Eklem Ağrıları için Bitkisel İlaçlar

18 Kasım, 2018
Eklem ağrısı çok yaygındır. Bu ağrıyı gidermek için bir çok şifalı bitki bulabilirsiniz.

Eklem ağrısı insanlar arasında en yaygın durumlardan biridir. Hareketi engeller ve yaşam kalitesini düşürür. Eklem ağrıları için bir tedavi yolu da şifalı bitkilerdir, bunlar büyük yardım olacak hem ekonomik hem de kolay bir kaynaktır. 

Eklem Ağrıları için Şifalı Bitkilerin Yararları

eklem ağrısı

Şifalı bitkiler gerçekten eklem ağrısına yardımcı olabilir mi?

Evet olabilirler. Bir çok insanın antienflamatuar haplara veya ilaçlara alışkın olduğu doğrudur ama bunlar uzun vadede karaciğere zararlı olabilir. Bu yüzden şifalı bitkiler, tıbbi ilaçları tamamlamak için kullanılabilir.

Bazen eklem ağrısı eklem iltihabından önce olur, bu yüzden her zaman tıbbi muayeneden geçmelisiniz. Ama gelin, bitkilerin size nasıl yardımcı olacağına bakalım:

  • Bitkiler metabolik atıkları ve toksinleri vücuttan temizler. 
  • Kan dolaşımını geliştirir ve lenfatik temizliği arttırır. Bu, vücutta ağrı ve yangıya sebep olan toksinlerin azalması demektir.
  • Bir çok bitki doğal antibiyotiktir.
  • Ayrıca antienflamatuar özellikleri vardır.
  • Sizi rahatlatır, sakinleştirir ve kas gerginliğini alır; böylece eklemlere baskıyı azaltır. 

Ayrıca bakınız: Enerji Veren Şifalı Bitkiler

Eklem ağrısını azaltmak için şifalı bitkiler

1. Zerdeçal

zerdeçal

Zerdeçal evinizden ve mutfağınızdan eksiltmemeniz gereken bir ilaçtır. Vücuttaki yangıyı azaltmada etkili olduğu gibi kasları, kemikleri ve eklemleri rahatlatır.

Antienflamatuar özellikleri sayesinde ekrem ağrısına iyi gelir ve daha bir çok yararı vardır. Zerdeçal antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve kansere karşı yanınızdadır.

2. Dulavrat kökü

dulavratotu

Eklem ağrısıyla savaşmanın en iyi yollarından biri ise temel yağ asitlerini almaktır.

Ceviz, lüfer, uskumru veya somonun yanı sıra dulavrat otu da diyetinize eklemeniz gerekenlerden. Günde iki kez alırsanız çok faydalıdır. Doğranmış veya kuru halde aktarlarda bulabilirsiniz.

Bir yemek kaşığını bir bardak kaynar suya koyun. 5 dakika bekletin ve yavaş yavaş için. Harika!

3. Zencefil

zencefil

Bu sitede zencefilin harika faydalarından hep bahsediyoruz. Antienflamatuar ve antiromatizmal etkileri olan bir bitki.

Bunların hepsi içindeki COX-2 ve TNF sayesinde, bunlar basitçe Prostaglandin E2‘nin yangısını alır. Ağrıyı, yangıyı, ve şişkinliği alır.

Hiç bir yan etkisi yoktur. Bu fırsatı kaçıracak mısınız?

Ayrıca bakınız: Eklem Ağrıları için Zencefil

4. Keten tohumu

keten tohumu

Keten tohumu Omega-3 içerir; bağışıklığınız güçlenir ve vücutta eklemlerde birikip ağrıya sebep olan toksinler azalır.

Yukarıdaki tüm çaylar gibi yangıyı azaltır ve ağrıyı alır.

Tohumları salatalara koymak veya başka yemeklerle tüketmek en iyisidir. Bu durumda çay yapmanıza gerek yok. Neden? Çünkü bunları ısıttığınızda içlerindeki Omega-3 bileşenlerini kaybederler ve bizim bu bitkiyi kullanmamızın sebebi bu bileşendir.

Dolayısıyla unutmayın, en iyisi çekilmiş halidir. Günde iki yemek kaşığı yeterlidir.

Ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

  • Daily JW, Yang M, Park S. Efficacy of turmeric extracts and curcumin for alleviating the symptoms of joint arthritis: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Med Food 2016; 19: 717-29.
  • Lin CC, Lu JM, Yang JJ, Chuang SC, Ujiie T. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med 1996; 24: 127-37.
  • Maroon JC, Bost JW. Omega-3 fatty acids (fish oil) as an anti-inflammatory: an alternative to nonsteroidal anti-inflammatory drugs for discogenic pain. Surg Neurol 2006; 65: 326-31.
  • Ramadan G, El-Menshawy O. Protective effects of ginger-turmeric rhizomes mixture on joint inflammation, atherogenesis, kidney dysfunction and other complications in a rat model of human rheumatoid arthritis. Int J Rheum Dis 2013; 16: 219-29.