Fındık Sütünün Faydaları Nedir?

Fındık sütünün faydalarını biliyor musunuz? Lezzetli bir içimi olmasının yanı sıra sağladığı besin maddeleriyle de sağlığımızı korur. Daha fazlasını bu yazımızda öğrenin!
Fındık Sütünün Faydaları Nedir?
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Fındık sütünün faydaları özellikle de vegan ya da vejetaryen besleniyor veya laktoz hassasiyetinden muzdaripseniz çok işinize yarayacaktır. Birçok insan sadece isim olarak bilse de, bu içecek aslında fındık ile fındıktaki besin maddelerini içeren bir sudan oluşan bitkisel bir süttür. 

Fındık sütünün faydaları hakkında bilginiz var mı? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Fındık sütünün faydaları

Kimyasal kompozisyonu hayvansal sütten çok farklı olan fındık sütü, vücudumuz için birçok yönden faydalıdır. Elbette bu faydalarını ancak zengin ve dengeli bir beslenmeyle desteklediğiniz sürece görebilirsiniz. 

Fındık da diğer kabuklu yemişler gibi enerji verir ve besin değeri yüksektir. Birçok vitamin, mineral, protein, doymamış yağlar, lif ve antioksidan içerir. Dolayısıyla fındıklı içeceklerden de bu faydaları alabilirsiniz.

Bu sütün sağlığa yararlarına daha yakından bakalım.

Ayrıca bunu da okumalısınız: Sebze Sütleri: Faydaları ve Hazırlanışı

Doku gelişimini ve oluşumunu destekler

Arjantin Ulusal Gıda Kuruluşu‘ndan aldığımız verilere göre, fındık şu mineralleri içerir: potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko ve demir. Bunların hepsi, doku oluşumu ve birçok hayati işlevin sürdürülmesi ve gelişmesi için gerekli minerallerdir. Hatta hücrelerde yürütülen bazı metabolik işlemlerin temel ihtiyaçlarını karşıladığı için hayati dönem taşırlar.

Bu sütteki kalsiyumun, diğer sütlerde de olduğu gibi vücudumuz tarafından %100 absorbe edilmediğini belirtmeden geçmeyelim. Ancak hayvansal ürün tüketmeyen kişiler için önemli bir kalsiyum kaynağı olabilir.

Bitkisel sütleri alırken kalsiyum takviyeli olanları tercih edin.

kabuklu fındık
Fındık da diğer kuruyemişlerin özelliklerine sahiptir ve omega 9 yağ asitleri içerir.

Fındık sütü kalp hastalıklarından korumaya yardımcıdır

Kuruyemişlerdeki yağlar doymamış yağlardır ve özellikle omega 9 yağ asidi bakımından zengindir; bunu badem ve antep fıstığında da bulabilirsiniz. Ayrıca az miktarda da olsa omega 3 yağ asidi içerirler.

Bu lipitler sinir sisteminin gelişimi ve fonksiyonları için son derece önemlidir; ayrıca kötü kolesterolü (LDL) düşük seviyede tutmaya, iyi kolesterolü (HDL) artırmaya ve trigliseritleri düşürmeye yardımcıdır. Mevcut bilimsel araştırmalar, fındık sütünün kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine katkı sağlayabileceğini söylüyor.

Yaşlanmayı geciktirir

Bu bitkisel sütte çinko, magnezyum ve E vitamini olduğu için antioksidan özelliklere sahiptir. Bu yüzden hücre yıkımını önleyerek yaşlanmayı da geciktirmeye yardımcıdır.

Ayrıca damarların esnekliğini korumaya da katkı sağlar.

Kabızlığı önlemeye yardımcıdır ve sindirim sisteminin işlevlerini destekler

Fındıkta bulunan lifler, mide-bağırsak kanalının sağlığını koruyarak olası sorunlardan kaynaklanabilecek kabızlık gibi semptomları önlemeye ya da iyileştirmeye katkı sağlar.

Besinsel lif sağınım eyleminin doğal bir düzenleyicisidir, bu yüzden de kronik kabızlık yaşayanların çok işine yarar. Her halükarda günlük tüketim miktarı bağırsak florasının mevcut durumuna göre ayarlanmalıdır.

Sinir sistemini korur

Demir, folik asit ve B1, B2, B3, B6 gibi B grup vitaminleri içerdiği için, fındık sütü içmek sinir sisteminin sağlığını korur ve sinirsel gelişime yardımcıdır. Hatta bebeklerin bile içmesi için uygundur.

