İltihaplı Siyatik Siniri: Belirtileri ve Evde Hazırlanan Doğal İlaçlar

İltihaplı siyatik siniri, alt sırt bölgesinde hatta kalçalar ve ayaklara kadar uzanan çok şiddetli bir ağrı yapar. Bu rahatsızlık zamanla tıbbi ilaçlar ve farklı ev tipi doğal ilaçlara ihtiyaç duyar.
İltihaplı Siyatik Siniri: Belirtileri ve Evde Hazırlanan Doğal İlaçlar
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 20 Ocak, 2021

Gerçekte iltihaplı siyatik siniri olarak aramakta olduğumuz bu durumu, bizler siyatik olarak sıklıkla kullanmaktayız. Bu rahatsızlık, lumbar bölgeden başlayarak ayaklara kadar inen sinirin etrafını saran ağrı ile karakterizedir.

Ağrı çok şiddetli olduğundan, bir çok hasta rahatlayabilmek için doğal ilaçlar ve çareler aramaktadır. Bu yazıda, en son çıkan çalışmalara dayanarak sizlerle en etkili önerileri paylaşacağız.

Siyatik ve ya iltihaplı siyatik siniri

Siyatik belirtileri

İltihaplı siyatik sinirinden rahatsızlık çekmeden önce, muhtemelen diğer insanlardan bu ne kadar ağrılı bir şey olduğunu duymuşsunuzdur. Çünkü siyatik ağrıya, enflamasyona ve bazen ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve zayıflamaya neden olur. Tek ayağınızda diyoruz çünkü bu durum sadece tek ayağı etkiler.

Siyatik ağrısı lumbar bölgede başlar ve sırtın alt kısımlarına doğru yayılır, bazen kalçalara kadar iner. Bu ağrı yolunun ilk bölümü en fazla ağrının oluştuğu bölüm  yatkındır. Ağrı daha sonra alt bölgelere bacağa doğru devam eder ve hatta en uzak bölgeye giderek ayağa kadar inebilir.

Siyatik nasıl bir histir? Gerçek şu ki ağrı bir kişiden diğerine göre çok farklılık gösterebilir. Bazı vakalarda, orta şiddette olurken, diğerleri çok şiddetli bir ağrı çekebilir. Aynı zamanda bazı bireyler yanma hissi veya hatta elektrik şoku nasıl hissedilirse öyle bir his yaşayabilirler.

Ayrıca bu yazıyı da okuyunuz: Siyatik Ağrısı En Kolay Nasıl Anlaşılır?

İltihaplı siyatik siniri için doğal ilaçlar

1. Zerdeçal

zerdacal
Zerdeçalın anti enflamatuvar etkisi, siyatik sinirinde şişliği sebebiyle oluşan ağrının azalmasına yardımcı olur.

Kurkumin, zerdaçalın temel aktif ajanıdır, bir çok sağlığa faydası kanıtlanmıştır. Ve bu faydalar zerdeçalın anti enflamatuvar, analjezik (ağrı kesici) ve anti oksidan özellikleri sayesindedir.  Bu yüzden, bu baharat ağrı ve şişliğe neden olan bir çok çeşit problem için mükemmel bir doğal ilaçtır.

Bu özellikler sayesinde, bilim insanları bu kökün tıbbi gücünün avantajlarını kazanmak için hergün daha fazla araştırma yapmaktadır. Bu sebeple, zerdeçal ve kurkumini takviye ürün olarak bulabiliriz. Ancak, zerdeçalı toz formunda baharat olarak satın alarak buharda pişen yemeklerimize, tatlılarımıza ekleyebiliriz.

Son olarak, bu doğal ilaç farmasötik anti enflamatuvarların uzun dönem olumsuz yan etkilerden ve kontraendikasyonlardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ve dahası, zerdeçal karaciğer fonksiyonları için de çok faydalıdır. Bunun anlamı, diğer sağlığımıza ait beklentileri iyileştirmeye yardımcı olur.

2. Esrar yağı CND

Esrar yağının zor tedavi edilen ağrı vakalarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kanabidiol (CBD) sırrı, sinirleri yatıştıran ve uyku kalitesinin iyileştiren bir bileşiktir. Bu yağ kenevirden elde edilir ve fizyoaktif olmadığını vurgulamak önemlidir.

