Diyet Hidradenitis Supurativa Tedavisinde Etkili midir?

Hidradenitis supurativanız varsa, özel bir diyet uygulamanız gerekebilir. Bu yazımızda sizlerle durumunuzu iyileştirmek için diyetinizden neler çıkarabileceğinize dair bazı öneriler paylaşacağız.
Diyet Hidradenitis Supurativa Tedavisinde Etkili midir?
Maria Patricia Pinero Corredor

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Maria Patricia Pinero Corredor.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sağlıklı diyetler, birçok hastalığın önlenmesi ve tedavisi için en iyi müttefiklerdir. Öyleyse neden hidradenitis supurativa için bir diyet düşünmüyorsunuz?

Arjantin Dermatoloji Derneğine göre bu cilt durumunun tedavisi, hastanın diyetinin genel farmakolojik olmayan önlemlerin bir parçası olduğu bir terapötik kılavuza dayanır.

Çalışmalar çok fazla kanıt sağlamasa da, bazı süt ürünlerinin, rafine gıdaların, şekerlerin ve mayaların tüketilmemesi, hastalığın semptomlarını iyileştirebilmektedir.

Ayrıca D vitamini, çinko ve zerdeçal gibi bazı takviyeler de faydalı olabilir. Öyleyse, hidradenitis suppurativa için bir diyetin nasıl yardımcı olduğuna daha yakından bakalım.

Hidradenitis supurativa nedir?

Hidradenitis suppurativa (HS), yaşam kalitesini bozan, kronik, tekrarlayan, otoinflamatuar bir deri hastalığıdır. Kıl folikülleri tıkanır ve iltihaplanan ve patlayan yumrular oluşturur.

Deri lezyonları, derinin altında göründüğü için bu durum ters akne olarak da adlandırılır. Özellikle koltuk altı ve kasık gibi sürtünmenin meydana geldiği bölgelerde yaygındır.

Dünya çapında %0.05 ile %4 arasında bir prevalansa (tekrarlama sıklığı) sahiptir ve 20 ila 40 yaş arasındaki kadınların bundan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Uzmanlar, tıkanıklığın nedeni konusunda tam emin olmasalar da genetik, obezite, cilt sürtünmesi ve sigara içmek risk faktörleri arasında olduğunu söylüyorlar.

Hidradenitis supprativa tedavisinde diyet nasıl yardımcı olabilir?

Doktor Lawrence Gibson, yediklerinizin hidradenitis supurativa üzerinde etkisi olabileceğini söylüyor. Besleyici, dengeli diyetler, her ikisi de risk faktörü olan aşırı kilo ve obeziteyi kontrol edebilir.

Herhangi bir özel diyetin hidradenitis supurativayı iyileştirdiğine dair yeterli kanıt olmasa da bu patolojinin kontrolünde beslenme yönetiminin önemini hastalar ve hekimler bilmektedir. Bu yazımızda bazı önerileri ve gelişmeleri gözden geçireceğiz.

Süt ve süt ürünleri içermeyen bir diyet

süt sürahini yanında bir bardak süt
Süt ve süt ürünlerini beslenme düzeninizden çıkarmak, hastalığın semptomlarını hafifletmek için etkili bir beslenme önlemi olabilir.

Journal of the American Academic of Dermatology’de araştırmacılar, genel olarak süt ürünlerinin akne ve HS’ye katkıda bulunabileceğini vurgulamaktadır. Hastalığı olan 47 hastaya süt içermeyen bir diyet uygulandığında vakaların %83’ünün durumunda iyileşme gözlemlendi. Kalan %17’lik hasta grubunda ise hiçbirinin durumu kötüleşmedi.

Süt ürünleri kazein, peynir altı suyu ve androjenler olarak bilinen ve kıl folikülünü tıkayan hormonları içerir. Araştırmacılar, süt ürünleri içermeyen bir diyetin yeni lezyonları azaltabileceği ve hidradenitis supurativa semptomlarını azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

Bu nedenle tüketilmemesi önerilen yiyecekler arasında süt, taze peynirler, ricotta peyniri, süzme peynir, olgunlaştırılmış peynirler, sütlü dondurma ve yoğurt yer alır. Aynı şekilde yoğun krema, peynir altı suyu ve tereyağından da uzak durmalısınız.

Düşük glisemik yüklü diyet

Bir grup uzman, meşrubatlar, tatlılar ve dondurma gibi basit karbonhidratlar açısından zengin gıdaların kan şekerini ve sonuç olarak da insülin salgılanmasını yükselttiğini belirtmektedir. Bu, androjenlerin artmasına ve HS’nin görünümünde bir artışa yol açar.

