Hamileler İçin Prenatal Masaj: Faydaları Nelerdir?

Diğer masajlar gibi prenatal masaj da stresi, anksiyeteyi, sırt ve bacak ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak her durumda yapılması önerilmez. Yazımızı okumaya devam edin! 
Hamileler İçin Prenatal Masaj: Faydaları Nelerdir?

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Tüm masajlar gibi prenatal masaj da zihni ve bedeni rahatlatmak, ağrıyı yatıştırmak ve hamile kadınları daha iyi hissettirmek için yapılır.

Peki, siz prenatal masajın faydalarından haberdar mısınız?

Hamilelik Döneminde Prenatal Masaj

Sıradan bir masajla prenatal masaj arasındaki tek fark, ikincisinin hamile kadınlar için ideal olmasıdır. Bu nedenle bu masaj türünde, hamile kadınlarda oluşan değişimler ve olağan dışı durumlar göz önünde bulundurulur. İşte bu yüzden profesyoneller teknikleri onlara göre uyarlarlar.

Bu, prenatal masörün hamilelik süresince gerçekleşen yerçekimi kaymasını ve bu kaymanın boyunda, sırtta ve omuzlarda daha fazla gerginliğe yol açtığını hesaba kattığı anlamına geliyor. Aynı şey sırtın aşağı kısmı için de geçerli. Hamilelik aylarında kilo alınması nedeniyle daha gergin.

Genel olarak bakılacak olursa prenatal masajın amacı rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak için bu kasları ve vücut kısımlarını rahatlatmaktır. Herhangi bir masaj gibi bu masajda da hedef kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak, sizi sakinleştirmek, gerginliğinizi ve stresinizi atmanıza yardımcı olmaktır.

Prenatal masajın faydaları

1. Stres ve anksiyete seviyesini düşürür

başı ağrıyan yatan kadın

Prenatal masaj seansından sonra hamile kadınlar stres seviyelerinin düştüğünü ve daha dinlendirici bir uyku uyuduklarını hissederler.

Çeşitli çalışmalar, hamile kadınlarda stres ve anksiyete seviyesini düşürme açısından prenatal masajın etkinliğini kanıtlayabilmiştir. 5 hafta boyunca prenatal masaj yapılan hamile gönüllüler, ilk seanstan sonra stres seviyelerinin düştüğünü belirtmişlerdir.

Bu masajın yapıldığı hamile kadınlar, ruh hallerinin iyileştiğini, anksiyete seviyelerinin düştüğünü ve daha dinlendirici bir uyku uyuduklarını söylediler. Üstelik bu faydalar aynı zamanda doğum sonrası daha düşük depresyon oranlarıyla da ilişkili.

2. Sırt ağrısını azaltır

Hamilelik süresince en yaygın rastlanan şikayetlerden biri sırttaki ve sırtın aşağı kısmındaki ağrıdır. Gerçekten de kilo alınması ve bebeğin yaptığı baskı kasları gererek hamile kadınların ağrı ve acı duymasına yol açabilir. Ayrıca bebeğin gelişimi rahmin boyutunun büyümesine ve yerçekiminin merkezinin kaymasına neden olur.

Böylece hamile kadınların pozisyonları değişir. Sonuçta sırt ve sırtın aşağı kısmındaki kaslara aşırı yüklenilmiş olur. 

Bu açıdan bakıldığında, prenatal masaj bu kaslardaki aşırı gerginliği azaltmaya ve onları yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar bu masaj tipinin uygulanmasının sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

3. Ayak ve bacak ağrısını azaltır

bacağını ayağını tutan hamile kadın prenatal masaj

Bacak masajı, kilo alınması ve sıvı toplanması nedeniyle bu bölgede oluşan baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sırtın aşağı kısmındaki ağrı gibi, pek çok hamile kadın da aynı zamanda ayak ve bacak ağrısı görülür. Bu özellikle hamileliğin son üç ayında sıklıkla rastlanan bir durumdur. Hamilelik süresince kan akışı artar ve kilo alımı damarları ve arterleri büzer.