Bu doğal tedavi çok etkilidir, ancak belirli kontraendikasyonlara sahiptir. Örneğin, kardiyak aritmi durumunda. Bu sebeple, sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdır, özellikle eğer başka ilaçlar da kullanıyorsanız.

3. Ginkgo biloba

ginkgo-biloba-yapraklari
Bu ağacın yapraklarının, kan sirkülasyonu ve bazı çalışmalara göre belli bazı ağrı tipleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Ginkgo biloba ağacının yaprakları, beyin ve uzuvlarda dolaşımı iyileştirmek amacıyla takviye gıda olarak sunulmaktadır.  Bu yüzden, uzmanlar hafızayı güçlendirmek için olduğu kadar, farklı türde ağrıları ve rahatsızlıkları dindirmek amaçlı da önermektedir.

Dahası, bazı çalışmalar bu bitkinin özünün siyatik sinirini yeniden onarımına yardımcı olduğunu önermektedir. Bu sebeple, bu tedaviyi tıbbi gözetim altında alabileceğimiz anlamın gelmektedir. Ancak, bunu çok uzun sürelerde kullanmamalısınız.

4. Safran

Safran, gastronomide çok popülerdir ama doğal bir tedavi olarak da sıklıkla gözden kaçmaktadır.  Ancak, bu baharat ağrı kesme ve doğal olarak şişkinliği azaltma yetenekleri ile de öne çıkmaktadır.

Dahası, safran çok güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden safranın iyileştirme erdemleri,  onu nöropatik ağrılarının yatıştırılması için iyi bir tedavi yapmakta olduğunu bazı çalışmalar ile gösterilmektedir. Diğer bir deyişle, sinir sistemini etkileyen ağrılar.

Hindistan’ın ayurvedik ilaçlarına göre, safran ufak miktarlarda süt ile karıştırılarak tüketilmelidir.  Ancak, günümüzde alınan dozu konusunda daha dikkatli olabilmek adına safranı öz olarak da bulabiliyoruz.

Sonuç

siyatik-sinir-bel-agrisi
Bu doğal tedaviler, şiddetli ağrı durumlarında yardımcı olabilir ancak her zaman öncelikle bir doktora danışmalısınız.

Bahsettiğimiz bu çalışmalar çok yakın zamanda yapılmış olup oldukça umut vaat etmektedir. Ancak, bir çoğu etkinliği kanıtlanmalıdır. Tıpkı, gastronominin bir parçası olmayı başarmasına benzer olarak. Bu sebeple, eğer doğal yollarla siyatik siniri ağrısını dindirmeyi denemek isterseniz mükemmel bir seçenektir.

Şimdi bu doğal tedavilerin faydalarını biliyorsunuz, neden bu konuları doktorunuzla da konuşmuyorsunuz. Bu yolla, belirli farmasötik tedavilerin yan etkilierinden kaçınırken daha azla ihtiyacınız olan bir tedaviyi bulabileceksiniz. Bunu yaptığınıza çok memnun olacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ma, J., Liu, J., Yu, H., Wang, Q., Chen, Y., & Xiang, L. (2013). Curcumin promotes nerve regeneration and functional recovery in rat model of nerve crush injury. Neuroscience Letters. https://doi.org/10.1016/j.neulet.2013.04.054
  • Adkison, J. D., Bauer, D. W., & Chang, T. (2010). The effect of topical Arnica on muscle pain. Annals of Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1345/aph.1P071
  • Forouzanfar, F., & Hosseinzadeh, H. (2018). Medicinal herbs in the treatment of neuropathic pain: A review. Iranian Journal of Basic Medical Sciences. https://doi.org/10.22038/ijbms.2018.24026.6021
  • Tamaddonfard, E., Farshid, A. A., Maroufi, S., Kazemi-Shojaei, S., Erfanparast, A., Asri-Rezaei, S., … Escort, M. (2014). Effects of safranal, a constituent of saffron, and vitamin e on nerve functions and histopathology following crush injury of sciatic nerve in rats. Phytomedicine. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2013.10.031

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.