En İyi Sekiz Glutensiz Makarna Çeşidi

Piyasada bulabileceğiniz, ya da hatta evde bile yapabileceğiniz en iyi glutensiz makarna tariflerini biliyor musunuz? Bu alternatifleri bu yazımızda keşfedebilirsiniz!
En İyi Sekiz Glutensiz Makarna Çeşidi

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Çölyak hastalığı kalıcı gluten intoleransı nedeni ile ince bağırsakta iltihaplanmaya neden olur. Bunun tedavisi, kişinin yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini içerir. Bu hastalıktan, ya da başka bir gluten intoleransından muzdarip olan pek çok kişiyi akılda tutarak, sizinle en iyi glutensiz makarna türlerini paylaşmak istiyoruz.

Çölyak hastalığı ya da başka bir çeşit gluten intoleransı teşhisi alan insanların yaşadığı ana zorluk birçok gıdada gluten olmasıdır – hatta, gluten içermeyen gıdalardan çok daha fazla gıda gluten içerir, ve bu çoğu insanın bilmediği bir gerçektir. Aşağıda, beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz glutensiz makarna türlerini keşfedebilirsiniz.

Herhangi Bir Makarnada Gluten Olup Olmadığını Anlamak

Glutensiz makarna ve gıdalar.
“Glutensiz” etiketi, çölyak hastaları için en iyi yiyecekleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Genel olarak, makarna gluten içeren bir tahıl olan buğday ile yapılır. Bununla birlikte, günümüzde birçok farklı glutensiz makarna türünü herhangi bir süpermarkette bulabilirsiniz. Seçtiğiniz eriştelerin ya da dolgulu makarnaların glutensiz olduğundan emin olmak için şunları yapmalısınız:

“Glutensiz” Etiketine Sahip Olup Olmadığını Kontrol Edin

Paketin önünde üzerinde “glutensiz” kelimesi olan bir etiket görmelisiniz. Eğer bunun yerine “düşük glutenli” kelimelerini görürseniz o gıdayı tüketmemeniz en iyisi olacaktır.

Malzemelerini Kontrol Edin

Çölyak hastalığından muzdarip olan insanların tüketmesi için en iyi olan yiyecekler “glutensiz” etiketine sahip olan gıdalardır. Daha da güvende olmak için, malzemeleri kontrol etme alışkanlığı edinin.

Gluten içeren yiyecekleri yemekten kaçınmak için, gıda etiketlerini okumak elzemdir. Tahıl ve gıda katkı maddelerinden yapılmış malzemeleri öğrenmelisiniz. Ancak, en çok önerilen şey işlenmiş olan gıdalardan genel olarak kaçınmaktır.

Glutensiz Makarna Türleri

Aşağıda süpermarketlerde bulabileceğiniz farklı glutensiz makarna türlerini bulabilirsiniz:

1. Karabuğday Makarnası

Karabuğday.

Bu gıda esansiyel amino asitlerin yanında yüksek kaliteli proteinler de içerir. Bu bağlamda K vitamini içerir, glisemik indeksi düşüktür ve glutensizdir. Süpermarketlerde genellikle karabuğday makarnası bulabilirsiniz. Ancak, eğer tercih ederseniz evde kendiniz de karabuğday makarnası yapabilirsiniz.

Tarif için şunlara ihtiyaç duyacaksınız:

 • 300 g karabuğday unu
 • 100 g pirinç unu
 • 4 yumurta
 • Ilık su
 • Tuz

Unları karıştırın, tuzu ve yumurtaları ekleyin. Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yaklaşık 15 dakika boyunca yoğurun. Eğer gerek olursa ılık su ekleyin. Hamurun buzdolabında yarım saat boyunca dinlenmesine izin verin. Sonrasında makarnanızı doldurabilir ya da kendi eriştelerinizi kesebilirsiniz!

2. Pirinç

Pirinç unu sosların kıvamını yoğunlaştırmak ve Çin eriştesi yapmak için mükemmeldir. Yeterince protein içermediğinden, yıkama gerektiren hamurlar için önerilmediğinden de bahsetmek gereklidir. Ancak, pirinçten elde edildiği için pirincin B vitamini ve mineraller gibi pek çok faydasını da korur.

