Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma: Keşfedin

Eğer diş hekimine son gidişinizin üzerinden epey zaman geçmişse veya yıllardır sigara kullanıyor ya da çay, kahve gibi koyu renkli içecekler içiyorsanız, dişlerinizin sararması olasıdır. Sararmış dişler pek de çekici değildir ve sizi gülümsemekten alıkoyabilirler. 
Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatma: Keşfedin
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Yukarıda bahsedilen nedenlere ek olarak dişler, örneğin bazı antibiyotiklerde olduğu gibi ilaç kullanımına veya yağlı gıdaların, üzümsü meyvelerin veya gıda katkı maddelerinin tüketilmesine bağlı olarak da boyanabilir. Neyse ki, doğal yöntemlerle diş beyazlatma mümkündür.

Bu yazımızda size inci gibi dişlerinizi geri kazandıracak ve özlediğiniz o eski parlak beyaz renge kavuşmanızı sağlayacak faydalı ve doğal tavsiyelerde bulunacağız, böylece o güzel gülümsemenizi daha sık gösterebileceksiniz.

Dişlerinizi beyazlatmak için öneriler

Çilek posası

diş beyazlatma

Bu çok basit bir işlemdir. Az miktarda çilek alın ve beş dakika boyunca dişleriniz üzerinde sürtün. Bunu yaptıktan sonra ağzınızı iyice çalkalayın ve dişlerinizin arasına kaçmış olabilecek parçacıkları diş ipiyle temizleyin.

Karbonat

Karbonatla dişinizi temizlemek için diş fırçanıza az miktarda karbonat koyun ve dişlerinizi fırçalayın, veya her zaman kullandığınız diş macununa biraz kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Limon suyu

diş beyazlatma

Dişinizi limon ile temizlemek için, az miktarda tuz ve limon suyu ile bir macunsu karışım hazırlamalısınız. Tuz yerine karbonat da kullanabilirsiniz. Bununla dişlerinizi ovalayıp bol suyla ağzınızı çalkalayın.

Elma sirkesi

Diş beyazlatıcı elma sirkesi şu şekilde hazırlanır: Az miktarda elma sirkesini karbonatla karıştırın ve kıvamlı bir macun oluşturun. Bununla dişlerinizi iyice fırçalayın ve soğuk suyla ağzınızı çalkalayın.

Portakal kabuğu ve defne yaprağı

laurel

Bu çok bilinmeyen ama oldukça etkili bir diş beyazlatma yöntemidir. Portakal kabuğu ve defne yaprağı ile diş beyazlatmak için, biraz portakal kabuğuyla defne yaprağını beraber parçalayarak ezin ve bu karışımla her yere uygulamaya dikkat ederek dişlerinizi ovalayın. Son olarak soğuk suyla ağzınızı çalkalayın.

Dişlerinizin Beyaz Kalmasını Sağlamak İçin Öneriler

kereviz
  • Düzenli olarak elma, kereviz, havuç ve brokoli çiğnemeye gayret edin.
  • Günde en az 3 kez dişlerinizi fırçalamalısınız.
  • Koyu renkli içeceklerden ve sigaradan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Eğer çay veya kahve gibi bir şey içerseniz, dişlerinizin üzerinde lekelenmeyi önlemek için hemen arkasından dişinizi fırçalamalı veya en azından ağzınızı çalkalamalısınız.

NOT: Bu tavsiyeleri gereğinden fazla kullanmayın, çünkü aşırı kullanım (özellikle limon ve kabartma tozu) çok fazla ve sık uygulanırsa dişte aksi etki yaratır. Lütfen bu önerileri dikkatle uygulayın ve aşırısından kaçının! Aynı şekilde, daha özel bir tedavi için diş hekiminizle görüşün.

İlginizi çekebilir ...
Dişteki Apseleri Tedavi Edecek 10 Yöntem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dişteki Apseleri Tedavi Edecek 10 Yöntem

Rahatsızlığa ve ağrıya yol açmasının yanı sıra, zamanında tedavi edilmediği takdirde diş apseleri diş kaybına yol açabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.