Doğal Diş Beyazlatma Ürünleri

Gülümsemenizi beyazlatmaya yardımcı olabilecek doğal diş beyazlatma ürünleri bulunmaktadır. Kullanabileceğiniz bazı harika örnekleri öğrenmek için okumaya devam edin.
Doğal Diş Beyazlatma Ürünleri

Son Güncelleme: 17 Ağustos, 2020

Diş beyazlatmak için yapılan diş tedavileri günümüzde oldukça popülerdir. Ancak genellikle sonunda dişlerinize zarar veren invaziv ürünler ile yapılırlar. Genellikle, etkileri geri döndürülemez. Eğer doğal diş beyazlatma ürünleri arıyorsanız, doğru yere geldiniz.

Uç noktalara gitmenize ya da diş beyazlatma teknikleri için bir servet harcamanıza gerek yok. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin!

Dişler Nasıl Lekelenir?

Dişleri bembeyaz olan bir kadın.

Dişlerinizdeki emaye biraz gözeneklidir ve yediğiniz şeyleri emer. Bundan dolayı, eğer şarap içerseniz ya da yaban mersini yerseniz dişleriniz mora dönerler. Bu bir problem değildir, çünkü dişlerinizi fırçalarsınız ve kaybolur.

Ancak, zaman içerisinde dişlerinizi daha çok lekeleyen ve onların sarımsı ya da kahverengimsi bir hal almasına neden olan gıdalar ve içecekler vardır. Kahve, çay ve meşrubatlar gibi renkli içecekler bu gıdalardan bazılarıdır. Ayrıca tütün ve kötü ağız hijyeni de buna yol açabilir.

Buna ek olarak, belirli gıdalardaki asit de dişlerinize zarar verir. Et, süt ürünleri, narenciye, rafine şeker, bira, yapay tatlandırıcılar, alkolsüz içecekler ya da bitkisel yağlar tüketmek bu durumu daha da kötüleştirir. Tatlılar da bu listeye dahildir, ancak hasarları onları ne sıklıkla yediğinize bağlıdır.

Yaygın bir hata, dişlerinizi yemek yemeyi bitirir bitirmez fırçalamaktır. Bu diş çürüklerinin oluşmasını engeller, ancak diş minenize tekrar sertleşmesi için zaman vermez.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Doğal Yollarla Tartardan Nasıl Kurtulursunuz?

Yararlı Yiyecekler

Dişlerini fırçalayan bir kadın.

Diğer yandan, bazı gıdalar dişlerinizi beyaz tutmaya yardımcı olur. Armut, elma, havuç, salatalık, karnabahar, marul, brokoli ve ıspanak gibi meyve ve sebzeler bunun harika örnekleridir.

Bunların bazılarında lif vardır, diğerleri ise diş emayesinde koruyucu bir film oluşturur, bu film lekelenmeleri engeller. Aslında peynirler bunun için harikadır, çünkü içlerinde diğer gıdalardaki asitleri nötrleştirecek proteinler ve yağlar bulunur. Ayrıca kalsiyum ve fosfor içeren tükürük oluşumunu da uyarırlar, bu da emayenin sertleşmesine yardımcı olur.

Doğal Diş Beyazlatma Ürünleri

İşte dişlerinizi doğal ve basit bir şekilde beyazlatmanıza yardım edecek bazı çözümler:

Portakal

Portakal kabuğunun içi ile – yani beyaz kısmı ile –  dişlerinizi 45 saniye boyunca ovalayın. Bu dişlerinizi daha beyaz hale getiren maddeler içerir. Sonrasında, yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın.

Çilek ve Karbonat

Çilek ve karbonattan oluşan bir macun yapın. Aslında, çilekler doğal ağartıcı maddelerdir. Meyveleri ezin ve karbonat ile karıştırın. Sonrasında dişinize uygulayın ve 20 dakika boyunca dişinizin üzerinde tutun. 30 dakika bekleyin, ardından dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın. Ancak, bunu haftada bir ya da iki kereden fazla kullanmayın.

Aktif Kömür

Diş fırçanızın üzerine aktif kömür alın ve bunu dişlerinize sürün. Bu garip hissettirebilir, ancak en iyi doğal diş beyazlatma ürünlerinden bir tanesidir.

