Çocuklarınızla Plaja Gitmek

Plaja gitmek çocuklar için her zaman eğlencelidir. Çocuğunuzla denize ilk gidişiniz de olsa veya harika sörf yapan bir çocuğunuz da olsa, seyahatinizde deniz ve güneş için her seferinde aynı hazırlıkları yapmalı ve güvenlik önlemleri almalısınız.
Çocuklarınızla Plaja Gitmek

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Plaja giderken sadece mayo ve sandaletlerinizi giyip, yanınıza sandviç ve içecek aldığınız zamanlar artık geride kaldı. Şimdi, çocuklarınız ile birlikte sahile gitmek oldukça kapsamlı bir organizasyon gerektirebilir. Sadece unutulmaz değil aynı zamanda güvenli bir aktivite de olması gerekir.

Eğer yanınızda bir bebek varsa sorumluluk daha da büyüktür. Bunun sebebi, hassas ciltlerini yoğun güneşten korumaya çalışmak zorunda olmanızdır.

Çocuklarınız daha büyükse ve zaten denizle ilgili deneyimleriniz varsa, derilerine dikkat etmenin yanı sıra, ekstra olarak dikkatli de olmalısınız. Sahilde harika bir gün geçirebilmek için çocuklarınız kendi başlarına veya arkadaşlarıyla oynarken onlara göz kulak olmak çok önemlidir.

Onlar için eğlence ayaklarını suya sokar sokmaz başlayacaktır!

Çocuklarınız ile Plaja Gitmek

çocuklarınız ile yüzmek
Belirli önlemleri alarak, sahilde çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve güvenli bir gün geçirebilirsiniz.

Çocuklarla sahile gitmek biraz planlama gerektirir. Tabii ki, bir günlük gezinin aksine birkaç gün tatile giderseniz planlama daha karmaşık olacaktır. Ancak günü birlik tatil kadar zor olmaz.

Plaja giderken aşağıdaki ipuçlarını ve önlemleri dikkate alın.

1. Liste Yapın

Genellikle, çocuğunuzla birlikte plaja gitmeden önce ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini çıkarmanız gerekir. Ardından, almayı planladığınız her ögeyi çantaya koyduğunuz anda listeden üzerini çizin. Listeyi basit tutun ve çantanızı mümkün olduğu kadar hafif tutun.

Giyim, iç giyim, oyuncaklar, plajda olması gerekenler, hijyen, yiyecek ve içecek gibi kategorilere göre sıralama yapabilirsiniz. Özellikle evden uzakta olduğunuz zaman ihtiyacınız olabilecek ilaçları ekleyin. Ek olarak, listenizi kaydedin: gelecekteki seyahatlerde işinizi kolaylaştıracaktır!

2. Plajınızı Seçin

Plaja gitmek, çocuklarınızı doğayla baş başa bırakmak için harika bir yoldur. Bu yüzden en mükemmel olanı bulmalısınız.

Seyahat planınız, çocuklar için uygun olan plajların bir listesini içermelidir. Sakin dalgalar ve temiz yüzme noktaları olmalıdır. Ayrıca, tatlı su ve banyo gibi hizmetler ve hatta bir restoran ya da yemek servisi olmalıdır. (Bu durum yemek hazırlıklarını kolaylaştıracaktır.)

Bir de tesis bünyesinde cankurtaran varsa, mükemmel sahili buldunuz demektir.

3. Plaja Erkenden Ulaşın

Çocuklarla sahile gitmek heyecan verici olduğu için erken kalkmak kimse için sorun olmayacaktır. Gittiğiniz yerde yiyebileceğiniz sade bir kahvaltı hazırlayın ve yanınıza bol miktarda içme suyu alın. Ne de olsa, bir yere ilk gidenler genellikle en iyi noktaları kapar.

Denize yakın iyi bir yer bulun, böylece çocuklar dalgaların arasında oynarken siz de onları izleyebilirsiniz.

4. Çocuklarınız için Renkli Kıyafetler Alın

Özellikle kalabalık plajlarda çocuğunuzun nerede olduğunu her an bilebilmek için renkli kıyafetler giydirmek en iyisidir. Buna ek olarak güneşten koruyacak şapkalar da verebilirsiniz.

Bu sayede çocuğunuzu hemen bulabileceksiniz.

5. Gözünüz Üzerlerinde Olsun

kumsaldaki çocuk

Çocuklarınız büyük ve dalgalarla mücadele edebilecek yüzme şampiyonları olsalar bile, her zaman dikkat edin. Gözlerinizi üzerlerinden ayırmayın.

Aynısı sadece kıyıda ayaklarını ıslatsalar veya oyuncaklarıyla oynuyor olsalar bile yürümeyi yeni yeni öğrenen çocuklar için de geçerlidir. Böylece hem size ihtiyaçları olduğunda yardım edebilir hem de, ne kadar mutlu olduklarını görerek mükemmel anılar biriktirirsiniz.

