Göbeğinizi Eritmek İçin 7 İpucu

Doğru besinleri almak için sağlıklı gıdalar tüketerek ve sıkı bir egzersiz rutinine uyarak göbeğinizi eritebilir ve vücudunuzu sağlıklı bir biçimde şekle sokabilirsiniz.
Göbeğinizi Eritmek İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göbeğinizi eritmek için neler yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz?

Bu ipuçları incelmek ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak isteyen kişiler için oldukça faydalı olabilir. Daha sağlıklı bir beslenme düzenine uyma ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinmeye dair vereceğimiz bu ipuçları sayesinde, vücudunuzu şekle sokabilecek ve vücudunuzdaki ekstra yağlardan kurtulabileceksiniz.

Belirli bir beslenme düzenini takip etmeleri eziyet haline geldiği için bazı insanlar kilo verme amaçlarına ulaşamadan pes ederler. Fakat aç kalmadan ya da beslenme eksiklikleri yaşamadan da kilo vermenizi sağlayacak güvenli ve etkili yöntemler vardır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Başlamadan önce alacağınız sonuçların ne kadar çaba sarf ettiğinize bağlı olduğunu anlamanız oldukça önemli. Ne kadar iyi olursa olsun bir gecede sonuç almanızı sağlayacak bir kilo verme planının olması imkansız.

Eğer göbeğinizi eritmek ve birkaç beden incelmek istiyorsanız, istikrarlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

1. İdrar Sökücü Gıdaları Daha Fazla Tüketin

ananas kesen kadın

Göbeğinizi eritmek için başvurabileceğiniz yöntemlerden biri idrar söktürücü gıda ve içecekleri daha sık tüketmenizdir. İnsanlar genelde pek önemsemese de, ödem şişkinlik görüntüsünü artırabilir.

Ayrıca, bu idrar söktürücü gıdaların içerdiği maddeler toksinlerin uzaklaştırılması ve metabolizmanın iyileştirilmesi için oldukça önemli olan lenfatik sistemi de kuvvetlendirir.

En çok hangi gıdaları mı öneriyoruz?

  • Kereviz ve soğan çorbası
  • Ananas suyu
  • Kerevizli smoothie
  • Maydanoz çayı
  • Karpuz (boş mideye)
  • Marul ve soğan salatası
  • Enginar çayı

2. Tahıl Tüketin

buğday fındık ve tahıllar

Karbonhidratı kesmenizi öneren diyetler sizi kesinlikle doğru yönlendirmemektedir. Karbonhidrat olarak adlandırılan makro-besinler vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin temel kaynadığıdır ve bu besinler pek çok farklı fonksiyonu yerine getirir.

Bununla birlikte, rafine karbonhidratların karın bölgesi çevresinde yağ birikimini arttırdığını unutmamalı ve bundan dolayı tam tahıllı karbonhidratları tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu gıdalar besinsel lifler ve temel besleyici maddeleri içerdikleri için sindirim için çok iyi birer seçenek oluştururlar.

Tüketebileceğiniz bazı tam tahıllı gıdalar arasında şunlar yer alıyor:

  • Yulaf
  • Kepek ekmek
  • Çavdar unu
  • Buğday tohumu
  • Mısır gevreği

3. Zeytinyağı Tüketin

dalda zeytin ve kasede zeytinyağı

Acı çekmeden göbeğinizi eritmek için, dengeli bir beslenme düzenine bağlı kalmanız gerekir. Protein ve karbonhidrat tüketmenin yanı sıra, aşırıya kaçmadığınız sürece yağ içeren gıdalar da tüketmelisiniz.

Tabii bu kızarmış yiyecekler, tam yağlı süt ya da doymuş yağlar içinde pişirilen etleri tüketeceğiniz anlamına gelmiyor. Bunlar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih etmelisiniz.

Bu tip bir Akdeniz diyeti kardiyovasküler sağlığınız için çok faydalı olan E vitaminleri ve yağ asitleri içerir.