Fındık sütünü besin içeriğini koruyarak evde kendiniz nasıl yaparsınız

Evde kendiniz fındık sütü yapmak istiyorsanız bu tarifi not alın! İhtiyacınız olan şey sadece bir litre içme suyu ile bir miktar fındık. Ancak dilerseniz kuru üzüm, hurma, vanilya ve başka malzemelerle de tatlandırabilirsiniz.

İzleyeceğiniz adımlar şunlar:

 • İlk önce fındıkları sekiz saat boyunca suda bekletin ki bütün suyu emerek hacmini iki katına çıkarsın. Elbette kavrulmuş değil çiğ fındık kullanmanız gerektiğini unutmayın.
 • Sekiz saatin sonunda fındıkları süzün ve blendera koyun.
 • Normalde bir bardak suda beklemiş fındık için üç bardak su kullanmanız yeterlidir. Ancak, daha yoğun bir içecek elde etmek istiyorsanız bu ölçüyü kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Süreci daha da kolaylaştırmak için suyu azar azar eklemelisiniz.
 • Sonrasında bir bez ya da süzgeçten geçirerek sıvıyı ayrıştırın. Bu adımdan sonra sütünüz hazır!
 • Son olarak, kapaklı bir şişeye koyun ve istediğiniz aromayı katın.

Genelde işlenmiş ürünlerde ekstra şeker bulunur, bunu gıda etiketinden okuyarak kontrol edebilirsiniz. Bazıları da hayvansal sütlerle aynı seviyede olması için kalsiyumla desteklenmiştir. Elbette çeşitli koruyucular ve işlemek için bazı teknolojik metotlar da kullanılır.

fındık sütünün faydaları: çiğ fındık içi
Fındık sütünü evde yapmak çok kolaydır.

Fındık sütünün faydaları hakkında unutmamanız gerekenler

Bu içecek bol çeşitli ve sağlıklı beslenmenin destekleyici bir parçasıdır. Ancak inek sütündekiyle aynı besin maddelerini sağlamadığını da unutmayın.

Hayvansal ürünler tüketmiyorsanız diğer besin kaynaklarından kalsiyum ve protein almayı ihmal etmeyin. Vitamin ve mineral eksikliğinin uzun vadede ciddi sonuçları olabileceğini bilerek mutlaka bir beslenme uzmanına danışmalısınız.

Kısacası, fındık sütünü beslenmenize dahil ederek kalp sağlığınızı korur ve yaşlanma sürecini geciktirebilirsiniz. Gıda endüstrisinin kullandığı katkı maddelerinden kaçınmak için doğal yollarla elde edilmiş ev yapımı ürünler her zaman ilk tercihiniz olmalıdır. Yine de marketten aldığınız zaman ürün içeriğini gıda etiketinden okumayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Naranjo García, C. M. (2018). Análisis de las propiedades de la Avellana (Corylus Avellana L.) para la elaboración de una bebida alcohólica artesanal “Cafellana” y su comercialización en la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil, Facultad de Ingeniería Química).
 • Dyner, Luis, et al. “Contenido de calcio, fibra dietaria y fitatos en diversas harinas de cereales, pseudocereales y otros.” Acta bioquímica clínica latinoamericana 50.3 (2016): 435-443.
 • Nutricional, Centro Salud. “Diferencias nutricionales de la gama de leches vegetales ALPRO-CAPSA.” (2017).
 • de Campagnaro, Evila Dávila. “Bebidas vegetales y leches de otros mamíferos.” Archivos venezolanos de puericultura y pediatría 80.3 (2017): 96-101.
 • López Uriarte, Patricia Josefina. Efecto del consumo de frutos secos sobre el estrés oxidativo. Diss. Universitat Rovira i Virgili.
 • NUTRICIÓN Y EDUCACIÓN ALIMENTARIA FICHA N° 54 FRUTOS SECOS: Aliados para tus comidas. Disponible en: http://www.alimentosargentinos.gob.ar/HomeAlimentos/Nutricion/fichaspdf/Ficha_54_Frutos_Secos.pdf.
 • de Campagnaro, E. D. (2017). Bebidas vegetales y leches de otros mamíferos. Archivos venezolanos de puericultura y pediatría80(3), 96-101.
 • Herrera, Martha Coronado, et al. “Los ácidos grasos omega-3 y omega-6: nutrición, bioquímica y salud.” Revista de educación bioquímica 25.3 (2006): 72-79.
 • Arós, Fernando, and Ramón Estruch. “Dieta mediterránea y prevención de la enfermedad cardiovascular.” Revista Española de Cardiología 66.10 (2013): 771-774.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.