Doğal Diş Beyazlatma Ürünleri Olarak Diğer Çözümler

 • Her gün bir dilim papaya ya da elma yiyin. Bu meyveler dişlerinizi beyaz bırakırken diş etlerinizin de güçlü kalmasını sağlarlar.
 • Bir kupa kaynar suya iki yemek kaşığı adaçayı yaprağı ekleyin. Soğumasına izin verin ve ağzınıza alıp çalkalayın. Ayrıca yemek yedikten sonra bir adaçayı yaprağı da çiğneyebilirsiniz.
 • İki yemek kaşığı hidrojen peroksidi bir yemek kaşığı ile karıştırın. Nazik bir şekilde lekeli dişlerinize sürün. Sonrasında bol su ile durulayın.
 • 1 yemek kaşığı bira mayası, iki tatlı kaşığı tuz ve su ile bir macun yapın. Dişlerinizi bu karışımı kullanarak normal bir şekilde fırçalayın.
 • Yarım bardak bira mayası ve iki tatlı kaşığı tuzu karıştırarak bir macun oluşturun. Dişlerinizi bununla fırçalayın.

Doğal Diş Beyazlatma Ürünleri: Karbonat

Bir diş fırçasına sürülmüş karbonat macunu.

Doğal diş beyazlatma ürünleri arıyorsanız bahsettiğimiz tüm ev ilaçları son derece etkilidir. Ancak, herkes karbonattan daha iyi bir tedavi bulunmadığı konusunda hemfikirdir.

Bu daha ucuz ve daha sağlıklı bir alternatiftir. Basitçe bir bardağa 1/4 yemek kaşığı karbonat dökün ve diş fırçanızı çeşme suyu ile ıslatın. Sonrasında diş fırçanızı karbonata batırın ve karbonatın diş macunu gibi üzerine yapışmasını sağlayın.

Eğer çok fazla kullanırsanız ağzınızda tuzlu ya da asidik bir his oluşabilir. Merak etmeyin, ağzınızı su ile iyice duruladığınızda bu his gidecektir. Ancak, bunu sadece ayda birkaç kere yapın, çünkü bunu çok fazla yaparsanız diş minesine zarar verebilir.

Daha Beyaz Dişler İçin Son İpuçları

 • Ağzınızı daima temiz tutun
 • Dişlerinizi çok sert fırçalamayın
 • Her gün diş ipi kullanın
 • Sigara içmeyi bırakın
 • Kahve, çay ya da asitli içecekleri içmeyi azaltın

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • MedlinePlus. Dientes de colores anormales. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/003065.htm
  • Ilustre Colegio Oficial de Odontólogos y Estomatólogos de Valencia. ¿Qué alimentos y bebidas manchan tus dientes y cuáles los benefician? http://www.icoev.es/blogicoev/alimentos-bebidas-manchan-tus-dientes-cuales-los-benefician
  • Nutr J. 2013; 12: 61. Published online 2013 May 16. doi: 10.1186/1475-2891-12-61. Intakes of calcium, vitamin D, and dairy servings and dental plaque in older Danish adults.
  • Biosci Microbiota Food Health. 2015; 34(2): 29–36. Published online 2015 Jan 30. doi: 10.12938/bmfh.2014-015. Oral lactic acid bacteria related to the occurrence and/or progression of dental caries in Japanese preschool children
  • F Pratiwi et al 2017 J. Phys.: Conf. Ser.824 012071. Journal of Physics: Conference SeriesPAPER. Citric acid compounds of tangerines peel extract(Citrus reticulata) as potential materials teethwhitening.
 • Original Contributions| Volume 148, ISSUE 11, SUPPLEMENT , S20-S26, November 01, 2017. Stain removal and whitening by baking soda dentifrice. A review of literature. DOI:https://doi.org/10.1016/j.adaj.2017.09.006

 • Van B. Haywood, DMD, and Erin Boyleston, RDH, MS. Does “Activated Charcoal”Effectively Whiten Teeth? http://www.vanhaywood.com/uploads/articlespage/2017ActivatedCharcoal.pdf
 • Pramesti, Annisya & Jasrin, Tadeus & Hidayat, Taofik. (2018). Teeth re-whitening effect of strawberry juice on coffee stained teeth. Padjadjaran Journal of Dentistry. 25. 10.24198/pjd.vol25no1.15427.
 • J Evid Based Dent Pract. Author manuscript; available in PMC 2015 Jun 1. Published in final edited form as: J Evid Based Dent Pract. 2014 Jun; 14 Suppl: 70–76.. Published online 2014 Feb 13. doi: 10.1016/j.jebdp.2014.02.006. Tooth Whitening: What We Now Know
 • Front Microbiol. 2012; 3: 421. Published online 2012 Dec 19. doi: 10.3389/fmicb.2012.00421. Antimicrobial and Probiotic Properties of Yeasts: From Fundamental to Novel Applications
 • Sebastian G. Ciancio, DDS. Commentaries Introduction| Volume 148, ISSUE 11, SUPPLEMENT , S1-S3, November 01, 2017. Baking soda dentifrices and oral health. DOI:https://doi.org/10.1016/j.adaj.2017.09.009

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.