Hint Yağı: Potansiyel Tehlikeleri ve Faydaları

Kabızlık mı çekiyorsunuz? Hint yağı bu konuda size size yardımcı olabilir, bunu biliyor muydunuz? Bu yazıda Hint yağının potansiyel tehlikeleri ve faydaları hakkında size bazı bilgiler vereceğiz. 
Hint Yağı: Potansiyel Tehlikeleri ve Faydaları

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hint yağı, Hint yağı bitkisinin (Ricinus communis) tohumlarından elde edilir. Bu yağ, medikal ilaçlar yerine kullanabileceğiniz doğal bir alternatiftir. Hint yağı çok farklı özelliklere sahiptir ve dolayısıyla çeşitli problemler için sıklıkla kullanılır. Ancak Hint yağının faydalarının yanında, bazı potansiyel tehlikelerinin de olduğunu belirtmek istiyoruz. 

Bu doğal ilacı kullanmak, sağlığınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Doğal ürünler genellikle yan etkilere sahip değildir. Ancak yine de potansiyel bir tehlike olup olmadığını anlamak için daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Hint yağı

Hint yağının olası tehlikeleri ve faydaları hakkında bilgi vermeden önce, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bu tıbbi madde hakkındaki raporlarını gözden geçirmek faydalı olabilir. Bu linkten, bu yağın kimyasal bileşimini ve benzer yağlar hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Hint Yağının Kullanımı ve Faydaları

Bu yağı kullanan insanlar, bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için bu doğal bileşene başvurur. İnsanlar zaman zaman kabızlık problemini bu yağ ile doğal bir şekilde gidermek isteyebilir. Ancak bu yağı doğru bir şekilde kullanmak için aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz:

 • Hint yağını her zaman boş midenize, tek doz halinde 25 ml almanız gerekir.
 • Bu yağı, sütle, meyve suyuyla veya gazlı içeceklerle karıştırabilirsiniz.
 • Hint yağının etkilerini, vücudunuza aldıktan 2 veya 6 saat sonra gözlemlemeye başlarsınız.
elinde tuvalet kağıdı olan adam

Kabızlık problemi yaşayan insanlar, bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için Hint yağı kullanabilirler.

Bu yağ hakkında önemli bir gerçeği sizinle paylaşmak istiyoruz: Bu yağı her zaman kahvaltıdan önce almalısınız, ancak asla geceleri almamanız gerekiyor.

Ayrıca bu yağı kullanmadan önce, evden ne kadar süre uzakta olacağınızı da hesaba katmanız gerekiyor. Çünkü uygunsuz bir yerde ve zamanda bağırsaklarınız hareketlenmeye başlayabilir. Bu durum sizi endişelendiriyorsa dikkat edin. Böyle bir durumda Hint yağını başka bir zaman kullanmanız sizin için daha iyi olabilir.

Hint Yağının Potansiyel Tehlikeleri

Kabızlıkla mücadele ederken Hint yağı size yardımcı olabilir, ancak bu yağın bazı potansiyel tehlikelerini de dikkate almanız gerekiyor. Bu şekilde olumsuz bir durumu önleyerek tedbir almış olacaksınız. Aşağıdaki hasta tipleri ve belirli koşullar, Hint yağı kullanımını güvensiz hale getirebilir:

 • Çocuklar: 12 yaşın altındaki çocuklar bu tür yağlara karşı aşırı duyarlıdır. Bu yüzden hiçbir koşulda kullanılmaması gerekir.
 • Hamile kadınlar: Bu yağ kasılmalara ve dolayısıyla erken doğuma neden olabileceğinden hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.
 • Emziren kadınlar: Daha önce de belirttiğimiz gibi, bebekler Hint yağı tüketemez. Emzirme yoluyla bebeğe geçirebileceği için, hamile kadınlar da bu yağı kullanmamalıdır.
 • Huzursuz bağırsak sendromu: Bu sendrom zaten son derece hassastır, bu nedenle Hint yağı kabızlık nöbetleri sırasında bile önerilen bir ilaç değildir.
 • Bağırsak tıkanması: Hint yağı bu durumu hafifletmek için etkili olmayabilir. Eğer hasta olan kişi bağırsaklarını hareket ettiremezse şiddetli karın ağrıları yaşayabilir.
karnını tutan adam yatıyor

Hemoroit ve kolit gibi problemlere sahipseniz, Hint yağı kullanmamalısınız. Söz konusu sadece acı çekmeniz değildir, aynı zamanda bu yağ vücudunuzun susuz kalmasına da neden olabilir.

İdrar söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız bu yağı kullanmayın. Bu yağ, ritm bozukluğu veya kalp problemleri için kullanılan ilaçlarla beraber alınmamalıdır. 

Doğru Kullanım İçin İpuçları

Yukarıda bahsettiğimiz tüm hususları dikkatlice düşünürseniz eğer, bu yağ kabızlık sorununu hafifletmek için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak kafanızda herhangi bir şüphe varsa, bu doğal seçeneği kullanmadan önce doktorunuzdan veya eczacınızdan tavsiye isteyebilirsiniz.

Bu yağ bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olsa da, bağımlı olmanızı önermiyoruz. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey, meyve ve sebze yönünden zengin olan bir diyeti benimsemektir. Aynı zamanda fiziksel egzersiz yapmayı da unutmamanız gerekiyor.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Yüzünüzü Doğal Yağlar ile Temizleyin

Kabızlık sorununu gidermek için Hint yağı kullanmayı denediniz mi? Eğer bu yağı daha önce kullandıysanız deneyiminiz nasıldı? Hint yağının faydaları ve olası tehlikeleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz. Bu yazıdaki tavsiyeler sayesinde, bu doğal kabızlık ilacını doğru bir şekilde kullanacaksınız.

Ayrıca önerilen dozu (25 ml) asla geçmemenizi öneriyoruz. Doz aşımı durumunda ishal, kolit veya elektrolit kaybı gibi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle, Hint yağını dikkatli bir şekilde kullanmanız gerektiğini her zaman hatırlamanız gerekiyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Agencia española de medicamentos y productos sanitarios. Ficha técnica. Aceite ricino Orravan.
 • Nogueira, B. M., Carrúez, A. J., & Barriga, E. G. Tratamiento de la diarrea y del estreñimiento. FARMACOLOGÍA CLÍNICA Y TERAPÉUTICA MÉDICA, 323.
 • Peiro, P. S., Lucas, M. O., & Tejero, S. S. (2010). Cuidados en el estreñimiento. Medicina naturista4(2), 15-22.
 • Revista Panamericana de Salud Pública. Evaluación de nuevos productos. Información famacológica.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.