Enerji Veren Şifalı Bitkiler

Ginseng çayı bize çok enerji verir. Ayrıca serbest radikallerin etkileriyle savaşan antioksidanlar içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Enerji Veren Şifalı Bitkiler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Herkesin fiziksel ya da zihinsel olarak yorgunluk hissettiği zamanlar olmuştur. Özellikle de çalışan biriyseniz, eve hiç enerjiniz kalmamış, bitap düşmüş bir halde geliyor olabilirsiniz. Peki, daha enerjik olmak için neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda, enerji veren şifalı bitkilerden bahsediyoruz.

Enerji veren bitkiler

Bir hastalık veya zor bir dönem geçiriyor olabilirsiniz ve bu nedenle günü bitirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız. İş stresi, kişisel problemler yüzünden veya sınavlara çalışmak için gece geç saatlere kadar ayakta kalmak için enerji toplamanız gerekiyor olabilir. Peki, enerjinizi yükseltmek için neler yapabilirsiniz?

Öncelikle ve en önemlisi, eğer enerjik olmak istiyorsanız düzgün bir beslenme düzeni edinmelisiniz. Daha sonra, dinlenmeye önem vererek, bol bol sıvı tüketerek ve gün içerisinde rahatlamak için kendinize zaman ayırarak, yürüyüş yaparak ya da gerginliğinizi azaltmak için sıcak bir banyo yaparak kendinize dikkat etmelisiniz.

Son olarak ise, aşağıda listelemiş olduğumuz şifalı bitkileri beslenme düzeninize ekleyerek kendinize ekstra bir enerji kaynağı oluşturabilirsiniz. Enerji veren bu bitkileri öğrenmeye ne dersiniz?

1. Biberiye

biberiye

Biberiye, genellikle, etlere veya pirince konulan çeşni olarak bilinir, fakat aynı zamanda şifalı bir bitkidir. Biberiye anti-enflamatuvardır, nefes alış verişini düzenler, sindirim sistemine yardımcı olur ve ayrıca enerji verir.

  • Biberiye yorgunluğu ve halsizliği azaltır, ayrıca kan dolaşımını düzenler – özellikle de beyne giden kana yardımcı olur. Eğer hastalıktan yeni çıkıyorsanız harika bir tonik görevi de görebilir. Yenileyici ve enerji verici bir özelliği vardır.
  • Konsantrasyonu arttırır: Eğer konsantrasyonunuzu arttırmak istiyorsanız, günde 2 bardak biberiye çayı içmeyi deneyin. 20 gram taze biberiye veya 5 gram kurutulmuş biberiye ve 1 litre su kullanın. Suyu kaynatın, biberiyeyi ekleyin ve demlemesini bekleyin. Bu cam bir kapta durduğu sürece 2 gün boyunca buzdolabında saklanabilir.

2. Aloe vera

aloe vera

Aloe vera bitkisinin ne kadar harika olduğunu biliyorsunuzdur. Genellikle iyileştirici özelliğiyle, cilde çok iyi gelmesiyle ve vücut için iyi bir tonik olma özelliğiyle bilinir. Diğer gücü ise içerdiği besin değerleridir.

Aloe vera, vücudu hastalıktan sonra toparlamaya yardımcı olan aminoasitleri, B vitaminlerini ve proteinleri içerir. Müthiş faydalarıyla beraber doğal bir hazinedir.

  • Aloe vera çayı yapmak için, 1 yemek kaşığı bitkiden çıkardığınız jeli 1 bardak suya ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Eğer 1 dilim limon koyarsanız daha da güzel tattığını göreceksiniz. Bu çay öğle yemeğinden sonra içmek için harikadır.

3. Guarana

guarana şifalı bitki

Guarana (Paullinia cupana) bitkisini daha önce duymamış olabilirsiniz. Bu bitkinin çekirdekleri, aynı kahve gibidir; enerji verir. Fakat, dozunda tüketmek önemlidir – günde 1 bardaktan fazla içmemelisiniz.

Guarananın içinde teofilin, teobromin, ksantin, guaranin ve tanen bulunur. Guarana canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Konsantrasyonu arttırır ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Eğer inanılmaz derecede yorgunsanız veya çok zor bir gün geçirdiyseniz bu çok iyi bir seçenektir.

Guarana içeceklerini ve tablet formlarını aktarlarda veya marketlerde bulabilirsiniz. Ayrıca guarana çayı demleyebilirsiniz, fakat dozunu abartmamakta fayda var. Günde sadece 1 bardak için. Gerçekten daha iyi ve enerjik hissetmenize yardımcı olacak.

4. Ginseng ve tarçın çayı

ginseng

Bu çay hem etkili hem de çok lezzetlidir. Bildiğiniz gibi ginsengin en bilinen özelliği yorgunlukla savaşmak ve güçsüzlük hissini azaltmaktır. Ayrıca konsantrasyonu ve beyne giden kan dolaşımını arttırır.

Buna ek olarak, serbest radikallerle savaşan doğal bir antioksidan görevi görür, hücresel yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kanser gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.

Bu çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için deneyebilirsiniz. Ginsengin tarçınla kombine edildiğinde hem etkilerinin daha güçlü olduğunu hem de tadının daha güzel olduğunu biliyor muydunuz? Bu ikisini beraber içmeyi deneyin ve sağlığınıza etkisini görün.

5. Yerba Mate

yerba mate

Yerba matenin faydalarından daha önce birçok kez bahsettik. Yerba mate bitkisi uyarıcıdır ve duyuları 1 bardak kahvenin açtığından daha fazla oranda açtığı görülmüştür.

Ayrıca doğal bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçinde C vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, potasyum ve manganez bulunur. Günde 1 bardak dolaşıma iyi gelir, yorgunlukla ve bitkinlikle savaşır ve ruh halinizi düzeltir.

Ancak, bu güçlü antioksidanı biraz tatlandırıcıyla tüketmelisiniz. Acımsı bir tadı vardır, bu yüzden bir miktar bal eklemek hem çayın tadını güzelleştirecek, hem de balın faydalarından yararlanmanızı sağlayacaktır. Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.