Diyetinizin glisemik yükünü azaltmak için diyetinizden çıkarmanız gereken birkaç yiyrcek vardır. Bunlara şeker, tatlılar, şekerli içecekler, tatlılar, şuruplar, mısır şurubu, çikolata ve kahvaltılık gevrekler dahildir. Ayrıca, sebze, bakliyat ve meyve tüketerek lif alımınızı artırmalısınız.

Buğday ve maya içermeyen bir diyet

Uzmanlar, buğday ve mayanın HS semptomlarının oluşumunu arttırdığına inanmaktadır. Bira, şarap ve ekmek hamurları için CO2 gazı üretiminde sakkaromiçes mayası kullanır. Bir grup araştırmacı, bu mayanın bağışıklık sisteminde bir reaksiyona neden olduğunu ve intoleransa neden olduğunu buldu.

1 yıl boyunca maya içermeyen bir diyet uygulayan hidradenitis supurativadan muzdarip 12 hasta üzerinde yapılan küçük bir çalışma, lezyonların kaybolduğunu gösterdi. Dahası, hastaların yaşam kaliteleri arttı. Ancak hastalar tekrar buğday veya bira tüketmeye başladığında semptomları geri döndü.

Ne yazık ki örnek büyüklüğü ve kontrol grubunun olmaması sonuçların genellenmesine izin vermemektedir. Ayrıca, maya sorununun sadece buğday intoleransı olan hastalarda ortaya çıkıp çıkmadığı da belirsizdir.

Aynı şekilde, tavsiyeler bira ve şarap gibi fermente alkollü içeceklerin tüketiminin tamamen kesilmesini önermektedir. Ayrıca ekmek, kek, pizza, soya sosu, hazır çorbalar, buğday ve maya içeren tüm yiyeceklerin tüketiminden de sakınılmalıdır.

Akdeniz diyeti

Nutrients dergisi, Akdeniz diyetine özgü yiyecekleri az tüketen HS’li 41 hastada yapılan bir çalışmanın sonuçlarını göstermektedir. Aynı zamanda, bu yiyecekleri tüketen başka bir grup hasta bu durumdan muzdarip olmadı.

Akdeniz diyeti sebzeler, taze meyveler, kepekli tahıllar, fasulye, sızma zeytinyağı, balık ve deniz ürünlerini içerir. Bir yandan da, rafine ve işlenmiş gıdaların tüketimini azaltır. Düşük glisemik yüke ve yüksek lif içeriğine sahiptir.

Düşük kalorili diyet

Bazı araştırmalarda hidradenitis supurativalı birçok hastanın obez olduğu ve vücut kitle indeksi ile hastalık şiddeti arasında doğrudan bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Doktor Boer, kilo vermeyi teşvik eden düşük kalorili diyetlerin rahatsızlığın ortaya çıkışını azalttığını bildirdi.

Bariatrik cerrahi geçiren obez hastalarla yapılan retrospektif bir çalışma, kilolarının %15’ini veren hastalarda HS’nin şiddetinin azaldığını göstermektedir.

Düşük kalorili diyetler, tokluk sağladıkları için yüksek lif içeriğine sahip yiyecekleri içerir. Şeker ve rafine şekerler gibi yüksek glisemik yüke sahip yiyecekler bu diyette tüketilmez.

Vegan beslenme

Birkaç çalışma, iyi gastrointestinal fonksiyonu cilt sağlığı ile ilişkilendirmektedir. Bu, bağırsaklarda büyüyen mikroorganizmalarla (bağırsak mikrobiyotası) ilgilidir. Daha fazla sebze tüketen kişilerin m ikrobiyota çeşitliliği daha yüksektir.

HS’nin Klinik Yönetimi için Kuzey Amerika Kılavuzları, hidradenitis supurativa ve düşük sebze alımı olan hastaların daha düşük mikrobiyota çeşitliliğine sahip olduğunu yayınlamıştır. HS hastası olmayan ve sebzelerden zengin bir diyet tüketen kontrol grubu, daha fazla mikrobiyota çeşitliliğine sahip olmasıyla öne çıktı.

Öte yandan, bazı otoimmün hastalıklarda olduğu gibi, solanaceae familyasına (patlıcangiller) ait sebzelerin tüketilmemesinin semptomları iyileştirebileceği görülüyor. Bunlara patates, patlıcan, domates ve kırmızı biber dahildir. Ancak, şu anda bilgileri destekleyecek hiçbir çalışma yoktur.

