Eski Sevgilinizden Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Eski sevgilinizden kurtulmak ve onu hayatınızdan nasıl çıkaracağınız konusunda bugüne dek pek çok şey yayınlanmıştır. Fakat derin düşüncelere yol açan ve takıntıyı önlemeye yardımcı olan iyi bir tavsiyeye her zaman ihtiyaç vardır.
Eski Sevgilinizden Kurtulmak İçin Yapmanız Gerekenler

Son Güncelleme: 21 Eylül, 2020

Size eski sevgilinizden kurtulmak için yapmanız gerekenler hakkında bir kaç ipucu vereceğiz. Sonuçta, biriyle çok fazla zaman geçirdiğimizde o kişi ile özel bir bağ kurarız. İlişki bittikten sonra bile bu duygusal bağ koparamayacağımız derecede sağlam olabilir.

Acı çekme korkusu bazen hayatınıza devam etmenizi ve yeni bir yol seçmenizi engeller. Bu nedenle, bir ayrılıktan sonra eski sevgilinizden nasıl kurtulacağınızı bilmeniz önemlidir.

Eski Sevgilinizden Kurtulmak İçin Ne Yapmalısınız? Walter Riso Öneriyor

Günümüzde çoğu ilişki oldukça kısa ömürlüdür.

Yine de, psikolog ve çok satan yazar Walter Riso, bir aşk ilişkisinin bitişiyle yüzleşmekte zorluk çeken ve yıllarca “farklı olabilirdi” çıkmazında hapsolacak çok insan olduğunu söylemektedir.

Ayrılık asla kolay değildir. Eğer herhangi bir şey varsa, o da nezaketle ayrılmayı ve birbirinize karşı samimi olmayı kabul etmenizdir. Ancak her zaman önemli bir kaybın darbesiyle yüzleşme olasılığı vardır.

Walter Riso Kimdir?

Walter Riso, klinik psikoloji alanında yaklaşık 30 yıllık çalışma deneyimine sahip ünlü İtalyan psikologdur. Psikoterapist olarak başlayan kariyerine üniversite profesörü olarak devam etmektedir. Ayrıca psikoloji üzerine klinik uygulama alanında çalışmalar yürüten Riso, bulgularını yayınlamaktadır. 

Biyografisinde teknik ve akademik 25 kitabı bulunan yazarın eserleri İngilizce, Almanca, Çince, İtalyanca, Flemenkçe, Katalanca, Yunanca ve Slovence gibi faklı 12 dile çevrilmiştir. En seçkin İngilizce kitapları arasında şunlar yer alır:

  • How to Deal with Infidelity (Sadakatsizlikle Nasıl Başa Çıkılır?)
  • How to Take the Suffering out of Love (Aşk Acısından Nasıl Kurtulurum?)
  • How to Overcome Emotional Dependency (Duygusal Bağımlılığın Nasıl Üstesinden Gelinir)
  • How to Be Assertive and Avoid Being Manipulated (Kendine Güvenip Manipüle Edilmekten Kaçınmanın Yolları)
  • How to Improve Your Self-Esteem (Öz Saygınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?)

Eski Sevgilinizden Kurtulmak İçin İpuçları

Bir erkek önde kızgın ve kadın arkada üzgün ona bakıyor

Bir ilişki bittiğinde farklı dönemlerden geçeriz. Bazen eski sevgilinizden vazgeçmek gerektiğini sonunda fark edeceğimiz o ana kadar onu tekrar görmeyi takıntı haline getiririz.

Walter Riso’nun eski sevgilinizden kurtulmak için size verdiği bu ipuçlarını takip edin.

1. Eski Sevgilinizi Sosyal Medya Hesaplarınızdan Çıkarın

Arkadaşlarımızın yaptıklarını takip etmek için kullanılan sosyal medya ve dijital alanlar şu an çoğumuzun hayatının bir parçasıdır.

