Diüretik Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

27 Mart, 2020
Diüretik maddeler genellikle hipertansiyon ve böbrek problemleri gibi hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılır. Bunlar ile ilgili daha fazlasını bu yazımızda öğrenin.

Diüretik bir madde, vücuttan su ve elektrolitleri idrar yolu ile dışarıya atmaya yardımcı olan bir maddedir. Hatta çoğu insan bu maddelerden “su hapı” diye bahseder. Bunun nedeni bu ilaçların böbreklerin idrar yolu ile daha fazla sodyum ve suyu dışarıya atmasına yardımcı olmalarıdır.

Bundan dolayı bir diüretik kan damarlarımızın içerisinde dolaşan sıvı miktarını azaltır. Bundan dolayı da kanın kendisinin kan damarlarının duvarlarında yol açtığı basıncı azaltır.

Birçok insan bunu bilmese de bir diüretik bir ilaç olmak zorunda değildir. Hatta, sayısız türde taze yiyecek de aynı etkiye sahiptir. Ayrıca birçok başka hastalığın tedavisinde de son derece yararlıdırlar. Örneğin, bir diüretik kullanarak hem hipertansiyonu hem de kalp yetmezliğini tedavi edebilirsiniz.

Bu yazımızda size diüretikler hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu maddelerin kullanımlarını anlatacağız.

Bir Diüretik Nasıl Çalışır?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere, bir diüretik genellikle böbrekleri idrar yolu ile daha fazla elektrolit ve su atmaya teşvik etmek suretiyle etkisini gösterir. İdrar akışını arttırarak damarlarda dolaşan toplam kan hacmini azaltmak mümkündür.

Böbrekleri gösteren bir illüstrasyon.

Çeşitli diüretik türleri olduğunu bilmek de önemlidir. Endüstri bunları etki mekanizmalarına göre sınıflandırır. Bunu, belirli tıbbi tedavilerde daha etkili bir kullanımı mümkün kılmak için yaparlar.

Bundan dolayı bir diüretik şu şekillerde olabilir:

  • Tiazit diüretikBu tür böbreklerin klor ve sodyumu yeniden emmesini önler. Bu şekilde kan ve sıvılardaki bu maddeleri azaltır. Ayrıca, bunlar kan damarlarının genişlemesine izin veren tek diüretik türüdür. Bundan dolayı esasen hipertansiyon tedavilerinde kullanılırlar.
  • Potasyum tutucu diüretikler az çok diğer diüretikler ile aynı şekilde çalışırlar. Ancak bunlar potasyumun idrar aracılığıyla vücudu terk etmesini engellerler. Bu, potasyumdaki dengesizlikler dolayısıyla ortaya çıkan belirli hastalıklarda önemlidir.
  • Kıvrım diüretiklerin mekanizması tiazitlere benzer. Hatta genellikle birlikte kullanılırlar. İdrar üretimini arttırmak konusunda çok etkili oldukları için akut tedavilerde işe yararlar.

Diüretik Nasıl Kullanılır?

Bir diüretiğin birçok amacı vardır. Birincisi, bazı insanlar bunları belirli hastalıkları tedavi etmek ya da daha iyi hale getirmek için ilaç olarak kullanırlar.

Bunlar, örneğin, kalp yetmezliğinin içerisinde olduğu hastalıklardır. Bu durum, kalp, oksijenli kanı vücudun tüm bölgelerine verimli bir şekilde ulaştıramadığında yaşanır. Zaman geçtikçe bu kan belirli alanlarda birikir. Bundan dolayı bu sıvı bacaklar ya da akciğerlerdeki interstisyel bölgeye gitmek zorunda kalır. Bu nedenle, bir diüretik kullanarak bu kanın miktarını azaltabilirsiniz ve kalp tekrar olması gerektiği şekilde çalışmaya başlayabilir.

Ayrıca insanlar birçok böbrek hastalığında, karaciğer hastalığında ve ödemi tedavi etmek amacıyla da diüretikleri kullanır. Benzer şekilde, bilmeniz önemlidir ki diüretikler hipertansiyon tedavisinin temellerinden biridir.

Ancak, bazı insanlar diüretiklerin kilo kaybı için kullanışlı olduğunu düşünür. Ne yazık ki bu yanlıştır, çünkü bu maddeler size biriken sıvıyı atmanız konusunda yardımcı olabilirler ancak yağ yakımı gibi bir özellikleri yoktur. Eğer bu maddeleri kullanırsanız daha az şişkinlik yaşayıp kendinizi daha zayıf bir şekilde algılayacağınız doğrudur. Ancak, çoğunlukla sıvı kaybediyor olduğunuzu da aklınızda tutmanız gerekir. Ayrıca, bu ilaçların sizi dehidrasyon riski altına da sokabileceklerini unutmayın. Bundan dolayı bu maddeleri öncesinde bir doktora danışmadan almayın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Vücutta Sıvı Tutulmasını Önleyen 8 Doğal Diüretik

Diüretik Özellikleri Olan Gıda Türleri

Doğranmış haldeki bir kase salatalık.

Tıbbi gözetim altında değilseniz ilaç almamalısınız, ancak beslenme düzeninize doğal diüretikleri ekleyebilirsiniz. Bu gıdalar, onları dengeli bir beslenmenin bir parçası olarak tükettiğiniz takdirde aşırı sıvıyı atmanıza ve böbrek sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu hedefe ulaşmak için kullanabileceğiniz yiyecek tiplerinden bazıları kereviz sapı, pancar, armut ve salatalıktır. Elbette karpuz ve kuşkonmaz da bu fonksiyonu gerçekleştirebilir.

Eğer diüretik tüketiyorsanız vücudunuzdaki su seviyesinin olması gerektiği noktada kalabilmesi için bolca sıvı almalısınız.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Beslenme Düzenine Eklemek İsteyeceğiniz 7 Diüretik Gıda

Sonuç Olarak

Bir diüretik vücudunuzdan daha fazla su ve elektroliti idrar yolu ile atmanıza yardımcı olacak bir maddedir. Hipertansiyon gibi bazı patolojilerin tedavisinde çok yararlı olan bir özellikleri, toplam kan hacminizi azaltabilmeleridir.

Ancak bu maddeleri tüketirken dikkatli olmalısınız çünkü eğer aşırıya kaçarsanız size zarar verebilirler. Bundan dolayı diüretikleri tıbbi gözetim altında değilseniz asla ilaç formunda almayın.

  • Cómo actúan los diuréticos y sus efectos secundarios. (n.d.). Retrieved September 25, 2019, from https://www.sabervivirtv.com/medicina-general/como-actuan-diureticos-efectos-secundarios_1156
  • Diuréticos | Texas Heart Institute. (n.d.). Retrieved September 25, 2019, from https://www.texasheart.org/heart-health/heart-information-center/topics/diureticos/
  • Utilidad de los diuréticos en la insuficiencia renal aguda – Artículos – IntraMed. (n.d.). Retrieved September 25, 2019, from https://www.intramed.net/contenidover.asp?contenidoid=22501