Düz ve Parlak Saçlara Nasıl Sahip Olabilirsiniz

3 Temmuz, 2019
Düz ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, saçınızına içten ve dıştan gerekli bakımları yapmanız gerekir. Saç tedavilerine ek olarak, diyetiniz de saç sağlığınız konusunda önemli bir rol oynar.

Çoğu kadın görünüşüne çok dikkat etmese de, bazıları pürüzsüz ve parlak saçlara sahip olmak ister. Bunun için çok zaman harcayabilirler. Ancak, bazen yanlış ürünler kullanıyor olabilirler.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için doğal güzellik rutininizi oturtmanız önemlidir. Hava kirliliği, ter ve güneş ışığı gibi nedenlerden dolayı saçınıza daima özen göstermelisiniz. Ek olarak,  kimyasal saç boyları ve düzleştirici kremlere dikkat etmeniz gerekir. Bu ürünlerin çok kullanılması istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Ne de olsa, saç, estetik ve sağlığı temsil ettiği için dünyaya verdiğiniz görüntünün bir parçasıdır. Saçınıza hacim kazandırmak için kullanabileceğiniz ev tedavileri vardır. Bunlar maskelerden özel şampuanlara kadar çeşitlilik gösterir.

Düzgün ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, bu makalede vereceğimiz ipuçlarıyla değişiklikleri görebileceksiniz. Bunu kaçırmayın ve saçınıza hak ettiği değeri vermeye başlayın!

Düz ve Parlak Saçların Anahtarı İyi Bir Diyettir

sağlıklı bir diyette olması gerekenler

Önemli olan dengeli bir diyet yapmaktır. Yedikleriniz, saçınıza hacim veren vitamin ve mineralleri sağlamalıdır. Tüketeceğiniz besinler vücut tüyleriniz için gerekli vitamin ve mineralleri sağlar.

Ek olarak, diyetinize yüksek miktarda B6 vitamini, yağ asitleri ve protein içeren besinler dahil etmek önemlidir. Bu besinleri badem, ton balığı, muz, yumurta, süt ve domates yiyerek alabilirsiniz.

Ayrıca dengeli beslenmek sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Herhangi bir yiyecek alerjiniz veya intoleransınız yoksa, bunları diyetinizden çıkarmamalısınız.

Saç Kremi ve Kimyasal Olmayan Şampuan

saçlarını yıkayan kadın

Her gün kullandığınız bazı ürünler tahriş edici kimyasallardan yapılmıştır. Bu ürünler sonunda kafa derinize zarar verir ve tahriş eder, bu da ciddi sonuçlara neden olur.

Düzgün ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, bu ürünleri fazla kullanmaktan kaçının. Şampuan veya saç kremi alırken, sülfat, tuz veya paraben gibi kimyasallara sahip olmayanları seçin.

Alkol içeren güzellik ürünlerinden sakının. Bunlar saç liflerinizi zayıflatır ve saçlarınızın güçsüz ve mat görünmesine neden olur. Ek olarak, saçınızı kurutur ve saç derinizin ürettiği doğal yağlardan mahrum eder.

Okuyun: Her Tür Saç Tipi İçin Ev Yapımı Şampuanlar

Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Üst derinizin bakıma ihtiyacı vardır çünkü gün içinde kirletici maddelere maruz kalır ve sonuçta bunlardan etkilenir. Düzgün ve parlak saçlar istiyorsanız, her gün yıkamamanız gerekir. Bunu yaparsanız, kafa derinizin sağlığını etkiler, saçlarınızı mat ve kırılgan hale getirirsiniz.

Saçlarınızı yıkamak onları yıpratır. Onlara gerekli özeni göstermeniz  için soğuk suyla yıkamanızı öneririz. Ayrıca, saçınızı yumuşak ve parlak yapan bir şampuan kullandığınızdan ayrıca dairesel hareketlerle masaj yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde, saçınızı parlatan doğal yağların üretimini ve artışını teşvik edebilirsiniz.

Krem kullanmayı seçtiyseniz, köklerinizin yağlı görünmesini önlemek için her zaman saç uçlarına uygulamanız gerektiğini unutmayın.

Okuyun: Saç Bakımı: Saçlarınızı Doğru mu Yıkıyorsunuz?

Kurutma Sırasında Saçlarınızı Ovalamaktan Kaçının

Saçınızı yıkamayı bitirdikten sonra, çok sert ovalamayın veya sıkmayın. Aslında, bunu yapmanız saçlarınızı bükebilir ve bu da pürüzsüz ve parlak kalmalarını önler.

Saçlarınız nemliyken, düğümleri tercihen büyük dişli bir tarakla açın. Köklerden başlayıp uçlarına kadar devam edin. Bölümler halinde taramanızı ve  sonra durulanmayan saç kremi kullanmanızı öneririz.

Ardından, ürünün eşit şekilde dağıldığından emin olana kadar taramaya devam edin. İşiniz bittiğinde, kurumasını bekleyin. Ancak, soğuk algınlığınız varsa veya kış soğuğunda yapmak istemezseniz sorun değil. Unutmayın, bu ipuçlarını kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre uyarlayabilirsiniz.

Pürüzsüz ve Parlak Saçlar için Doğal Maskeler

Bazen saçlarınızın görüntüsüne dikkat etmek için maskeler kullanmanız gerekir. Çok basit doğal tedaviler vardır. Ayrıca ev yapımı olmaları nedeniyle düz ve parlak saçlara ulaşma konusunda pek çok yarar sağlarlar.

Hindistan cevizi ve zeytinyağlı kremler en yaygın olanlarıdır. Besin maddeleri bakımından zengin olması, saçlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Ek olarak saçlarınıza  hacim kazandırır. Kremleri uygulamak için iki çorba kaşığı Hindistan cevizi veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

  • Yağı ısınana kadar elinizle ovalayın.
  • Ardından, saç derinize masaj yapın ve birkaç dakika durmasına izin verin. Daha sonra saçınızı şampuanla yıkayın. Bu tedaviyi haftada iki kez yapabileceğinizi hatırlamak önemlidir.

Saçlarınızı güçlendirmenin birçok yolu vardır. Saçlarınızı olduğu gibi korumak için, bir güzellik rutini ile uygulamanız gerekir. Bu sayede her zaman düz ve parlak saçlara sahip olursunuz.

  • Gode, V., Bhalla, N., Shirhatti, V., Mhaskar, S., & Kamath, Y. (2012). Quantitative measurement of the penetration of coconut oil into human hair using radiolabeled coconut oil. Journal of cosmetic science (Vol. 63).
  • Nadia Sabatini, Enzo Perri, Domenico Rongai, Chapter 4 – Olive Oil Antioxidants and Aging, Editor(s): Alina Maria Holban, Alexandru Mihai Grumezescu, In Handbook of Food Bioengineering, Food Quality: Balancing Health and Disease, Academic Press,
    2018, Pages 145-157, ISBN 9780128114421, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-811442-1.00004-3.
    (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128114421000043)
  • S Rele, A., & B Mohile, R. (2002). Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. Journal of cosmetic science (Vol. 54).