Eşek Arısı Sokması İçin Ev Yapımı Çözümler

29 Ocak, 2021
Eşek arısı sokması şişkinliğe ve ağrıya yol açabilir. Olası alerjik reaksiyonlar için uyanık olmanız gerekse de her iki semptom da bazı ev yapımı çözümlerle düzeltilebilir. Nasıl yapılabileceğini yazımızda keşfedin! 

Eşek arısı sokması sonucu oluşan ağrı genellikle birkaç saat sonra kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı insanlar bu ağrıyı yatıştırmak için bir çözüme ihtiyaç duyarlar çünkü bu ağrı çok rahatsız edici olabilir. Neyse ki alerjik reaksiyon belirtisi olmadığı sürece, bu, evde kolayca düzeltebileceğiniz bir şeydir.

Eğer eşek arısı sokması sonucu sizde alerjik bir reaksiyon oluşursa, anafilaktik şok riski olduğu için hemen tıbbi yardım almalısınız. Bu, döküntülere, nefes almada zorluğa, baş dönmesine ve ölüme yol açabilecek diğer komplikasyonlara neden olabilecek ciddi bir reaksiyondur.

Neyse ki, bu tür bir reaksiyon çok yaygın değildir ve çoğu zaman iğnenin verdiği rahatsızlık, ev yapımı ilaçlar ve temel bakım ile doğal olarak tedavi edilebilir. Aşağıda size bazı faydalı çözümlerden bahsedeceğiz.

Okuyun: 5 Yaygın Böcek Isırığı ve İyileştirme Yöntemleri

Eşek arısı sokması sonucu oluşan ağrı için faydalı çözümler

Bir eşek arısı sokması ağrısı ile karşı karşıya olduğunuzda bu duruma doğru bir şekilde tepki vermeyi öğrenmeniz önemlidir. Yapmanız gereken ilk şey iğnenin hala derinizin içinde olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer içindeyse onu bir kredi kartı kenarı ile hafifçe cildinizi kazıyarak dikkatle çıkarmanız gerekir.

Daha sonra bölgeyi ılık su ve nötr bir sabunla temizlemelisiniz. Bir antiseptiğiniz varsa bunu kullanmak için iyi bir zamandır. Peki, ağrı ve şişlik için ne yapabilirsiniz? Sokmanın üzerinden birkaç dakika geçtikten sonra yanma ve ağrı hissedebilirsiniz.

Bu belirtileri hafifletmek için doğal malzemeler ile yapılan bazı çözümleri kullanabilirsiniz. Ancak geçici bir rahatlama hissi sağladıklarını ve her zaman etkili olmadıklarını unutmamalısınız. Çoğu popülerleşmiş inançlara dayanır ve bu belirtilere karşı her zaman etkili olduklarına dair kanıt yoktur.

Soğuk kompresler

diz soğuk kompres
Soğuk, sokmanın bölgede yarattığı ağrı hissini ve enflamasyonu azaltabilir.

Soğuk kompres, eşek arısı sokmaları nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmak için iyi bir seçenektir. Hatta sokulan bölgeyi dezenfekte eder etmez soğuk kompresi o bölgeye uygulamalısınız.

Rochester Üniversitesi Sağlık Kütüphanesinden bir yayına göre, soğuk, etki altındaki bölgeyi uyuşturarak ağrıyı azaltır. Ayrıca şişkinliği azaltmaya da yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

  • Bu çözümü hazırlamak için iki seçeneğiniz var. Birincisi, bir havluyu soğuk su ile ıslatın ve fermuarlı bir poşete koyun. Sonra 15 dakika dondurucuda bekletin. Daha sonra etkilenen bölgeye bastırarak koyun.
  • Birincisinden daha hızlı hazırlanabilen diğer seçenek ise bir havlunun veya bezin içine buz küpleri koyup sarmaktır. Buzlu bezi sokulan bölgeye hafifçe masaj yapmak için hemen kullanın.

Esansiyel yağlar

Eşek arısı sokmalarının neden olduğu ağrıyı hafifletmek için bugüne kadar esansiyel yağların işe yaradığıyla ilgili herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Ancak birçok kişi sakinleştirici ve antiseptik bir çözüm olarak onlara başvurur.

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp isimli dergide yayınlanan bir çalışmaya göre esansiyel yağlar enfeksiyon riskini azaltan antimikrobiyal özelliklere sahipler.

Nasıl kullanılır?

  • Öncelikle çay ağacı, lavanta veya biberiye yağı gibi antiseptik ve antibakteriyel özellikleriyle bilinen farklı seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
  • Seçiminizi yaptıktan sonra zeytin veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağdan yarım çay kaşığı veya bir ya da iki damla alın ve karıştırın.
  • Daha sonra karışımı kullanarak etki altındaki bölgeyi günde iki veya üç kez ovalayın.

Bunu da okuyun: Asya Tipi Eşek Arısı Sokması Sonrasında Ne Yapmalı

Aloe vera jeli

aloe vera jeli
Aloe vera jelini kullanarak etki altındaki bölgeyi 2 veya 3 dakika ovalayabilirsiniz.

Aloe vera jeli, cildiniz için güvenli bir madde olmasının yanı sıra iltihabı ve eşek arısı sokmalarının yol açtığı ağrıyı azaltmak için de harika bir tedavidir.

Farmakognosi İncelemeleri isimli tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre aloe vera özleri anti-enflamatuvar ve antibakteriyel özelliklere sahiplerdir. Bu nedenle belirtiler için faydalı olabilirler.

Nasıl kullanılır?

  • Öncelikle taze aloe vera jelini bitkiden çıkarın. Sonra bu jeli kullanarak etki altındaki bölgeyi iki veya üç dakika boyunca ovalayın.
  • Bu işlemi günde iki veya üç kez tekrarlayın.

Eşek arısı sokması sonucu oluşan ağrıyı yatıştırmaya başka ne yardımcı olur?

Bahsettiğimiz çözümlerin yanında bir sokmanın neden olduğu ağrıyı azaltmak için başka önlemlere de başvurabilirsiniz. Mayo Clinic’teki bilgilere göre, hidrokortizon kremi kullanabilir veya bir antihistamin alabilirsiniz. Her iki seçenek de kızarıklığı ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Kalamin losyonu ve reçetesiz satılan non-steroid anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAIDler) da iyi seçeneklerdir. NSAIDlerden alacaksanız doktorun veya eczacının yönergelerine uyduğunuzdan emin olun. Her durumda belirtilerde iyileşme olmazsa ya da daha şiddetli hale gelirse en iyisi tıbbi yardım almaktır.

  • Ice Packs vs. Warm Compresses For Pain. (n.d.). Health Encyclopedia. University of Rochester Medical Center Rochester, NY.  Retrieved on March 11, 2020 from https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=p00918
  • Swamy MK, Akhtar MS, Sinniah UR. Antimicrobial Properties of Plant Essential Oils against Human Pathogens and Their Mode of Action: An Updated Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:3012462. doi:10.1155/2016/3012462
  • Rahmani AH, Aldebasi YH, Srikar S, Khan AA, Aly SM. Aloe vera: Potential candidate in health management via modulation of biological activities. Pharmacogn Rev. 2015;9(18):120–126. doi:10.4103/0973-7847.162118