6. Çocukları Güneşten Koruyun

Plaja ulaştığınızda, hemen herkese güneş kremi sürün. Bazı çocuklar direnecek olsa da, şapka giymelerini teşvik edin. Şapka giymeyi eğlenceli hale getirmek için elinizden geleni yapın.

Her iki saatte bir veya sudan her çıktıklarında tekrar güneş kremi sürün.

Ayaklarına, kulaklarına ve bacaklarının arkasına sürmeyi unutmayın. Öğle saatlerinde, korumayı iki katına çıkarmak için tişört giyebilirler. Bununla birlikte, sıcak çarpmasını önlemek için en iyisi bir süre gölgede kalmaktır.

7. Alkol Tüketiminizi Sınırlandırın

Tercihen, çocuklarınızla birlikte plajdayken kokteyllerden uzak durmalısınız. Kumda oynayan çocuklarınızın kahkaha ve neşesi çok daha keyifli olacaktır.

8. Bol Bol Su İçirin

Çocuklar eğlenceli anlarını çalan bir şeyi reddedecek olsalar da her saat başı su vermeli hatta nem dengelerini korumak için biraz meyve yedirmelisiniz.

İstedikleri kadar hızlı içmelerine imkan sağladığı için matara benzeri kapaklı bardaklar bu iş için mükemmeldir. Onlar su içerken de tekrar krem sürmeyi unutmayın.

Ayrıca, çocukların vücutlarına yapışan kumları temizlemek için fazladan su bulundurun. Plajda temiz su yoksa eve geri dönmeye hazırlanırken deniz suyuyla da aynı şeyi yapabilirsiniz.

9. Bireysel Atıştırma Paketi

Yiyecekleri ayrı ayrı paketlemek çocuklarla plaja giderken size kolaylık sağlayacaktır. Her pakete bir sandviç, birkaç parça meyve, kuruyemişler ve kuru meyveler hatta kraker bile koyabilirsiniz.

Atıştırmalıkları servis etmek için küçük plastik bardaklar kullanabilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebze salatalarını ve hatta makarna veya ince doğranmış etlerden yapılan yiyecekleri de tercih edebilirsiniz.

10. Eğlenceli Oyunlar düzenleyin

bilek güreşi
Çocuklarınız nihayet kumdan bir şeyler inşa etmekten bıktıklarında başka oyunlar oynamayı deneyin.

Örneğin, hazine avcılığı oynayabilirsiniz. Buna ek olarak, köpekbalığı oyunu oynamak çocuklar için her zaman eğlencelidir. (Tabii ki, avını denizde takip eden köpekbalığı siz olmalısınız.) Vücut sörfü de, özellikle büyük çocuklar için eğlencelidir.

Bir başka eğlenceli oyun ise çocukların sizi kuma gömmesine izin vermektir. Sonra, bir deniz canavarı gibi kalkın ve denize atlamadan önce koşun.

Denizde her zaman bir oyun bulunabilir. Kumda delikler açıp içlerini suyla doldurmak küçük çocuklar için eğlenceli olabilir.

11. Çocuklarınız için Kurallar Koyun ve Davranış Beklentilerinizi Oluşturun

Ayrıca, plajdayken bulunduğunuz yer için referanslar oluşturun. Eğer cankurtaran kulesine yakın bir yerde duruyorsanız sizi kolayca bulabilirler. Aksi takdirde bir bayrak veya şemsiye de bu işi görebilir. Bu kalabalık plajlarda son derece önemlidir.

Büyük çocuklarla denize gittiğinizde ne kadar derine gidebilecekleri konusunda sınırlar belirleyin. En mantıklısı, suyun omuzlarını örtmediği yere kadar gitmeleridir. Ne kadar iyi yüzerlerse yüzsünler denizde yüzmek havuzda yüzmekten çok farklıdır. Ayrıca, dikkate alınması gereken dip akıntısı gibi ciddi bir risk vardır.

12. Rahatlayın ve Çocuklarınız ile Sahile Gitmenin Keyfini Çıkarın

Başka bir yetişkin veya aile üyesinin sizin görevinizi alması durumunda veya bebeğiniz uyurken biraz rahatlamaya çalışın. Daha büyük çocuklardan deniz kıyısına oturmalarını ve başkalarının ne yaptığını izlemelerini isteyebilir veya su ayaklarını ıslatırken bu anın tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca, tam anlamıyla tadını çıkarmadan sahilden ayrılmayın. Yolculuk sonunda bitkin olmanız çok muhtemel, ama aynı zamanda çok keyifli ve mutlu da olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bouvier, Luc. “Proteger los ojos de los niños cada dia con Crizal R Prevencia R Version Junior.” Points de Vue 71 (2014): 70-6.
  • Kitchel, Elaine. “Ultravioleta A, la luz azul y los niños.” (1999).
  • Ramírez Wong, Elizabeth, et al. “Protección solar en niños.” Revista Médica Electrónica 38.2 (2016): 177-184.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.