Güneşe Maruz Kalma Öncesi, Sırası ve Sonrasında Önlemler

Güneşe maruz kalmak cilt açısından kızarıklık, güneş yanığı, yaşlanma ve kanser riskinin artması gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kendinizi korumak için ne yapmalısınız? Burada öğrenin!
Güneşe Maruz Kalma Öncesi, Sırası ve Sonrasında Önlemler

Tarafından yazılmıştır Eleny Vanessa Alvarado Prada

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Önerilen süreden daha uzun süre veya gerekli önlemler alınmadan güneşe maruz kalmak cilt sağlığına zarar verebilir. Belki sadece dergi kapaklarındaki mankenler gibi bronzlaşmak istiyorsunuz, ancak gerçekte yanıklar, erken yaşlanma, göz hasarı ve en kötü durumlarda cilt tümörü lezyonları ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak, endişelenmenize gerek yok. Güneşe maruz kalmadan önce, güneşlenirken ve sonrasında tüm önlemleri almanız için size araçlar ve ipuçları veren birkaç çalışma var. Bunlar cildinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak ve az önce bahsettiğimiz sonuçları yaşamanızı engelleyecektir. Ne olduklarını öğrenmek ister misiniz? Yazımızı okumaya devam edin!

Güneşe çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) raporlarından birinde, güneş ışığının erken cilt yaşlanması için risk faktörlerinden biri olduğunu belirtmektedir.

Ayrıca gerekli özeni göstermezseniz uzun vadede kansere yol açar. Bu nedenle kendinizi güneşe maruz bırakmadan önce aşağıdaki önerileri uygulamaya koymalısınız.

Alkollü ürünler kullanmayın

Formülünde alkol bulunan parfüm ve ürünler cilt için önerilmez. Çünkü, güneşle temas ettiklerinde, çıkarılması zor olan koyu lekeler üretme eğilimindedirler.

Limon suyu gibi sıvılar bile bu etkiye sahiptir. Cildinize uygularsanız ve ardından güneş ışığı alırsanız, neredeyse anında karardığını fark edeceksiniz. Dikkatli olun!

Ağda veya tıraştan kaçının

Bazı insanlar, plaja veya havuza gitmeden önce son dakikada ağda yapmayı tercih eder. Ancak bu bir hatadır. Bunu yaptığınızda, cildiniz kıl köklerinin tahriş olmasına daha yatkın olacaktır.

Ardından güneşe ve diğer çevresel faktörlere maruz kaldığınızda acı, iltihaplanma ve hatta enfeksiyon yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, dışarıda olmayı planlıyorsanız, ağdanızı yeterince önceden yaptığınızdan emin olun.

Çürüklere dikkat edin

Cildinizde morarmalar varsa, uzun süre güneşlenmekten kaçınmaya çalışın. Güneşte kalmanız gerekiyorsa, onları örtmeye çalışın. My Health Alberta’daki bazı uzmanların açıklamalarına göre, bu kombinasyon morluğun bulunduğu bölgede lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Güneş kremi kullanın

Kusursuz bir bronzluk elde etmek isteseniz de, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta cildinizin sağlığıdır. Plaja veya yüzme havuzuna gittiğinizde güneş kremi olmadan saatlerce güneşe maruz kalmak çok zararlıdır.

Güneş çarpması yaşayabileceğiniz sorunların en küçüğüdür. Uzun vadede, güneş kremi kullanmayı reddetmeye devam ederseniz, cilt kanseri gibi ciddi hastalıklar geliştirebilirsiniz. Dikkatli olun!

bacaklarına güneş kremi süren kadın
Güneş kreminin önceden uygulanması cildi güneşin olumsuz etkilerinden korumak için en önemli önlemlerden biridir.

Güneşe maruz kalma sırasında alınacak önlemler

Bu, güneşlenecekseniz en önemli adımdır. Sadece öncesinde ve sonrasında değil, tam da güneşin altındayken uygulamanız gereken bakımlar vardır. Bu bağlamda, aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun.

Su için

Güneşe maruz kalındığında çok yaygın bir süreç olan terleme, ve su içmemekle birleşince dehidrasyona yol açabilecek önemli miktarda sıvı kaybedersiniz. Bu nedenle, doğa sporları yapmaya, plajda veya havuzda bir gün geçirmeye giderken, susuz kalmamak için yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun.

Ayrıca, Arjantin’deki OSDE sağlık hizmetleri ağına göre, su vücudun bileşiminin %60’ını temsil eder, bu nedenle iyi bir hidrasyon seviyesini korumak tüm organların düzgün çalışmasını sağlayacaktır.

