Diyetlerde Devrim Yaratan Meyve: Afrika Mangosu

· 9 Mart, 2015

Kereviz saplarını kemirerek yaşamanın gerçekten hiçbir anlamı yok. İnkar edilemez bir zevk ve ihtiyaç olan yemek yemenin tadını çıkartmalıyız. Ancak bir süredir sahip olduğunuz o fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, işte size çözüm: 4 haftada size en az 8-11 kilo verdirecek bir şey! İnanılmaz değil mi? Diyetlerde devrim yaratan meyvenin, Afrika mangosunun sırlarını şimdi birlikte keşfedeceğiz.

Diyetlerde Devrim Yaratan Bir Meyve

Afrika mangosunun bilimsel adı Irvingia gabonensistir. 25-40 metreye kadar uzayabilen, zayıflatıcı ve tedavi edici özellikleriyle oldukça rağbet gören, Batı Afrika’ya özgü bir ağaçtır. Şu anda İspanya ve Güney Amerika’da da yetiştirilmeye başlansa da, bu bölgede yaşayanlar tarafından taze meyve şeklinde ve çorbalarda kıvam arttırıcı olarak 200 yıldan fazla tüketilmiştir.

Bu meyvenin çekirdeği dika fındığı ya da ogbono olarak bilinir. Antropolojik çalışmalara göre; bu insanlar Afrika mangosunu yalnızca yiyecek olarak değil, aynı zamanda sarıhumma ve uzun süreli ishali tedavi etmek için kullanıyorlar. En ilginç kısım ise, avlanma esnasında yerlilerin yardımına koşup açlık hissini yatıştırması.

Peki, kilo üzerindeki etkisini merak ediyor musunuz?

Sahip olduğu özellikler birçok bilim adamında merak uyandırdığından, Afrika mangosu tekrar tekrar etraflıca incelenmiştir. Bugüne dek, aynı sonuçlara sahip üç çalışma açıklanmıştır: Afrika mangosu kilo vermenize yardımcı oluyor!

Bu çalışmaların ikisinde, kilo vermesi gereken iki grup insanı rastgele seçtiler. Günlük rutinlerini değiştirmeden, bazıları 4 hafta boyunca belirli bir miktarda Afrika mangosu, bazıları ise 10 hafta boyunca plasebo tükettiler.

Çalışmalar sona erdiğinde, yemeklerden 30 dakika önce irvingia gabonensis yiyenler, toplam vücut ağırlıklarının %5.6’sını vermeyi başarırken (ikinci çalışmada ise 10 kilo) plasebo grubu %1’de kaldı. Ayrıca kandaki kolesterol ve glikoz seviyelerinde düşme gözlemlediler. Üçüncü çalışmada, farelere enjekte etmek için Afrika mangosu özü olan IGOB131i kullandılar ve hücrelerde yağın depolanmasını engellediğini gözlemlediler.

Şu anda birçok firma bu çalışmalara dayanarak üretilmiş irvingia gabonensis özü kapsüllerinden üretmektedir ve bu ürünü kullanan yüzlerce insan tarafından olumlu geri dönüşler yapılmıştır. Şimdi faydalarından bahsedelim.

Afrika Mangosunun Faydaları

Ideal-weight

 • Büyük miktarda kilo verdirir: ilk haftada 3 kilodan dördüncü haftada 11 kiloya kadar
 • Yağ yakmaya yardımcı olur
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Kolesterol seviyesini düşürür, özellikle LDL’yi
 • Kan şekeri seviyesini sabit tutar
 • Zengin lif içeriği sayesinde iştahı azaltır
 • Antioksidandır
 • Toksinlerden arınmaya yardımcı olur
 • B vitamini içeriği ile etkili bir besin destekleyicidir
 • Tokluk hissini etkileyen leptini düzenler

Muhteşem, değil mi? Kesinlikle denemek isteyeceksinizdir ama önce bilmeniz gereken birkaç şey var.

Ne Yapmalıyım?

Afrika mangosu alıp yiyecekseniz aklınızda bulunması gereken birkaç detay var:

1. Yalnızca Çekirdeği

Dediğimiz gibi kapsüllerin yapımında yalnızca Afrika mangosunun çekirdeği kullanılıyor, yani çok dikkatli olun. Satın alacağınız özde, özellikle IGOB131 konsantresini aramalısınız. Çalışmada bu özün etkinliğinin kanıtlandığını ve tedaviden iyi sonuçlar alabilmenin, kullanılan formülün kalitesine bağlı olduğunu unutmayın.

 

2. Gıda Takviyesi

Afrika mangosu sağlıklı bir gıda takviyesidir. İştahınıza etki ederek, güne yaydığınız altı öğünde daha az yemenizi ve daha az kalori almanızı sağlayacaktır. Ayrıca bol bol su için ve mümkünse biraz egzersiz yapın.

 

3. Öğünlerden Önce Alın

Meyve özü kapsülünün, öğünlerden 30 dakika önce bir bardak suyla alındığında daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 

4. Üretici Firmanın Önerilerine Uyun

Doğal bir takviye olsa da, ortalama etkin doz kutusunda belirtildiği gibidir çünkü dozlar saf meyve özünün yüzdesine göre belirlenir. Önerilere uyduğunuz takdirde iyi sonuçlar alacaksınız.

 

5. Dolandırıcılara Dikkat Edin

Herhangi bir çeşit mango kullanılarak üretilmiş, düşük kaliteli, etkisiz ürünler satanlar ve var olmayan ürünleri satmaya çalışanlar yüzünden, bu ürünü internetten satın alırken dolandırılma ihtimali her zaman var. Bunun yerine, ürünü iade etme hakkınızın olduğu bir marketten sipariş edebilir, çılgın tekliflerle karşınıza çıkan sayfalardan kurtulabilirsiniz.

Bu Ürünün Herhangi Bir Kontrendikasyonu Var Mı?

Hayır, beslenmenize eklediğiniz her yeni yiyecek gibidir ve metabolizmada değişikliklere sebep olur. Afrika mangosunun yalnızca birkaç gün süren yan etkileri olabilir. Korkmanıza gerek yok. Bunlar:

Afrika Mangosunun Yan Etkileri

 • Baş ağrısı: Çoğunlukla, su içmeniz gerektiğinin ve kan şekerinizin düştüğünün habercisidir.
 • Gaz: Metabolizmanın hızlanmasından dolayı.
 • Uykusuzluk: Enerji seviyesinin yükselmesinden kaynaklanır. Kısa bir sürede ortadan kalkan bir sorundur.
 • Mide bulantısı: Nadirdir ancak iştahın kesilmesiyle kalori alımı azaldığı için görülebilir.

Son İpuçları

Afrika mangosunun hayatınızda oluşturabileceği pozitif ve negatif etkileri artık biliyorsunuz. Çok çok uzun zamandır beklediğiniz yanıt belki de budur: doğal, ucuz ve etkili bir ürün. Son tercih sizin; dizginleri elinize alın ve o fazla kilolardan kurtulmak için kendinize bu şansı tanıyın. Afrika mangosuyla bunu başarabilirsiniz.