Hidradenitis supurativa diyetini hangi takviyeler destekleyebilir?

Hidradenitis supurativa tedavisinde takviye kullanımına ilişkin klinik çalışmalarda çok az ilerleme olmasına rağmen, bazı uzmanlar bunları adjuvan tedavi olarak önermektedir.

Çinko

Brocard ve Dréno, günde 90 miligramlık bir dozda çinko glukonatın ileri evre HS’li 22 hastada doğuştan gelen bağışıklığı geri kazandırmaya yardımcı olduğunu buldu. Öte yandan, başka profesyoneller aknenin iltihaplanma sürecini iyileştirmek için günde 30 ila 60 miligram önermektedir.

D vitamini

molekül ve d vitamini
D vitaminini cilt patolojilerinde güneşe maruz kalarak değil, takviyelerle almalısınız.

Ayrıca, D vitamini inflamasyonu azaltmada da önemli bir rol oynar ve uzmanlar bunun HS’deki uygulamasını göz önünde bulundurmaktadır. Hatta bir grup araştırmacı, HS ve D vitamini eksikliği olan hastaların %63’ünde takviye aldıktan sonra küçük bir iyileşme olduğunu gözlemledi.

Ayrıca, klinik tabloyu kötüleştirebileceğinden, D vitamininin güneş ışınları yerine gıda yoluyla veya takviye olarak alınmasını öneriyorlar.

Zerdeçal

Bazı araştırmalar, zerdeçalın antioksidan, antienflamatuar ve bağışıklık sistemi düzenleyicisi olarak kapasitesinden bahseder. Aktif bileşiği olan kurkumin, sitokinler olarak bilinen iltihap üreten bileşikleri modüle eder.

Bu nedenle zerdeçal, hidradenitis supurativadaki iltihaplanma sürecini iyileştirebilir. Dozaj ve formülasyon konusunda kesin sonuçlar olmasa da, uzmanlar zerdeçalın olumlu etkisini kabul ediyor.

Hidradenitis supurativa için önerilen tek bir diyet yoktur

Sonuç olarak, hidradenitis supurativanız varsa ve diyetinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız, derhal dermatoloğunuza danışmanız en iyisidir. Bu şekilde, doktorunuz içinde bulunduğunuz HS aşamasına en uygun diyet türü konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Besin intoleransı durumunda, beslenme durumunu ve seçilecek doğru yiyecekleri belirlemek için bir beslenme uzmanına danışmak da iyi bir fikirdir. Aynı zamanda, doktor lif ve çinko alımını artırmayı unutmamalıdır.

İlginizi çekebilir ...
Bilinmesi Gereken 7 Anti Enflamatuar Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bilinmesi Gereken 7 Anti Enflamatuar Gıda

Bir nedenden şişlik ve ağrı mı yaşıyorsunuz? Anti enflamatuar gıdalar genel sağlığınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.  • Danby FW. Diet in the prevention of hidradenitis suppurativa (acne inversa). J Am Acad Dermatol. 2015 Nov;73(5 Suppl 1):S52-4.
  • Barrea L, Fabbrocini G, Annunziata G, Muscogiuri G, Donnarumma M, Marasca C, Colao A, Savastano S. Role of Nutrition and Adherence to the Mediterranean Diet in the Multidisciplinary Approach of Hidradenitis Suppurativa: Evaluation of Nutritional Status and Its Association with Severity of Disease. Nutrients. 2018 Dec 28;11(1):57.
  • Choi F, Lehmer L, Ekelem C, Mesinkovska NA. Dietary and metabolic factors in the pathogenesis of hidradenitis suppurativa: a systematic review. Int J Dermatol. 2020 Feb;59(2):143-153.
  • Danby FW, Margesson LJ. Hidradenitis suppurativa. Dermatol Clin. 2010 Oct;28(4):779-93.
  • Rinaldi M, Perricone R, Blank M, Perricone C, Shoenfeld Y. Anti-Saccharomyces cerevisiae autoantibodies in autoimmune diseases: from bread baking to autoimmunity. Clin Rev Allergy Immunol. 2013 Oct;45(2):152-61.
  • Kim Y, Chen J, Wirth MD, Shivappa N, Hebert JR. Lower Dietary Inflammatory Index Scores Are Associated with Lower Glycemic Index Scores among College Students. Nutrients. 2018;10(2):182.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.