Göbek Yağlarını Eritmeye Yardımcı 8 Yiyecek

Göbek Yağlarını Eritmeye Yardımcı 8 Yiyecek
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kötü beslenme ve egzersiz eksikliği sonucunda göbeklerini büyüten kaç kişi tanıyorsunuz? Eğer siz de bu durumdan şikayetçiyseniz, göbek yağlarını eritmeye yardımcı bu 8 yiyeceği mutlaka tüketmelisiniz!

Gerçek şu ki, obezite, bugün dünyanın en büyük sorunlarından biridir. Birçoğumuz için, eğer sağlıklı olmak istiyorsak, göbek yağlarımızı eritmek zor ama gerekli bir görevdir.

Göbek Yağlarını Eritmeye Yardımcı 8 Yiyecek

Bu amaca ulaşmak, hipertansiyon (yüksek tansiyon), metabolik sendrom, kalp sağlığı, hafıza kaybı, diyabet ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Kilo verme hapları almak gibi yöntemlere başvurmak size cazip gelebilir, ancak gerçek şu ki bunlar kaçınmanız gereken olumsuz yan etkiler doğurmaktadır.

Aşağıdaki gıdaları beslenmenize eklerseniz, göbek yağlarından kurtulma amacınıza ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır.

1. Elma

kırmızı elma

Göbek yağlarını eritmek söz konusu olduğunda her çeşit elma yararlıdır. Çok miktarda lif içerir, bu nedenle büyük porsiyonlarda yemek yemenize gerek kalmadan tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca antioksidan açısından zengindir ve pektin içerir.

Bu bileşik meyve vücudunuzun absorbe ettigi yağ miktarını sınırlarken, depolanan yağların bırakılmasına neden olarak hem karnınızdaki hem de vücudunuzdaki yağları azaltmanıza yardımcı olur.

2. Domates

Bu meyve, yüksek vitamin ve mineral içeriği sayesinde genel sağlığımız için çok yararlıdır. Bu sebeple domateslerin, kanser gibi hastalıklara yardım ettiği biliniyor.

Asidik yapısı ve likopen içeriği sayesinde, domates göbek yağlarını eritmek için idealdir. Üstelik, tükettiğimiz yağları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur; bu nedenle eğer düzenli olarak domates yerseniz olumlu sonuçlarını kısa sürede görebilirsiniz.

Domatesi pişmiş yerseniz, vücudunuz likopeninden daha fazla yararlanacaktır.

3. Sarımsak

Sarımsak, göbek yağlarını eritmenize yardımcı olacak başka bir sağlıklı besindir. Bunun nedeni, kötü huylu kolesterolü (LDL) ortadan kaldıran bir kimyasal madde olan yüksek alisin içeriğidir. Alisin ayrıca yağ birikimini önler. Olumlu sonuçları görmek için her sabah iki diş sarımsak yemeniz yeterlidir.

Herkesin sarımsak tadını sevmediğini biliyoruz, ancak bunu, göbek yağını eritmenize yardımcı olacak küçük bir fedakarlık olarak düşünün.

4. Badem

badem

Badem, kolesterolünüzü düşürerek yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu kuru meyve, sizi daha tok hissettiren ve aşırı yememenize yardım edecek lif ve triptofan bakımından zengindir.

Buna ek olarak, badem yüksek bir protein içeriğine sahip olduğundan kas kitlesini geliştirmeye, yediklerinizi daha iyi sindirmeye yardımcı olur ve bağırsaklarınız sağlıklı işler. Tabii ki de, eğer çok fazla badem yerseniz beslenmenize fazladan kalori ekleyeceğinizi hatırlamalısınız. İdeal olarak, günde maksimum 25 gram badem tüketmelisiniz.

5. Salatalık

Bu meyve, cildimiz ve gözlerimiz için çok yararlıdır ve ayrıca kilo vermenizi de hızlandırır. Salatalık lif bakımından zengindir ve çabucak tok hissetmenizi sağlar. Dahası, yüksek su içeriğinden dolayı düşük kaloriye sahiptir.

Bir salatalık yaklaşık 45 kalori içerdiğinden, salatalıklar, göbek yağını eritme için idealdir.

Salatalıkların ayrıca idrar söktürücü, arındırıcı özelikleri vardır ve aynı zamanda yavaşça sindirimi uyarırlar. Tüm bunlar, vücudunuzdan toksinleri atmanıza, saçlarınızın ve tırnaklarınızın olumlu etkilenmesine yardımcı olur.

6. Yulaf

Yulaf, ne şekilde hazırlanırsa hazırlansın, vücudunuz için en faydalı tahıllardan biridir. Kalorileri düşüktür ve hücre metabolizmanızı düzenleyici ve temizleyici etkileri vardır.

Doktorunuz size kalp rahatsızlığınızın başladığınızı söylerse, ayrıca yulaf hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur
  • Dolaşımınızı güçlendirir
  • Kalp ve dolaşım sisteminize genel seviyede yardımcı olur.

Üstüne üstlük, yulaf, doğal yollarla kilo vermenize ve tok kalmanıza yardımcı olur. Sabahları kahvaltıda bazı meyvelerle yulaf yemek iyi bir seçenektir.

 7. Taze Fasulye

taze fasulye

Bu fasulye türü size birçok vitamin, mineral, antioksidan, protein ve lif sağlar.

Göbek yağlarını eritmeye yardımcı özelliğine gelirsek, taze fasulye fazla kalori almadan tok hissetmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, yüksek protein içeriği, kalori alımınızı çok daha yüksek yapar.

8. Bal

Uyumadan önce ve uyandıktan sonra bir kaşık bal tüketmek göbek yağlarınızı eritmenize yardımcı olur. Bal, şifa için kullanılan en eski gıda türlerinden biridir.

Bal tatlı olmasına rağmen, şekerle aynı olmadığını hatırlamalısınız. Çünkü şeker, balın yaptığı gibi besin değeri sağlamaz. Eğer bir kaşık dolusu bal alırsanız fazla olabilir, bu yüzden kahve veya çayınız için bir tatlandırıcı olarak kullanmayı deneyin.

Göbek yağlarını eritmeye yardımcı bu 8 yiyeceği tüketerek ve düzenli spor yaparak yağlarınızı eritebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aparicio Vizuete, A., & Ortega Anta, R. M. (2015). Efectos del consumo del beta-glucano de la avena sobre el colesterol sanguíneo: una revisión. Revista Española de Nutrición Humana y Dietética. https://doi.org/10.14306/renhyd.20.2.183
  • Grundy, M. M. L., Grassby, T., Mandalari, G., Waldron, K. W., Butterworth, P. J., Berry, S. E. E., & Ellis, P. R. (2015). Effect of mastication on lipid bioaccessibility of almonds in a randomized human study and its implications for digestion kinetics, metabolizable energy, and postprandial lipemia. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.114.088328
  • Wien, M. A., Sabaté, J. M., Iklé, D. N., Cole, S. E., & Kandeel, F. R. (2003). Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International Journal of Obesity. https://doi.org/10.1038/sj.ijo.0802411

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.