlar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) gibi çeşitli patolojileri disgrafi ile ilişkilendirmektedir.

Psikomotor veya motor nedenler biraz daha hassas olabilir, örneğin çeşitli doğuştan gelen hastalıklar ilerleyici kas distrofisine neden olur.

Disgrafi türlerinin teşhisi

ADHD konusunda uzmanlaşmış ADDitude web sitesi, disgrafi tanısının Özgül Öğrenme Bozukluğunun (ÖÖB) değerlendirilmesi yoluyla standart bir şekilde yapıldığını ortaya koymaktadır. Bir çocuğun kriterleri karşılaması için aşağıdaki 4 maddeyi karşılanması gerekir:

 • En az 6 ay boyunca öğrenmeyi engelleyen standartlaştırılmış semptomların en az 6’sını sergilemek.
 • Akranlarına kıyasla önemli ölçüde azaltılmış akademik yetenekler göstermek. Bu, çocuğun okulda performans göstermesini zorlaştırmalıdır.
 • Çalışma ortamında daha belirgin hale gelse de zorluklar okul ortamında başlamış olmalıdır.
 • Körlük gibi diğer olası hastalıklar ekarte edilmelidir.

Farklı disgrafi türleri için tedavi

Disgrafi, çocuğa yaşamı boyunca eşlik edecek ve tedavisi olmayan bir durumdur. Hem okulda hem de evde doğru yaklaşım, becerilerin uygulanmasını ve geliştirilmesini teşvik etmektir. Çünkü bu durum ilaç veya ameliyatla çözülemez.

Ancak kalıcı bir rahatsızlık olması, durumun iyileştirilemeyeceği anlamına gelmez. Bunun için terapistler genelde çocuğun daha iyi yazmasına ve daha etkili duruşlar benimsemesine yardımcı olacak ergoterapi önerir. Ayrıca okul, çocuğun ihtiyaçlarına göre özel eğitim döngüleri sağlamalıdır.

masadaki ders kitabına bakan çocuk
Bazı dikkat bozuklukları yazma sürecini ve yazma hatalarını anlama yeteneğini etkileyebileceğinden disgrafi ile ilişkilendirilmektedir.

El yazısını geliştirmek için ipuçları

Disgrafisi olan bir çocuk için hayatı kolaylaştırabilecek bazı öneriler bulunmaktadır. LDonline.org web sitesi birçok seçenek sunuyor:

 • Çocuğa, yazılı olarak tutarlı bir yapıyı takip edebilmesi daha kolay olacak şekilde belirlenmiş çizgileri olan bir kağıt verin.
 • Çocuğun kendini rahat hissettiğini bulana kadar farklı türden kalemleri denemesine izin verin.
 • Çocukla, fikirleri çizim ve kayıt şeklinde yansıtarak yazma sürecine başlayın.
 • Çocuğa çeşitli yazma tekniklerini ve çekimlerini öğretin. Çocuk, kendisi için en kolay olana adapte olacaktır.
 • Özerkliği ve uygulamayı teşvik etmek daha iyi olduğundan, cümleleri kopyalama görevini azaltın.

Disgrafi kroniktir ancak baş edilebilir

Disgrafinin özelliklerini birkaç satırda özetlemek çok karmaşık ve çeşitli bir klinik varlık olduğu için zor bir iştir. Disgrafiniz varsa veya çocuğunuzda buna dair belirtiler varsa, özellikle ev yaklaşımı söz konusu olduğunda, bu yazıda bahsettiğimiz sayfaları incelemenizi tavsiye ederiz.

Disgrafinin ömür boyu sürmesi tedavi edilemeyeceği anlamına gelmez. Bu nedenle, terapi ve pratik, disgrafisi olan bir çocuk için en iyi müttefik olacaktır. Sabır ve özveri ile, bu duruma sahip bir kişi yazılı olarak belirli bir derecede özerklik kazanabilir.

İlginizi çekebilir ...
Çizim Yapmak Çocuklar İçin Neden Faydalı?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çizim Yapmak Çocuklar İçin Neden Faydalı?

Çizim yapmak çocuklar için neden oldukça faydalı bir aktivitedir? Gelin çizim yapmanın çocuklar üzerinde birçok olumlu etkisine göz atalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.