4. Daha Fazla Taze Sebze Tüketin

sepet içinde çeşitli sebzeler

Göbeğinizi eritmek istiyorsanız taze sebzeler tüketmek harika bir yöntem olacaktır. Çünkü taze sebzeler besin değeri olarak gerekli her şeyi içerir, metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur ve vücuttan fazla sıvının ve toksinlerin atılmasını hızlandırır.

Sebzeler aynı zamanda bağırsak fonksiyonlarını harekete geçirerek kabızlığın önlenmesine yardımcı olan besinsel lif ve sindirim enzimlerini içerirler. Bununla birlikte, sebzeler oldukça doyurucu gıdalar oldukları için abur cubur yeme ihtiyacınızı gidererek diyetinizin mahvolmasına engel olurlar.

5. Akşamüstü Atıştırmalığı Olarak Ceviz

kabuklu ve soyulmuş ceviz

Yüksek kalorili sağlıksız atıştırmalıklar tüketmek göbeğinizi eritmek için yaptığınız planlara asla katkı sağlamaz. Hatta tam tersi: diğer öğünlerde gösterdiğiniz özeni ve yaptığınız onca fiziksel egzersizi mahveder. Bu sebepten ötürü, akşamüstü vakitlerinde açlığınızı bastırmak için biraz cevizden daha iyi bir seçenek yoktur.

Bir avuç kadar ceviz tüketmek açlık hissinizi bastıracaktır. İçerdiği omega 3 asitleri, protein ve antioksidan miktarı sayesinde yağ yakmak için iyi bir alternatif olmakla birlikte, kalp sağlığınız için de faydalıdır.

6. Düzenli Olarak Fiziksel Egzersiz Yapın

göbeğinizi eritmek

Göbeğinizi eritmek için uğraşırken fiziksel egzersiz yapmak sizin için eziyet haline gelmemeli. Karmaşık ya da yoğun rutinlere girmeden fiziksel olarak aktif kalmanıza yardımcı olacak pek çok farklı aktivite vardır.

Göbeğinizi eritmek ve incelmek istiyorsanız unutmamanız gereken en önemli şey düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Fakat bununla kalmayıp kaslarınızın iyi durumda olduğundan ve şekle girdiğinizden de emin olmalısınız.

Spor salonuna gitmek istemiyor musunuz?

Bu diğer egzersizleri deneyin:

  • Yüzme
  • Yürüyüş
  • Evde egzersiz
  • Bisiklet
  • Yoga ya da pilates
  • Zumba ya da dans
  • Karın egzersizleri

7. Şeker ve Sodyum Tüketiminizi Sınırlandırın

kasede çikolatalı toplar

Çok fazla şeker ya da sodyum içeren gıdalar tüketmek dengesiz beslenmenin ve kilo almanın başlıca sebeplerindendir. Çoğu zararsız görünse de, bu gıdaları tüketmek şeker alımınızı ve kilo alma ihtimalinizi artıracaktır.

Bu durumda da göbek çevrenizde yağların birikimine izin vermiş olacak ve ödem problemleri yaşamaya davetiye çıkarmış olacaksınız. Bu sebepten ötürü, şeker ve ekstra tuz tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Bu gıdalardan bazılar şunlardır:

  • Kurutulmuş sosis
  • Hamur işleri ve kekler
  • Cipsler ve diğer atıştırmalıklar
  • Pişirilmiş ve konserve gıdalar
  • Dondurma ve milkshakeler
  • Meyve suları ve gazlı içecekler

Özetle, eğer göbeğinizi eritmek istiyorsanız size eziyet haline gelecek aşırı kısıtlayıcı diyetleri yapmak zorunda değilsiniz. Sonuçları görmek için zaman gerekse de, sağlıklı bir beslenme düzeni ve biraz fiziksel egzersizle de yeterince başarı elde edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74: 131-47.
  • Aune D., Giavannucci E., Boffetta P., Fadness LT., Keum N., Norat T., Greenwood DC., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cáncer and all cause mortality – a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.