İyi haber şu ki, Çin yemeği dünya genelinde çok değerli ve popülerdir, dolayısıyla herhangi bir orta ya da büyük boy süpermarkette pirinç eriştesi bulmanız zor olmayacaktır.

3. Mısır, Kolay Bir Glutensiz Makarna

Mısır unu.
Mısır unu geleneksel buğday ununa benzer özelliklere sahiptir.

Buğday ununun yerine kullanılan ana unlardan bir tanesi mısır unudur. Mineraller, karbonhidratlar ve A, B ve E vitaminleri bakımından zengin olduğu için ekmek yapmak, sosların kıvamını koyultmak ya da makarna yapmak için mükemmeldir.

Eğer süpermarkette bu makarnayı bulamazsanız şunları kullanarak yapabilirsiniz:

 • 300 gram mısır unu
 • 250 ml su
 • 2 yumurta
 • 1 çorba kaşığı saf sızma zeytinyağı
 • 1 tutam tuz

Unu bir kaseye alın, üzerine tuz ve yumurtaları ekleyip pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın. Su ve zeytinyağını yavaş yavaş ekleyerek yoğurmaya devam edin. Hamurun ılık bir yerde 30 dakika dinlenmesine izin verin. Sonrasında da istediğiniz glutensiz makarna şeklini verin.

4. Nohut, Lezzetli Bir Glutensiz Makarna

En iyi glutensiz makarna türlerinden bir tanesi nohut unu ile yapılır. Bu un Hindistan’da çok popülerdir ve gerçek şu ki bu baklagilin lezzeti makarnayı gerçekten güzelleştirir.

Evde şunları kullanarak gnocchi yapabilirsiniz:

 • 3/4 su bardağı su
 • 5 su bardağı nohut unu
 • 1 tutam tuz ve karabiber
 • 2 çorba kaşığı margarin

Suyu kaynatın ve içine un, tuz ve karabiberi ekleyin. Ocaktan alın ve bir çatal ile karıştırmaya devam edin. Margarini ekleyin. Homojen bir hamur elde ettiğinizde karışımı tencereden alıp masaya koyun. Hamuru gerdirin ve gnocchi’nize şekil verin.

5. Bezelye

Bezelye diğer besin maddelerinin yanı sıra C vitamini, protein, tiamin, folat ve niasin de içerir. Bundan dolayı bezelye unu bu harika sağlık yararlarını korur ve üstelik glutensizdir! Bezelye makarnası o kadar da yaygın olmasa da, bazı markalar bunu da satmaktadır.

6. Kinoa

Son yıllarda kinoa çok popüler hale gelmiştir. Bu bir sürpriz değildir, çünkü protein, amino asit, lif ve karbonhidrat içerir. Süpermarketinizde kinoa erişteleri arayabilirsiniz.

7. Amarant, Özel Bir Glutensiz Makarna

Amarant unu.
Glutensiz amarant makarnası özel mağazalarda mevcuttur.

Bu makarna öne çıkar, çünkü protein bakımından çok zengindir. Hatta, total tohumun %15 ila %18 arasındaki bir kısmı proteindir. Ayrıca, folik asit ve A, B1, B2, B3 ve C vitamini bakımından da zengindir. Glutensiz makarna ve ekmekler yapmak için mükemmeldir. Amaranttan yapılan glutensiz makarnayı bazı süpermarketler ve özel mağazalarda bulabilirsiniz.

8. Darı

Son olarak, bu tahıl demir, fosfor ve magnezyum açısından zengindir. Diğer yandan, buğday, pirinç ve mısır unlarından daha fazla protein sağlar. Hamur yapmak için çok iyidir ve bu hamurlar ya makarna ya da ekmek için kullanılabilir. Darı makarnasını özel mağazalarda bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, bunlar ana glutensiz makarna çeşitleridir. Ayrıca, örneğin karabuğday ve mısır, mısır ve pirinç ya da nohut ve mısır gibi kombine un çeşitleri de bulabilirsiniz.

Bu leziz glutensiz makarnaları denemeye hazır mısınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.