Sonrasında bu, kan akışını etkiler. Bunun içine hamileliğin karakteristik özelliğiolan sıvı toplanmasını ve yorgunluğu da katarsanız, hamile kadınların bacak yorgunluğu ve hatta kramp sorunu yaşamasının normal olduğunu anlarsınız.

Bu rahatsızlığı önlemek için en iyisi vücudu susuz bırakmamak ve uyuşuk bir yaşam tarzından kaçınmak için yürüyüş yapmaktır. Ayrıca doktorlar sakinleşme tekniklerini uygulamanızı ve etki altındaki kasları esnetmenizi tavsiye ederler.

Bu açıdan, prenatal masaj, sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni bacak kasları dahil tüm kaslar için genel bir rahatlama sağlamaya çalışmasıdır.

4. Prenatal masaj prematüre doğum riskini azaltır

Hamilelik süresince depresyon ve anksiyete cenin aktivitesi ve prematüre doğum riskini artırır. Bazı çalışmalar, prenatal masajın kortizol seviyesini düşürebildiğini göstermiştir. Neyse ki bu stresin ve anksiyete seviyesinin azalmasını sağlayabilir ve depresyonu yatıştırabilir.

Sonuçta depresyonda olup da prenatal masaj yaptıran hamile kadınlarda cenin aktivitesinin ve prematüre doğumların oranının düştüğü gösterilmiştir.

Üstelik masajın faydaları anneyle de sınırlı değildir. Prenatal masaj yaptıran annelerin yeni doğmuş bebeklerinde de kortizol seviyesinin daha düşük olduğu görülmüştür!

Prenatal masajla ilgili önlemler

doktor hamile kadın

Doktorunuz size yaptırmanız gereken masaj türünü ve masaj yaptırmanın sizin için iyi olup olmayacağını söyleyebilir.

Prenatal masajların pek çok faydası olmasına ve sağlık açısından neredeyse hiç risk barındırmamalarına rağmen doktorlar çoğu durumda bu masajları tavsiye etmezler. Bu durumlardan bazıları şunlardır:

 • Çoklu veya riskli hamileliklerde,
 • Hipertansif hamile kadınlarda veya kalp ya da pıhtılaşma sorunları olan kadınlarda,
 • Vajinal kanama veya plasental ayrılma olması durumunda,
 • Kusma, ateş veya ishal durumunda.

Bu nedenle söz konusu prenatal masaj yaptırıp yaptırmama kararını vermek olduğunda, şunları yapmalısınız:

 • Doktorunuzdan durumunuzu değerlendirerek prenatal masaj yaptırmanın sizin için iyi olup olmadığını size söylemesini isteyin. Yaptırmanız gereken en iyi masaj tipinin ne olduğunu ve nerelerinize masaj yaptırmanız gerektiiğini de sorun.
 • Bu tür bir masajla ilgili her zaman bir uzmana danışın. Yalnızca bir uzman hangi bölgelere nasıl masaj yapacağını, ne pozisyonda ne kadar basınç uygulayacağını bilebilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tiffany Field, “Pregnancy and labor massage”, Expert Rev Obstet Gynecol. 2010 Mar; 5(2): 177–181.
  • Grote NK, Bridge JA, Gavin AR, Melville JL, Iyengar S, Katon WJ. “A Meta-analysis of Depression During Pregnancy and the Risk of Preterm Birth, Low Birth Weight, and Intrauterine Growth Restriction”. Arch Gen Psychiatry. 2010;67(10):1012–1024. doi:10.1001/archgenpsychiatry.2010.111
  • Tiffany Field et al. “Massage therapy reduces pain in pregnant women, alleviates prenatal depression in both parents and improves their relationships”, Journal of Bodywork and Movement Therapies (2008) 12, 146–150
  • T. Field, M. Hemandez-Reif, S. Hart, H. Theakston, S. Schanberg & C. Kuhn (1999) “Pregnant women benefit from massage therapy”, Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology, 20:1, 31-38, DOI: 10.3109/01674829909075574

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.