Çölyak Hastaları İçin Karbonhidrat Dolu Glütensiz Tarifler

Eğer çölyak hastasıysanız zaten ihtiyaçlarınıza uyan ve malzemeleri glüten içermeyen tarifler bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur.
Çölyak Hastaları İçin Karbonhidrat Dolu Glütensiz Tarifler
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Glütensiz tarifler dünyasını keşfetmek, başta hiç de kolay değildir.

Bu bağlamda, yüksek miktarda karbonhidrat içeren gıdalar en iyi dostunuz olur. Unutmayın ki ağzınıza koyduğunuz şeyin ne olduğunu bilmek, iyi bir yeme alışkanlığı geliştirmenin püf noktasıdır. Eğer glüten intoleransınız varsa ya da hayatınız boyunca özel bir diyet takip etmeniz gerekiyorsa bu çok önemlidir.

Şu sıralar, glütensiz tarifler ile ilgili en güzel şey, herhangi bir süpermarket ya da bakkalda bulabileceğiniz şeylere çok benzer çok sayıda element ve içeriği kapsamalarıdır. Bu yüzden, yediğiniz her şeyi birdenbire değiştirmek zorunda değilsiniz.

Karbonhidratlar ve Çölyak Hastalığı

Devamlı aklınızda bulundurmanız gereken çok önemli bir kavram ise karbonhidratlarla ilgilidir. Kötü bilinmesine rağmen karbonhidratlar, enerjiye dönüştürülen maddelerin kimyasal zincirinin bir parçasıdır.

Tabii ki problem, karbonhidratların vücutta birikmeye başladığı anda başlar ve o aşırı yüklemeden kurtulmanın bir yolu yoktur. Problemin bir kısmı obezite, kalp hastalıkları ya da hayat tarzıdır, örneğin hareketsiz hayat tarzı ya da anemi veya direkt olarak bu maddenin fazla bulunmasıyla açıklanabilir.

Öte yandan karbonhidratlar olmadan hücrelerimize, çalışmaları için gereken şeyi sağlayamazdık. Bu yüzden herhangi bir “karbonhidratlar kötüdür” yazısını okuduğunuz zaman o kaynaktan gelen hiçbir şeye güvenmeyin. Gerçekte, karbonhidratlar vücuda gereken enerjiyi vermeye yardım eder.

Şimdi becerimizi konuşturma ve Çölyak hastaları için mükemmel olan bu yeni ve ideal glütensiz tarifleri hazırlamak için biraz zaman harcamanın vakti geldi.

Karbonhidrat Enerjisiyle Dolu Glütensiz Tarifler

glütensiz tarifler

Bu tariflerin çölyak hastalarına iyi geldiğini belirtmemiz neden bu kadar önemli?

Nedeni oldukça basit. Dünyanın çoğunluğu tek bir tahılla beslenir: buğday. Bu, bileşiminde yüksek miktarda glütene sahip bir maddedir ve onu sindirmekte problem yaşayan insanlar için tam bir işkence anlamına gelir.

Buna ek olarak, buğday günlük olarak tükettiğimiz birçok gıdada bulunur. Glüteni her yerde bulabilirsiniz; masanızdaki ekmekten, genellikle sabah kahvenize batırarak yediğiniz çöreklere kadar.

Şimdi, yediğiniz şeyin size zarar verdiği bir dünyada yaşamayı hayal edin ve üstelik, içinde glüten olmayan iyi seçenekler de bulamıyorsunuz.

Yardım etmek istediğimiz nokta da tam olarak burası.

Bu tariflerden bazılarına gelin birlikte bir göz atalım!

Glütensiz kinoa, elma ve baharat tarifi

Bu tarif kahvaltıda tüketmek için idealdir ve diyetinizden çıkardığınız geleneksel tahılların yerini alabilir. Bu tarifin basitliği ve pratikliğinin yanı sıra kalitesi ve lezzeti sizi şaşırtacak, hiç kuşkunuz olmasın.

Malzemeler

 • 1/2 su bardağı kinoa (100 g)
 • 1 bardak su (250 ml)
 • 2 yemek kaşığı toz tarçın (30 g)
 • 1 yemek kaşığı kahverengi şeker (15 g)
 • 1/2 su bardağı ceviz (75 g)
 • 1 doğranmış elma
 • 2 yemek kaşığı yaban mersini (40 g)

Hazırlık

 • Suyu bir kapta ısıtın ve kaynamaya başladığında içine kinoayı ekleyin. Karıştırın ve 5 dakika bekleyin.
 • Kinoa şiştiği zaman tarçın, kahverengi şeker ve cevizi içine ekleyin. Hepsini iyice karıştırın.
 • Son olarak, elma dilimlerini ve yaban mersinini ekleyin.

Pesto ve karidesli glütensiz makara

karidesli makarna

Bu, glütensiz ancak kesinlikle lezzetli olan yiyeceklerin var olduğunun kesin bir kanıtıdır. Hiç şüphesiz,  es geçemeyeceğiniz bir tarifle karşınızdayız.

Malzemeler

 • 1 bardak glutensiz makarna (200 g)
 • 250 g temizlenmiş karides
 • 1 bardak yeşil bezelye (95 g)
 • 2 bardak kiraz domates sosu (250 g)
 • 2 yemek kaşığı pesto (30 ml)

Hazırlık

 • İlk basamak makarnayı haşlamak. Bir kaba kaynaması için su koyun ve içine biraz tuz ekleyin. Su kaynarken makarnayı içine ekleyin karıştırın.
 • Makarna pişmeden önce, karides ve bezelyeyi de suya ekleyin. Ara sıra karıştırın. Daha sonra, bir kevgir kullanarak tüm malzemeleri süzün.
 • Son olarak, kiraz domates sosunu glütensiz makarna karışımınızın üzerine dökün ve karıştırın. Hemen yiyebilir veya birkaç saat bekleyebilir, fırına koyabilir ve içine birkaç kaşık pesto ekleyebilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Nehra, V., Marietta, E. V., & Murray, J. A. (2012). Celiac Disease. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00046-5
 • Biesiekierski, J. R., Peters, S. L., Newnham, E. D., Rosella, O., Muir, J. G., & Gibson, P. R. (2013). No effects of gluten in patients with self-reported non-celiac gluten sensitivity after dietary reduction of fermentable, poorly absorbed, short-chain carbohydrates. Gastroenterology. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2013.04.051
 • Mohamed, A. A., Rayas-Duarte, P., Shogren, R. L., & Sessa, D. J. (2006). Low carbohydrates bread: Formulation, processing and sensory quality. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.08.044
 • Alvarez-Jubete, L., Arendt, E. K., & Gallagher, E. (2010). Nutritive value of pseudocereals and their increasing use as functional gluten-free ingredients. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2009.10.014
 • Kuipers, R. S., de Graaf, D. J., Luxwolda, M. F., Muskiet, M. H. A., Dijck-Brouwer, D. A. J., & Muskiet, F. A. J. (2011). Saturated fat, carbohydrates and cardiovascular disease. Netherlands Journal of Medicine. https://doi.org/10.3945/ajcn.2008.26285

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.