Bu yüzden eski sevgilinizi Facebook, WhatsApp ve diğer sosyal medya hesaplarınızdan çıkarmanız en iyisidir. Bu şekilde, onu hiç bir şekilde hayatınızda bulundurmamış olacaksınız.

2. Eski Sevgiliniz Hakkında Konuşmaktan Kaçının

Güvendiğiniz insanlarla acınızı paylaşmak onu günlük konuşmalarınız bir parçası haline getirmenize yardımcı olur. Ancak, dikkatinizi diğer konularla dağıtmaya çalışın (Evet, siyaset ve din bile olur!)

3. Kendinize Yeni Bir Hayat Kurun

Eski hedeflerinizi gözden geçirmeye ve yenileri hakkında düşünmeye zaman harcamanız çok önemlidir. Böylece, duygusal açıdan özgür ve bağımsız olana kadar eski sevgiliniz hakkında düşünmeyi bırakacaksınız.

4. Eski Sevgiliniz İle İletişim Kurmayın

Her şeyden önce itibarınızı koruyun. Eski sevgilinize yalvarmak, aşağılamak ve ona kur yapmak sadece sağlıklı bir ayrılık olasılığını azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hayal kırıklığı hissinizi artırarak değer duygunuzu da azaltacaktır.

5. İdealize Etmeyin

Sizi devam etmekten alıkoyacak en büyük hatalardan biri eski sevgilinizi idealize etmektir. Yine de, çoğu kez bunu egonuzu haklı çıkarmak ihtiyacından dolayı yapabilirsiniz.

Size kendinizi haklı çıkarmak için anlatıyor olabileceğiniz kuruntu ve gerçek dışı hikayeleri tanımlamanızı ve gerçekleri olduğu gibi görmenizi öneririz. 

Eski Sevgilinizden Kurtulmak İçin Ondan Umudunuzu Kesmelisiniz

İki sevgili yan yana koltukta oturuyor. Adam düşünceli kadın da kızgın gibi

Walter Riso’ya göre, eski sevgilinizden kurtulmak söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan engellerden biri umut etmektir. Bir ilişkide sorunlar ortaya çıktığında, umut bu sorunları çözmek için sizi harekete geçirdiği ve ilişkiyi kurtarmaya sevk ettiği için olumludur. Fakat ayrılık söz konusu olduğunda, bu erdem büyük olasılıkla size karşı dönecektir.

Umudunuzu taze tuttuğunuzda, size çok fazla şey ifade eden bir kişiden kurtulmak , en azından hafızanızdan uzaklaştırmak, imkansızlaşacaktır. Bu duygusal ilişkilerde de sizin için sınırlayıcıdır. Kaybetme korkusu algınızı değiştirir. Bazen karşı tarafın ilgisizlik belirtilerine rağmen yeniden başlayabileceğinize dair umutlanırsınız.

Ayrıca çoğu insan bağlanmaya dayalı ilişkiler kurarlar. Sevgi göstermekten, özgüvenlerinin aşağılanmasından ve asla kimsenin onları sevmeyeceğinden korkarlar. Bu durumda, onlar için bu mesafe daha da acı verici ve zor görünmektedir.

Bu da ilgilinizi çekebilir: Baş Etmenin Zor Olduğu İnsan Tipleri

Eski sevgilinizden kurtulmak için yapmanız gereken hala içinizde umut kırıntısı kalıp kalmadığını dürüstçe kendinize itiraf etmenizdir.

Bir ilişki sona erdiğinde, üzüntünüzün sizi bir kısır döngü içerisine sokması muhtemeldir. Böyle bir durumda olduğunuzu düşünüyorsanız, eski sevgilinizden kurtulmak ve kararınızın arkasında durmak için Walter Riso’nun verdiği bu 5 ipucu size yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Riso, W. (2003). Amar o depender?: cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Norma.
  • Riso, W. (2012). Enamórate de ti. Grupo Editorial Planeta.
  • Riso, W. (2012). Desapegarse sin anestesia. Editorial Planeta.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.