Ilık Ballı Su İçmeniz için 5 Neden

Güne bir bardak ılık ballı su ile başlamanın metabolizmanızı güçlendirmeye ve kilo vermeye yardımcı olacağını biliyor musunuz?
Ilık Ballı Su İçmeniz için 5 Neden

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2018

Her gün bir bardak ılık ballı su içmek hem masrafsızdır, hem de bizlere çok büyük yardımı dokunur. Ilık ballı su içmek eski olduğu kadar etkili de bir uygulamadır.

Uyandığımız zaman pek fazla bir şey yapmaya zamanımız yoktur. Kahvemizin yanında elimize ne gelirse yeriz ve vücudumuzu güne hazırlamadan evden çıkarız. Güne bir bardak ılık ballı su ile başlamak bize birçok avantaj sağlayabilir. 

Buna ek olarak, eğer bu içeceği dengeli ve besleyici bir kahvaltıyla birleştirirsek, evi daha fazla enerji, daha güçlü ve daha dirençli bir bağışıklık sistemi ile terk ederiz. Bugünkü makalemizde sizlere her gün ılık ballı su içmeniz için 5 harika neden sunacağız. 

1. Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bildiğiniz gibi, bal şeker yerine geçer. Amino asit, vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Şüphesiz ki, diyete destek olur ve kilo almamıza sebep olan kalori alımını azaltmaya yardım eder. Güne bir bardak ballı ılık su ile başlamak, kilo vermemize yardımcı olan bu temel işlevleri büyük ölçüde artıracaktır:

 • Vücudu temizler.
 • Şeker ihtiyacınızı giderir.
 • Sindirimi geliştirir ve kabızlığı önler.
 • Daha aktif olmamız için harika bir enerji kaynağıdır.
  bal ve kabuklu tarçın

Sonuç olarak, sağlıklı bir biçimde kilo vermek istiyorsanız, ılık, ballı suya bir tutam tarçın ekleyerek içebilirsiniz. Bu karışımı uyandığınız zaman ve yatmadan önce yapın. Böylece metabolizmanız güçlenecek ve hızlanacaktır.

2. Sindirim Sistemini Geliştirir

Bu makalenin başında da bahsettiğimiz gibi, sabah kalktığınız zaman aç karnına bir bardak ılık ballı su içmeniz, vücudunuz için çok faydalıdır. Bu faydaların arasında sindirim sistemini geliştirmek de vardır.

Sabah saatleri, sindirim enzimlerinin balın doğal bileşenleri ve enzimlerine çok daha açık olduğu bir zamandır. Ilık ballı su, bağırsaklara yapışan toksinlerin bir kısmının gevşemesine de yardımcı olur.

Ayrıca vücutta kalan son atıklardan kurtulmayı sağlar. Daha temiz bağırsaklar ve korunmuş bir mide sayesinde, yemeğimizi daha iyi sindiririz ve besleyici ögeleri daha iyi alırız.

Ayrıca balın doğal bir antibiyotik olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyızÖyle ki bal, midede enfeksiyona sebep olan bakterilerle savaşmamıza yardımcı olur.

3. Bağışıklık Sistemini Uyarıp Güçlendirir

Ilık ballı suyun işe yaraması ve etkili olması için her gün tutarlı bir şekilde tüketilmesi gerektiğini hatırlamakta fayda vardır. İçeriğindeki vitamin, mineral ve amino asitlerin vücudumuza işlemesi için en iyi yol budur.

Bunlar vücut savunma mekanizmalarımızı artırabilir ve bizi zayıf düşüren patojenlerle savaşabilir. Bu doğal çarenin aynı zamanda denge sağlamamıza yardımcı olan içsel bir düzenleyici görevi görüyor olduğunu da unutmamalıyız.

Buna bir örnek de, vücuttaki stresi azaltmaya yardımcı olan kortizol seviyesidir. Sağlığınız için düzenli olarak her gün bir bardak ballı ılık su içmeyi deneyebilirsiniz.

kandaki alyuvar miktarı

4. Alerjilerin Etkisini Azaltır

Bal, alerjilerin hepsini ortadan kaldırmayacaktır. Yapacağı şey daha ziyade, öksürük, boğaz kuruluğu, astım ve sinirlilik gibi belirtileri azaltmaktır. Ayrıca vücudumuzu olumsuz olarak etkileyen öğelere karşı korur.

5. Ilık Limonlu Ballı Su Vücuda Detoks Yapar

ılık ballı limonlu su

Arındırıcı tariflerin çok popüler olduğunu biliyoruz. Bununla beraber, hiçbirinin biraz bal eklenmiş ve yarım limonun suyuyla karıştırılmış bir bardak ılık su kadar kolay hazırlanan ve etkili olmayacağını da belirtmek isteriz.

Ballı suya biraz da limon suyu eklemek, karaciğer fonksiyonunu optimize ederek vücudumuzun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca limon ve bal ılık su ile birleşerek ve idrar yolları için de yarar sağlar.

Ilık Ballı Su ile İlgili Önemli Noktalar

 • Bal, 3 yaşın altındaki çocuklara önerilmez.
 • Bu içeceği asla bir öğün yerine tüketmeyin. Bu, kahvaltı yerine de geçmez.
 • Bunu içtikten 20 dakika sonra normal kahvaltınızı yapın.
 • Balın kimyasal bileşimini değiştireceği için kaynar suyun içine asla bal ilave etmeyin. Su ılık olmalıdır, asla kaynar olmamalıdır.
 • Her zaman organik bal alın. Süpermarketlerde satılan ballar aşırı miktarda sağlıksız şeker içerir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.