Hamilelikte Bel Bandı Kullanmanın Avantajları

Hamilelik sırasında bir bel bandı kullanmak daha iyi bir duruşunuz olmasına ve daha stabil hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu, bu bandın hamilelik ile birlikte tipik olarak gerçekleşen sırt ağrısını da rahatlatmaya yardım edeceği anlamına gelir.
Hamilelikte Bel Bandı Kullanmanın Avantajları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hamile kemeri, bel bandı ve hamilelik kuşağı pek çok kadının hamileliklerinin son aylarında kullandıkları bir banttan bahsetmek için kullanılan farklı isimlerdir. Ancak, insanların bu bantları neden kullandığını ve bunların faydalarını anlıyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise okumaya devam edin, çünkü size bir bel bandı kullanmanın 5 farklı faydasından bahsedeceğiz.

Bel Bandı

Hamilelik yaşamın son derece özel bir aşamasıdır, ancak bariz olan sebeplerden dolayı oldukça fazla rahatsızlığa neden olabilir. Aniden alınan kilo ve karnın boyutunun artması ile birlikte belirli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına mahkumuz.

Bu sebepten dolayı, hamile kadınların bu rahatsızlıklarını hafifletmeyi amaçlayan çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bunların arasında bel bandı ya da kemeri de bulunur.

Herhangi bir bant ya da kuşağın işe yaramayacağını hatırlamak da önemlidir. Hamilelik bantları spesifik olarak hamile kadınların anatomileri için hazırlanmıştır, bundan dolayı herhangi bir başka duruş düzeltme bandı aynı faydaları sağlamayacaktır ve hatta duruşunuza hasar dahi verebilir.

Peki, bu hamilelik bantları ve kemerlerinin hamile kadınlar için ne tip faydaları vardır? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Hamile Bel Bandı ve Faydaları

Sırt Ağrısını Rahatlatmaya Yardımcı Olur

Sırtı ağrıyan hamile bir kadın.
Hamilelik sırasında bir bel bandı kullanmak duruşunuzu kontrol etmeye ve duruşunuzla ilgili rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur.

Hamilelik bir kadının kilo almasına neden olur ve ayrıca ağırlık merkezini de değiştirir. Bu faktörlerin ikisi de çeşitli bölgelerde rahatsızlıklara neden olur: lumbar bölge (bel), servikal bölge vs. Bu sebepten dolayı, ayarlanabilir olan bel bandı beli tutmak için, karnın hemen altına yerleştirilir.

Bu, bandın bebeğe herhangi bir baskı uygulamamasını sağlar ve ayrıca annenin duruşunun daha iyi olmasına yardımcı olur, bu duruş da ağrıyı hafifletecek ve engellemeye yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da keşfedin: Hamilelikte Kafein Tüketmek Güvenli midir?

Karnınızın Boyutuna ve Büyümesine Göre Ayarlanabilir

Bel bandı denen şeyler ayarlanabilir olduğu için karnınızın büyümesine göre değiştirebilmenize de olanak tanırlar. Bu şekilde bu bandı her hafta ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanabilir ve boyutunu gerektiği şekilde değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, bu bantları hamileliğinizden sonra da kullanabilirsiniz.

Hareketlerinize Adapte Olur

Bu bel bandı ya da hamilelik kemeri hareketlerinize adapte olan elastik ve hava alan bir kumaştan tasarlanmıştır. Yürürken ya da otururken herhangi bir rahatsızlığa neden olmadan rahat bir şekilde kullanılabilir.

Buna ek olarak, gerçekten ince olduğu için size dengeniz ve duruşunuz ile ilgili de yardım edecek ve kıyafetlerinizin altında çok fazla belli olmayacaktır.

Daha İyi Yürümenize Yardımcı Olur

Yürüyen hamile bir kadın.
Bel bandı ya da kemer duruşunuzu iyileştirerek yürümek gibi günlük aktiviteler ile ilgili size yardımcı olacaktır.

Hamileliğin son birkaç haftasında karnınızın büyümesi daha fazla problemi beraberinde getirir. Bu duruşunuzun kendisini etkilemek ile kalmaz, yürümek gibi basit aktiviteleri daha karmaşık ve zor hale de getirir.

Hamile bir kadının vücudundaki denge merkezinin değişmesi kadını yürürken dengesini korumak için belini eğmeye zorlar. Bu sebepten dolayı bel bandı ve kemerleri gibi şeyler spesifik olarak sırtını tutarak daha fazla dengelenmesini sağlayıp hamile kadının duruşunu iyileştirmek üzere tasarlanmıştır.

Takmak ve Çıkarmak Kolaydır

Bu bantlar karmaşık olmaktan çok uzaktır. Bunun tam aksine, bant ya da kemer sadece vücudunuzun boyutuna ve sizin hareketlerinize adapte olmak ile kalmaz, bunun yanı sıra sadece velcro bantlar kullanılarak kolayca takılabilir.

Bel Bandı İle İlgili Efsaneler

Hamile kadın.
Bel bantları hakkındaki yaygın efsanelerden bazıları çatlakları engellemeleri ve figürünüzü korumanıza yardım etmeleridir.

Bu hamilelik kemerleri hakkında duymuş olabileceğiniz bazı efsaneler de vardır. Örneğin, pek çok insan bu bantların çatlakları engellediğine inanır; ancak bu yanlış bir beyandır. Çatlakların oluşumundan kaçınmak için özel kremler ya da diğer topikal çözümler kullanmak en iyisidir.

Bir diğer yaygın efsane de bir bel bandının hamileliğin son haftalarında kadının vücudunu ve karnını şekillendirmeye yardımcı olacağıdır. Bu beyan da yanlıştır ve herhangi bir bilimsel veri tarafından desteklenmez. Hamile bir kadının vücudu içinde büyüyen bebeğe adapte olabilmek üzere doğal bir şekilde değişecektir.

Önlemler

Öncelikle, kullanmaya başlamadan önce, herhangi bir türde hamilelik bandı ya da kemeri kullanmak ile ilgili doktorunuza danışmalısınız. Bu bantların pek çok faydası olsa da aşırı kullanılmaları kas tonusunun kaybı gibi problemlere neden olabilir.

Ayrıca, bandın nasıl takılacağı hakkındaki yönergeleri de sıkı bir şekilde takip etmeyi unutmayın. Son olarak, hedefin karnınızı tutmak olduğunu ve karnınıza baskı uygulamak olmadığını hatırlayın, bundan dolayı bandı takarken karnınızın etrafında sıkıştırmamaya dikkat edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ho SS et al. “Effectiveness of maternity support belts in reducing low back pain during pregnancy: a review”, J Clin Nurs. 2009 Jun;18(11):1523-32. doi: 10.1111/j.1365-2702.2008.02749.x.
  • Natasha AMS Flack et al. “Adherence, tolerance and effectiveness of two different pelvic support belts as a treatment for pregnancy-related symphyseal pain – a pilot randomized trial”, BMC Pregnancy and Childbirth 201515:36
  • Pavelas Zachovajevas et al., “PHYSICAL THERAPY AND MATERNITY SUPPORT GARMENT: INFLUENCE ON CORE STABILITY AND LOW BACK PAIN DURING PREGNANCY AND AFTER DELIVERY”, UGDYMAS  KŪNO KULTŪRA  SPORTAS Nr. 3 (86); 2012; 99–106; BIOMEDICINOS MOKSLAI . https://www.lsu.lt/sites/default/files/dokuumentai/mokslas/zurnalas_ugdymas/kuno_kultura_386_2012_10_04.pdf#page=101

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.