Horluyor Musunuz? Horlamaya Karşı Tarifler Deneyin

Eğer horlamanız uyumanıza engel oluyorsa, bazı doğal tarifler içlerinde bulunan medikal özellikler sayesinde size büyük ölçüde yardımcı olabilir.
Horluyor Musunuz? Horlamaya Karşı Tarifler Deneyin
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Horlama ciddi bir hastalık olmasa da, dinlenmek ve iyi bir yaşam kalitesi elde etmek adına birçok insan için önemli bir belirleyici faktördür. Bu nedenle, sizlerle horlamaya karşı tarifler paylaşmak istiyoruz.

Nane, bal, soğan, okaliptüs ya da çeşitli baharatlar gibi malzemelerle horlamadan kurtulmak için bu beş ev yapımı horlamaya karşı tarifler ve doğal ürünleri inceleyin. Bunları uyguladığınız zaman, hem horlayan kişi hem de yanlarında bulunan kişi daha iyi uyuyabilir ve sabahları enerji dolu uyanabilir!

Horlamaya Karşı Tarifler

1. Mentha Pulegium (Nane)

bir kavanoz içinde nane

Nane, özellikle pennyroyal türü olan horlamadan kurtulmanız için tavsiye edilen tıbbi bir bitkidir. Bu yeşil yaprak, horlamanın nedeni soğuk algınlığı veya alerji gibi geçici olduğunda çok etkilidir. Bu gibi durumlarda, bu basit, doğal ve ev yapımı çözüme başvurabilirsiniz.

Nane, solunum sistemi için çok faydalı olan iyileştirici özelliklere sahip mentol içerir. Ayrıca, uyarıcıdır ve sindirim sistemi için bir ilaçtır.

Öte yandan, mide ekşimesi, mide fıtığı veya mide ülseri olan kişiler için önerilmez.

Nasıl Kullanılır

 • Gün boyunca, özellikle de yatmadan önce nane çayı infüzyonlarını içemezsiniz. Bununla birlikte, bu tarifin gargara yapılarak kullanılması önerilir.
 • Yarım bardak suya (100 ml) taze veya kurutulmuş nane veya bir damla nane esans yağı kullanabilirsiniz.

2. Arı Balı

Herhangi bir hazırlık gerektirmeyen basit ve doğal tedavilerden biri, arı baldır. Bu yiyecek çok güçlü bir antibiyotiktir çünkü vitaminler, mineraller, eser elementler ve enzimler bakımından zengindir.

Kullandığınız balın organik olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Aksi takdirde, benzer ürünlerin çoğu antibiyotik izleri ve hatta şeker içerir.

Nasıl Kullanılır

 • Yatmadan önce dolu bir kaşık bal tüketirseniz, solunum yollarınızı temizleyebilir ve horlamayı durdurabilirsiniz.
 • Ayrıca balı bir bardak sıcak suda ya da isterseniz bir nane infüzyonunda da çözebilirsiniz.

Not: Sadece kan şekeri sorunu olan kişiler bu ürünü tüketmekten kaçınmalıdır.

3. Soğanlar

Soğan, horlamayı bırakmanın en iyi yollarından biridir, üstelik her gece bu problemi yaşıyor olsanız bile. Bu yiyecek bir anti-enflamatuvar ve balgam söktürücüdür. Bu nedenle, soğuk algınlığı ve grip durumunda da faydalıdır.

Horlamayı durdurmak için soğanları üç farklı şekilde kullanabilirsiniz:

 • Bir soğanı ikiye bölün ve yatağınızın yanındaki komodinin üzerine koyun.
 • Bir soğan infüzyonu veya suyu yapın ve geceleri için. Ancak soğanların diüretik olduğunu unutmayın.
 • Akşam yemeği için bir soğan çorbası hazırlayın.

Çiğ bir soğanı açtıktan sonra, saklamamalı ve daha sonra tüketmek için kullanmamalısınız. Bu yiyecekler çevreden toksinleri emer, bu yüzden sadece bir kez kullanmalısınız.

4. Baharatlı Çay

Baharatlardan yapılan lezzetli ve aromatik bir çay da horlamaya son vermek için etkili bir çözümdür. Zencefil, tarçın ve zerdeçal, boğaz iltihabını azaltmak, vücuda ısı vermek ve tıkanıklığı önlemek için üç mükemmel bileşendir.

Ayrıca, bu baharatlar savunmanızı arttırmanıza, kan şekeri seviyesini düşürmenize ve metabolizmanızı daha kolay hızlandırmanıza yardımcı olur.

 • Dinlenmenizi iyileştirmek ve genel sağlığınızı güçlendirmek için her gün çay içebilirsiniz.
zencefil tarçın çay

5. Okaliptüs Solumak

Okaliptüs yaprakları, solunum yolu hastalıklarının tedavisi için çok yaygın olan doğal bir ilaçtır. Bu bitki; mukusu azaltmanıza, bronşlarınızı ve ciğerlerinizi temizlemenize ve boğazınızı rahatlatmanıza yardımcı olabilir.

Okaliptüsün iki farklı şekilde kullanılması önerilir:

 • Buhar veya sprey şeklinde: Okaliptüs infüzyonunun buharını doğrudan soluyarak, solunum yolu üzerindeki iyileştirici etkilerini artırabilirsiniz. Bu prosedür kronik horlama şikayeti olan ve çok fazla solunum tıkanıklığı olan kişiler için çok uygundur.
 • Esansiyel yağ formunda: Bu esansiyel yağı bitkisel bir yağ ile (badem, zeytinyağı, Hindistan cevizi) seyreltirseniz, göğsünüzü ve boğazınızı bunla ovalayabilirsiniz. Bunu yaparak, gece boyunca nefesinize iyi geleceği gibi cilt üzerinde de etkili olacaktır.
 • Çocuklarda, bu esansiyel yağın bir kısmını yastıklarının yanına koyacağınız bir mendile damlatabilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...
Horlamayı Kesmek İçin En İyi Beş Doğal Ürünü Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Horlamayı Kesmek İçin En İyi Beş Doğal Ürünü Deneyin

Horlamayı kesmek için boğazınızı yumuşatacak bazı reçeteleri deneyebilir ve solunum yollarınızı açabilirsiniz. Bu, horlama problemini azaltır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.