Fıstık Ezmesi ve Muz ile Smoothie Nasıl Yapılır?

Bu yazıda, antrenman yapmak için gerekli enerjiyi sağlamanın yanı sıra, kas inşa etmeye yardımcı olabilecek sporcular için özel bir smoothie içecek hazırlamayı öğreteceğiz.
Fıstık Ezmesi ve Muz ile Smoothie Nasıl Yapılır?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu fıstık ezmesi ve muz içeren enerji verici içecek, egzersizleriniz için gerekli olan temel besin ve kaloriyi sağlayacaktır. Sporcular için harika bir tarif. Üstelik yapımı da çok basit!

Unutulmamalıdır ki, hareketsiz insanlar söz konusu olduğunda, enerji dengesini kaybetmemek için gün boyunca orta derecede kalori alımını sürdürmek önemlidir. Bu nedenle, size öğreteceğimiz tarif, spor yapmayan birinin ihtiyaçlarını aştığı için hareketsiz yaşam tarzları için pek uygun değildir.

Fıstık Ezmesi ve Muz Smoothie

Hazırlığa dalmadan önce, size bu içeceğin bazı faydalarından bahsetmek istiyoruz. Ana bileşenlerden biri olarak fıstıkların varlığı, yüksek oranda doymamış yağ asitleri tedariğini garanti eder. Bunlar kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması için gereklidir.

The Cochrane Database of Systematic Reviews’da yayınlanan bir araştırmaya göre, omega 3 serisinin yağ asitleri vücuttaki iltihaplanmayı düzenleyebilir ve bu da kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Kuruyemişler bu besin sınıfının kaynağıdır.

Öte yandan, muzlar büyük miktarda potasyum konsantre eder. International Journal of Cardiology’de yayınlanan araştırmaya göre, bu element kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir .

İlginizi çekebilir: 6 Hızlı ve Kolay Salta Tarifi

İçindekiler

  • 200 ml süt
  • Buz küpleri
  • 1 muz
  • 30 gram fıstık ezmesi
  • 1 çay kaşığı saf kakao tozu

Bu fıstık ezmeli muzlu içecek için adım adım talimatlar

Bu smoothie’nin hazırlanışı çok kolay.

Yapılacak ilk şey muzu soyup doğramak.

Ardından, diğer malzemelerle birlikte bir blenderin haznesine koyun. Buz küplerini de parçalayabilmesi gerekeceğinden, güçlü bir cihaz olmalı.

Daha sonra karışım pürüzsüz olana kadar 5 dakika karıştırın.

Bu süre geçtikten sonra servis yapın ve hemen tüketin. Aksi takdirde bozulmaya başlayabilir. Her durumda, üstü kapalı ve soğuk tutulduğu sürece, besin açısından önemli bir değişiklik olmaksızın birkaç saat içinde de tüketilebilir.

Servis ederken biraz daha kakao tozu ekleyerek süsleyebilirsiniz. Bu tarif tarçınla da harika oluyor. Bu baharat, lezzet sağlar ve insülin duyarlılığını artırmak için antioksidan kapasiteye sahip bitki besinleri ekler.

Bir Alternatif: Fıstık Ezmesi ve Yulaf Ezmesi İçeren İçecek

Az önce paylaştığımız tarifin mükemmel bir tamamlayıcısı yulaf ezmesidir. Bu tahıl büyük miktarda lif içerir. Bu element, karbonhidratların emilim oranını geciktirebilir.

Aynı zamanda, yulaftaki beta-glukanların mikrobiyota üzerindeki etkisi sayesinde sindirim sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Sindirim sisteminde fermente olurlar ve içinde yaşayan bakteriler için enerjik bir substrat görevi görürler.

Yulaf ezmesi, muz ve fıstık ezmesi enerji içeceğinin dokusunu ve lezzetini güzelleştirir. Nefis bir tamamlayıcıdır (her ne kadar iyi ezilmiş olsa da!).

Tarife dahil etmek çok basittir:

Tüm malzemeleri eklediğinizde blendera sadece 40 gram yulaf ezmesi ekleyin. Ancak, tahılın parçalandığından emin olmak için biraz daha karıştırmanız gerekebileceğini unutmayın.

Bu enerji artırıcı içeceği yapın

Gördüğünüz gibi bu içecekleri yapmak çok basit ve hızlı. İçeriğinde kaliteli karbonhidratlar, proteinler ve yağlar bulunduğundan önemli miktarda besin desteği sağlar.

Tabii bunun kalori açısından  yüksek bir besin olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hareketsiz bir kişinin beslenmesin eklemek, kilo alımına dönüşecek bir dengesizliğe neden olabilir.

Her neyse, düzenli spor yapıyorsanız kilo alma korkusu olmadan daha sık hazırlayabilirsiniz. Hatta kas geliştirmeye yardımcı olabilir! İlginizi çekebilir ...

Enerjinizi Arttıran 6 Kuru Yemiş Çeşidi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Enerjinizi Arttıran 6 Kuru Yemiş Çeşidi

Kuru yemiş tüketmek hem vücudunuza gerekli olan bazı temel besinleri almak açısından, hem de doyurucu olması dolayısıyla harika bir fikirdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 18;7(7):CD003177. doi: 10.1002/14651858.CD003177.pub3. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 30;11:CD003177. PMID: 30019766; PMCID: PMC6513557.
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.
  • Jayachandran M, Chen J, Chung SSM, Xu B. A critical review on the impacts of β-glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem. 2018 Nov;61:101-110. doi: 10.1016/j.jnutbio.2018.06.010. Epub 2018 Aug 10. PMID: 30196242.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.