Dünya Hipertansiyon Günü: Değerlerinizi Bilin

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü. Genel nüfusun bu sessiz hastalığın risklerinin farkında olması önemlidir.
Dünya Hipertansiyon Günü: Değerlerinizi Bilin
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Dünya Hipertansiyon Günü her yıl 17 Mayıs günü kutlanmaktadır. Günün amacı, iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını teşvik ederek hastalığın başlamasını önlemektir.

Bozukluğun erken teşhisi de önemlidir, bu nedenle etkinlik “değerlerinizi bilin” sloganıyla sık sık tansiyon ölçümlerini teşvik eder. Bu, en az beş yıldır Dünya Hipertansiyon Günü’nün ana motifi olmuştur.

Hastalık kardiyovasküler bir risk faktörüdür çünkü sonuçta sekel veya ölüme yol açan diğer hastalıkların arkasındadır. Bunlara akut miyokard enfarktüsü ve inme dahildir.

Göreceğimiz gibi, bu çok sık görülen bir patolojidir ve Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek tansiyon değerlerini zamanında tespit etmek ve ona saldırmak için önemli bir fırsattır. Gerçek şu ki, bu alanda hassasiyetle hareket edilerek birçok hayat kurtarılabilir.

Dünyada yüksek tansiyon

Tahminlere göre her yıl yaklaşık 17 milyon insan kardiyovasküler hastalıklardan ölmektedir. Bu, dünyadaki tüm ölümlerin neredeyse %30’unu temsil ediyor.

Kardiyovasküler nedenlere bağlı ölümleri risk faktörlerine göre ayırırsak, bu ölümlerin 9 milyondan fazlasının arteriyel hipertansiyona bağlı olduğunu görürüz. Yani kardiyovasküler ölümlerin %50’den fazlası hipertansif hastalarda meydana gelmektedir.

25 yaş üstü yetişkinlerin %40’ı hipertansiftir. Dahası, yaş analizi ne kadar yüksek olursa, o kadar çok vaka kaydedilir. Dünyanın en çok etkilenen bölgesi Afrika’dır.

Dünya Hipertansiyon Günü, sağlıklı olduğunu düşünen ancak yüksek tansiyon rakamlarını saklayanlar arasında farkındalık yaratmaya hizmet ediyor. Hipertansiyonu olan tüm insanların üçte biri hipertansif olduklarını bilmiyorlar ve hipertansif olduklarını bilenler vakaların %50’sine varan oranda kabul edilebilir kontrol sağlayamıyorlar.

çok fazla tuz
Hipertansiyon, dünyanın en yaygın hastalıklarından biridir.

Dünya Hipertansiyon Günü sessiz bir hastalığı ortaya koyuyor

Arteriyel hipertansiyon vücuda sessizce etki eder ve zarar verir. Bu nedenle, daha önce de belirttiğimiz gibi, hipertansif durumunun farkında olmayan ve sağlıksız alışkanlıklarına devam eden birçok insan var.

Sorunlardan biri, hastalığın semptom üretmemesidir. Arteriyel hipertansiyona bağlı baş ağrısı şikayeti olduğunu bildiren insanlar olmasına rağmen, gerçek şu ki, semptom diğer nedenlere yanıt verir, ancak doğrudan hipertansiyona yanıt vermez.

Her durumda, örneğin bir hasta baş ağrısı için doktora gittiğinde, kan basıncı ölçümleri almak iyi bir tıbbi uygulamadır. Bunun nedeni, kişinin hipertansif durumunun farkında olmadığını tespit etme olasılığının yüksek olmasıdır.

Dünya Hipertansiyon Günü, yüksek tansiyonun gözden kaçmaması için ölçülen değerlerin farkındalığını savunuyor. Sonuçlar ciddidir ve sessiz durumu onu daha da tehlikeli hale getirir.

Yüksek tansiyonun sonuçları

Bir kan basıncı monitörü ve kırmızı bir plastik kalp.
Kalp, yüksek tansiyonun en çok etkilediği organlardan biridir.

Arteriyel hipertansiyon, en büyük hasarı verdiği hedef organlara sahiptir. Nihayetinde semptomları ve feci sağlık sonuçlarını tetikleyen bu dokulardır. Bunu akılda tutarak, yüksek tansiyonun en çok etkilediği organlar şunlardır:

  • Kalp: Her şeyden önce, koroner arterler yüksek tansiyon nedeniyle yaralanır ve akut miyokard enfarktüsü veya anjina pektoris olasılığına yol açar.
  • Beyin: İnme genellikle hipertansif kişilerde görülür. Bir arter giderek tıkanabilir veya hipertansif bir artıştan yırtılabilir. Bu olayın sonuçları, bir kişinin yaşam kalitesi için felaket olabilir.
  • Periferik arterler: Uzuvlardaki dolaşım da yüksek tansiyondan muzdariptir. Arterlerin iç astarı hasar görür ve yağ ve trombositler tarafından tıkanır. Uzun vadede, özellikle bacaklar oksijen eksikliğinden muzdariptir.
  • Böbrekler: Hipertansif hastalarda böbrek yetmezliğini açıklayan temel mekanizma, böbrek değişiminden sorumlu arterlerin yavaş yıkımıdır. Aynı zamanda vasküler bir problemdir.
  • Gözler: Son olarak retina, göz küresi içindeki arteriyel hipertansiyondan en çok etkilenen organdır. Retinopati, hasta aynı zamanda diyabetik ise özellikle tehlikeli bir durumdur.

Değerlerinizi bilmenin önemi

Dünya Hipertansiyon Günü kampanyası, insanları tansiyon değerlerini bilmeye teşvik etmeye dayanıyor çünkü önleme bu bilgiye dayanıyor. Başka bir deyişle, hipertansiyonu olan kişiler hipertansif olduklarını bilirlerse, yaşam tarzlarını değiştirmek için daha fazla araca sahip olurlar.

Her durumda, hastalıktan muzdarip olmasanız bile dengeli beslenerek, egzersiz yaparak, tuzu azaltarak ve stresten uzak durarak kalbinizi koruyabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lim, Stephen S., et al. “A comparative risk assessment of burden of disease and injury attributable to 67 risk factors and risk factor clusters in 21 regions, 1990–2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010.” The lancet 380.9859 (2012): 2224-2260.
  • Cáceres Toledo, María, Odalis Cáceres Toledo, and Lilian Cordiés Jackson. “Hipertensión arterial y retinopatía hipertensiva: Su comportamiento en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina 39.4 (2000): 210-216.
  • Ramírez-Palacios, Paula, et al. “Reorganización y manejo clínico para el control de la hipertensión en el primer nivel.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 56.S1 (2018): 26-37.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.