Saçınıza iyi bakın

Saç ve güneş en iyi arkadaşlar değildir. Aslında, güneşe uzun süre maruz kalmayı içeren bir tatil gezisi planlıyorsanız, saçınıza özen gösterdiğinizden emin olmanız gerekir.

Isı koruyucu ve nemlendirici maskeler kullanın ve normal rutininize döndüğünüzde, saçlarınızın sağlığını sağlamak için biraz bakım yapmayı unutmayın.

Güneş kremini tekrar uygulayın

Tek bir güneş koruyucu uygulaması yeterli değildir. Uzmanlar, güneşe maruz kalındığında, optimum bakımı sağlamak için ürünü tekrar uygulamanızı önerir. Amerikan Kanser Derneğine göre en az 30 SPF (Güneş koruma faktörü) içeren bir ürün kullanmalısınız.

SPF (Güneş koruma faktörü) ne kadar yüksek olursa, ultraviyole ışınlarına karşı koruma da o kadar yüksek olur. Güneş kremini çantanızda taşıyın, böylece gerektiğinde tekrar uygulayabilirsiniz.

Makyaj yapmayın

Plaja veya havuza gitmeden önce makyaj yapmak cilt sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ürün kalıntıları terleme sırasında gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Sonuç olarak, akne ve enfeksiyon riski artar.

Güneşe maruz kaldıktan sonra bakım

Diğerleri kadar önemli olan son adım, güneşe maruz kaldıktan sonra gelen bakımdır. İster inanın ister inanmayın, bu adımlar, bahsettiğimiz diğerleri kadar hayatidir, çünkü cildinizi ultraviyole ışınlarının stresine maruz bıraktıktan sonra rahatlatacaktır.

Güneşe maruz kaldıktan sonra cildinizi nemlendirin

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldıktan sonra, cildin kuruması veya susuz kalması yaygındır. Bunu düzeltmek için günde 2 ila 3 litre su içmelisiniz.

Öte yandan, bazı besin maddelerini sağlayan nemlendiricilerle de nem sağlayabilirsiniz. Örneğin, aloe vera veya badem yağı bazlı ürünler iyi seçeneklerdir.

koluna krem süren insan
Güneşe maruz kaldıktan sonra nemlendirici ürünler uygulamak cildin doğal nemini geri kazanmasına yardımcı olur.

Güneşe maruz kaldıktan sonra soğuk bir duş alın

Eve döndüğünüzde derideki tuz veya klor atılmalıdır. Bunu yapmak için soğuk bir duş almanızı öneririz. Bu, size tazelik hissi vermenin yanı sıra cildin oksijenlenmesini iyileştirmenize de yardımcı olacaktır. Bu rutini, doğal bir sabun ve nazik bir kurulama ile tamamlayabilirsiniz.

Güneş sonrası ürünleri uygulayın

Güneş sonrası bakım için özel olarak üretilmiş birçok ürün bulabilirsiniz. Örneğin, aloe vera, papatya ve hatta nane özleri ile yapılan kremler işinize yarayacaktır. Bunlar, yanıklarınız varsa kızarıklığı ve iltihabı yatıştırmanıza izin verir.

Bu kremler, hassas ciltler için de iyi seçimlerdir. Daha iyi bir etki için, uygulamadan önce bir süre buzdolabına koyabilirsiniz. Bu sayede cildinize sürerken daha fazla tazelik yaşayacaksınız.

Güneşe sağlıksız bir şekilde maruz kaldıktan sonra saçınızı kesin

Bazen güneşe uzun süre maruz kalmanın saçta verdiği hasar onarılamaz. Bu durumlarda siz öyle düşünmüyorsanız bile yapılacak en iyi şey saç uçlarından en az 2 parmak kesmektir. Bu, hasarı ortadan kaldıracak ve sağlıklı yeni büyümeyi destekleyecektir.

Ayrıca saç bakımınızı nemlendirici maskeler ve diğer besleyici bakımlarla güçlendirebilirsiniz. Günlük ısı koruması kullanmayı unutmayın!

Güneşe maruz kalma hakkında hatırlanması gerekenler

Güneşe maruz kalma, cildin estetiğini geliştiren bir bronzluk elde etmeyi mümkün kılar. Ancak, çok fazla güneşe maruz kalmanın zararlı olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle riskleri en aza indirmek için güneşe doğrudan maruz kalma öncesi, sırası ve sonrasında bazı önlemler almalıyız.

Cildiniz çok hassassa ve çok çabuk kızarıyorsa, ideal olan riskleri azaltmak için bakımı en üst düzeye çıkarmaktır. Güneş kremine ek olarak şapka, uzun giysiler ve güneş gözlüğü gibi diğer unsurlar da yardımcı olabilir. Cildinize bakım yapmayı unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.