Göz Ağrısı İçin 4 Doğal Tedavi

Göz ağrısı yaşıyor ve bunu nasıl rahatlatacağınızı bilmiyor musunuz? Yardımcı olabilecek bazı doğal tedaviler var. Bu yazımızda, sizinle evde deneyebileceğiniz bazı seçenekleri paylaşacağız.
Göz Ağrısı İçin 4 Doğal Tedavi

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Göz ağrı pek çok farklı nedene sahip olabilir. Üç farklı neden belirtmemiz gerekirse; bilgisayar başında aşırı zaman geçirmek, duşta gözlerinize sabun kaçırmak ya da konjonktivit gibi bir enfeksiyon bu duruma neden olabilir.

Ancak, olağan çözümlere başvurmak istemiyor ve daha doğal bir şey aramayı tercih ediyorsanız, bugün size bazı doğal göz ağrısı tedavilerinden bahsedeceğiz.

Göz Ağrısı İçin Tedaviler

Alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizi öneririz, çünkü göz ağrınıza neden olan şey bilgisayar başında geçirdiğiniz zaman olabilir. Bu, Bilgisayar görüşü sendromu: Araç bir düşman haline geldiğinde adlı makalede derinlemesine açıklanmıştır.

1. Sıcak Kompres

Göz ağrısı için bu ilk tedavi, konjunktivitten muzdaripseniz oldukça etkili bir rahatlama sağlar. Sadece bir kompresi sıcak suya batırmanız ve birkaç dakika boyunca gözlerinize uygulamanız gerekir.

Ancak papatyayı önermiyoruz, çünkü pistiller gözünüze girebilir ve enfeksiyonu şiddetlendirebilir; eğer bir papatya çayı poşeti ile çay yapıp bunu iyice süzerseniz, o zaman bu suyu kompresi ıslatmak için kullanabilirsiniz. Elbette çok dikkatli olmalısınız. Olası sorunları önlemek için kompresi sadece sıcak su ile nemlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

2. Gözlerinize Çay Poşetleri Koymak

Gözlerine çay torbası koyan bir kadın.

Göz ağrısı için bir başka tedavi de gözlerinize poşet çay koymaktır. Papatya ya da yeşil çay kullanabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi papatyaya çok dikkat etmelisiniz.

Eğer elinizde sadece papatya varsa, poşet çayı koymadan önce gözlerinizin üzerine gazlı bez koyabilirsiniz. Bu şekilde gözlerinizi olabildiğince koruyacak ve içlerine herhangi bir şeyin girmesini engelleyeceksiniz. Poşeti yaklaşık on dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin.

Gözünüze poşet çay koymanın pek çok faydası vardır. Bunlardan bazıları:

  • Gözlerinizi rahatlatır: Göz ağrısı, bilgisayar başında saatlerce çalışmaktan kaynaklanıyorsa.
  • Konjunktiviti hafifletir: Bu enfeksiyondan muzdaripseniz, çay poşetleri daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Alerjileri giderir: Örneğin polene alerjiniz olduğu için gözleriniz sulanıyorsa, poşet çay gözlerinizin yaşarmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Kaselpina

Kaselpina, baklagiller ailesine aittir ve göz problemlerini iyileştirmeye yardımcı olan bir çiçektir. Kullanmak için çiçeklerin özünü çıkarın ve büyük bir özenle gözlerinize uygulayın.

Göz ağrısı için bu tedaviyi hazırlamak için suyu kaynatıp yaprakları içine eklemelisiniz. Daha sonra su kaynama noktasına geldiğinde ocağı kapatın ve 5 dakika bekletin.

Bu sürenin sonunda karışımı iyice süzdüğünüzden emin olun. Bir parça pamuğu karışıma batırın ve bununla gözlerinizi yıkayın. Eğer küçük bir parça gazlı bezi ya da bir kompresi nemlendirirseniz, bunu birkaç dakika boyunca gözünüze koyabilirsiniz.

Bu yazımızı da keşfedin: Göz Kuruluğuna Karşı Doğal İlaçlar

4. Soğuk Kompres

Yazımızın başında gözünüz için ılık kompres kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Bununla birlikte, göz ağrısını hafifletmek ve iyileştirmek için soğuk kompres de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu ipuçlarını takip etmek önemlidir:

  • Bir kompresi soğuk suya batırın ve gözünüze koymadan önce iyice sıkın.
  • Bir çay ya da infüzyon kullanıyorsanız, kompresi ıslatmadan ve gözlerinize uygulamadan önce soğumasını bekleyin.
  • İnfüzyon soğuduktan sonra, daha sonra gözlerinize uygularken daha serin bir his elde etmek için buzdolabına da koyabilirsiniz.
Gözlerine soğuk kompres yapan bir kadın.

Yukarıda belirtildiği gibi soğuk kompresleri çay ya da infüze edilmiş su ile de ıslatabilirsiniz. Ağrınızı kesmek için en iyisinin ne olduğuna bağlı olarak sıcak ya da soğuk kompresleri tercih edebilirsiniz.

Göz Ağrısını Engelleyin

Başta da belirttiğimiz gibi göz ağrısını önlemek için alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Örneğin bir bilgisayarda çalışıyorsanız, sık sık ara verin, yürüyüşe çıkın ve birkaç dakika boyunca gözlerinizi ekrana odaklamaktan kaçının.

Ayrıca, eğer kontakt lens kullanıyorsanız, göz enfeksiyonlarına yakalanmamak için gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi çok iyi yıkamanız da önemlidir. Ayrıca, lenslerinizi çizmekten ya da onlara sürekli dokunmaktan kaçının.

Sürekli göz problemleri mi yaşıyorsunuz? Son zamanlarda göz ağrınız oldu mu? Bu yazımızın size ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacak bazı ipuçları vermiş olduğunu umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Godínez-Caraballo, Daimy, & Volpato, Gabriele. (2008). Plantas medicinales que se venden en el mercado El Río, Camagüey, Cuba. Revista mexicana de biodiversidad79(1), 217-241. Recuperado en 12 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-34532008000100019&lng=es&tlng=es.
  • Gómez Ugarte, M., Reyes Rojas, S., & Paredes Choque, L. (2015). La manzanilla y sus propiedades medicinales. Revista de Investigación e información en Salud10, 54.
  • Salaverry, Oswaldo, & Cabrera, Jorge. (2014). Florística de algunas plantas medicinales. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Publica31(1), 165-168. Recuperado en 12 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1726-46342014000100025&lng=es&tlng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.