Hashimoto Diyeti: Neleri Tüketmelisiniz

Diyet, tiroid bezinde kronik iltihaplanmaya yol açan tiroid hormonlarının üretimindeki eksiklik ile karakterize bir durum olan Hashimoto hipotiroidizmi olduğunda önemlidir. Bu yazımızda, bu soruna yardımcı olabilecek bir diyet hakkında size bazı ipuçları vereceğiz.
Hashimoto Diyeti: Neleri Tüketmelisiniz
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hashimoto diyeti, aynı adı taşıyan hipotiroidizm türü için bir tedavidir. Amacı, bir kişinin yaşam tarzını sınırlayabilecek ciddi bir tıbbi durumun gelişmesini engellemektir. Bu durumun kökeni hormonal bir dengesizliktir ve tam yaklaşımı genellikle ilaç kullanılmasını gerektirir.

Tiroidle ilgili problemler iki tip olabilir ve tiroid hormonlarının üretiminde bir artış yaşamak mümkündür ve bu başka rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca, troid sentezinde bir eksiklikde olabilir.

Hashimoto hastalığı olanlar diyete dikkat etmeli

Hashimoto hipotiroidizmi, bu bezin arızalanmasına yol açan tiroid bezinin iltihaplanmasıdır. Hastalığın ilerlemesini önlemek için bu tür durumlarda diyetinize dikkat etmek önemlidir. Aksi taktirde, tiroid bezinin zaman içerisinde işlevini daha az yerine getirmesine neden olabilir.

Metabolik fonksiyonlarda belirleyici olan bir dizi hormonun üretilmesinden tiroid bezinin sorumlu olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca, bunların yeterli miktarlarda sentezlenmemesi, yağlı kilo alımına yol açabilir. Bezin kronik iltihabı bile bölgede bir tümörün büyümesine neden olabilir.

Diyet yoluyla tiroid fonksiyonunu iyileştiren besinler tüketmek mümkündür. Benzer şekilde, Hashimoto hastalığının neden olduğu kilo alımı da önlenebilir.

Aşırı kilonun sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır ve çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini artırır.

belini ölçen kadın
Fazla kilo, hipotiroidizm, hormonal dengesizlikler ve diyet arasında yakın bir ilişki vardır.

Hashimoto diyetinde kaçınılması gereken yiyecekler

Bugün size Hashimoto hipotiroidiniz varsa, durumun ilerlemesini yavaşlatmak için hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini hatırlatacağız.

Lahanagiller

Bu sebzeler genellikle dengeli bir diyet bağlamında harikadır ve bir yandan da guatrojeniktir. Bu yüzden, Hashimoto diyetini uygulayan kişiler, tiroidin enflamasyonunun artmasına neden olabilecekleri için bu sebzeleri tüketmemelidir. Bu grup lahana, karalahana, Brüksel lahanası, brokoli ve karnabaharı içerir.

Kuru yemişler ve yer fıstığı

Aynı şey, bağırsak seviyesinde iyot emilimini azaltabilen çok sayıda anti-besin içerdiğinden dolayı bu ürünler için de geçerlidir.

Ispanak ve havuç

Yukarıda belirtilen ürünlerin tüketimini kısıtlamalısınız, ancak ıspanak ve havuç söz konusu olduğunda kurallar biraz daha gevşek. Her gün olmasa da bu sebzeleri arada bir yiyebilirsiniz.

Bu gıdalar, Hashimoto diyetinin bir parçası olarak ölçülü ve kontrollü olarak tüketildiğinde birçok sağlık yararı sağlar.

Daha fazla yemeniz gereken yiyecekler

Hashimoto diye temelde, beslenme düzenindeki iyot varlığını artırma ihtiyacıdır. Endokrin, Metabolik ve Bağışıklık İlaç Keşfinde Son Patentler’de yayınlanan bir araştırmaya göre, iyot tiroid hormonunun üretimi için gerekli bir besindir.

Balık

Balık yüksek düzeyde iyot içerir. Ek olarak, anti-enflamatuar özellikler sergileyen omega-3 serisi yağ asitlerine de sahiptir. Bu nedenle Hashimoto hipotiroidizminin ilerlemesine karşı mücadelede ekstra etkilidir.

Yemeye Başlamanız Gereken Omega-3 Zengini Balık türlerini öğrenmek için okuyun!

Deniz ürünleri

Önceki maddelerde olduğu gibi, iyot içeriği burada da önemlidir. Ancak, ürik asit düzeyi yüksek olan kişilerin bu ürünlere dikkat etmesi gerekir, çünkü bunlar sorunlara yol açabilir.

Süt ürünleri

Bu ürünler de yüksek dozda iyot içerir. Ek olarak, bileşimlerindeki probiyotikler, pozitif bir metabolik etki uygulayarak sindirim sistemini kolonize edebilir. Kilo kontrolü söz konusu olduğunda mükemmel yiyeceklerdir.

Dikkate alınması gereken diğer önemli besinler

Yukarıda bahsedilen yiyeceklere ek olarak, tiroid hormonlarının sentezinde de yer aldıkları için aşağıdaki besinlerin alımını da artırmalısınız:

  • Çinko kırmızı et ve kuru yemişlerde bulunur
  • Hayvansal kaynaklı besinlerden demir alabilirsiniz.
  • Manganez, kuru yemiş ve tahıllarda yaygındır.
  • A vitamini yeşil, kırmızı ve turuncu sebzelerde bulunur
  • Selenyum esas olarak kuru yemiş ve tahıllarda bulunur, aynı zamanda süt ürünlerinde de bulunur.
süt ve süt ürünleri
Süt ürünleri, iyot ve probiyotik kaynağı olduğu için Hashimoto diyetinin bir parçasıdır ve bunlar iyi tiroid sağlığına ve kilo kontrolüne katkıda bulunur.

Hashimoto diyeti tek başına yeterli olmaz

Fiziksel aktivite, metabolik stabilizasyon ve uygun vücut kompozisyonunu sağlamak için gereklidir. Aksi takdirde, diğer birçok kronik patolojinin gelişimi için bir risk faktörü olan obezite ile sonuçlanabilir.

Aynı zamanda, doktorunuzun yönlendirdiği ve reçetelediği şekilde ilaç kullanımı da gereklidir. Bunun nedeni, ilaç ve takviyelerin sürekli yorgunluk hissini azaltarak yaşam kalitesini artırabilmesidir. Bununla birlikte, bir uzman ilaçları reçete etmeli ve dozajları periyodik olarak gözden geçirmelidir.

Hashimoto Diyeti Hipotiroidizmi Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Hashimoto hipotiroidi, doğru yönetilmediğinde orta vadede birçok soruna yol açabilen bir durumdur. Bu nedenle erken teşhis önemlidir ve yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını buna uyarlamak da önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Cildin Düşmanı Olan 7 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Cildin Düşmanı Olan 7 Şey

Erken yaşlanmanın yanı sıra, beraberinde gelen ciddi sağlık riskleri nedeniyle sağlıklı cildin düşmanı olan şeylerden kaçınmalısınız.  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
  • Zbigniew S. Role of Iodine in Metabolism. Recent Pat Endocr Metab Immune Drug Discov. 2017;10(2):123-126. doi: 10.2174/1872214811666170119110618. PMID: 28103777.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.