İnvert Şeker: Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Daha önce evde invert şeker yaptınız mı? Bu yazıda nasıl yapılacağından ve bu çok yaygın malzemenin hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz. 
İnvert Şeker: Nedir ve Nerelerde Kullanılır?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Endüstriyel ürünlerde bulabileceğiniz birçok tatlandırıcıdan biri de invert şekeridir. İnvert şeker, tatlandırıcı özellikleriyle öne çıkar. Bu nedenle, size bu ürünün ne olduğundan ve ondan en iyi şekilde nasıl faydalanacağımızdan bahsedeceğiz.

Çok fazla invert şeker tüketmek sağlıklı değildir. İnsülin seviyesinin zirveye çıkmasına yol açarak zarar verebileceği için yalnızca ara sıra tüketmek gerekir. Beslenme programınıza zaman zaman invert şeker içeren ürünleri dahil etmenizde sorun yoktur. Ancak düzenli olarak tüketmekten kaçınmalısınız.

İnvert şeker nasıl yapılır?

İnvert şekerini üretmek için sakkarozu, hidroliz denilen bir kimyasal reaksiyona maruz bırakmak gerekir. Bu işlem, glikoz ve fruktoz karışımı oluşturmak için sakkarozu ayırır.

Bu mekanizma, örneğin reçel yaparken kendiliğinden oluşabilir. Meyve ve şekere limon eklemek, bu ürünü üreten yıkımın oluşmasını sağlar. Hatta onu doğada bulmak da mümkündür. Örneğin akçaağaç şurubunun içinde invert şekeri vardır.

Ayrıca evde de invert şeker yapabilirsiniz. Bunun için, fırın mamulleri ve hamur işleri yapımında yaygın olarak kullanılan maddeleri gaz haline getirmeniz gerekir. Bu maddeler karbonat ve tartarik asitten üretilir.

Karbonatı sakkaroz ile karıştırıp kaynayana kadar suyla ısıtmanız gerekir. Sonra tartarik asiti dahil edin ve invert şekeri almak için karışımı soğutun.

dondurma ve kek

Kullanım alanları

İnvert şeker, lezzetlerini artırmak için endüstriyel ürünlerde kullanılır. Bu madde aynı zamanda doku gibi diğer organoleptik özellikleri de çeşitlendirmenizi sağlar. Fermantasyon süreçlerinde rol oynadığından mayalarla birlikte genellikle fırın ürünlerine dahil edilir.

Öte yandan, invert şeker, kurumamaları veya çok hızlı kokuşmuş hale gelmemeleri için sıklıkla ürünlere eklenir. Böylece onların kullanım ömrünü artırmaya yardımcı olur.

Dondurmada çok önemli bir işlevi yerine getirir. Bu madde, büyük buz kristallerinin oluşumunu önleyebilir. Bu da dondurmanın dokusunu iyileştirir ve şekillendirilmesini kolaylaştırır.

Düzenli olarak tüketmemelisiniz

Gıdaların tadını iyileştirme gücüne ragmen invert şekerin aynı zamanda basit bir karbonhidrat olduğunu unutmamalısınız. ‘Klinik Laboratuvar Bilimlerinde Kritik İncelemeler’de (Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences) yayınlanan araştırmaya göre, bu makrobesinlerin düzenli alımı metabolik hastalıkların riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Bunun yanında fruktoz açısından zengin gıdalar tüketmek, karaciğer hastalıklarını tetikleyebilir. Bu maddeyi yemenin karaciğer yağlanmasıyla karşılaşma riskini artırdığına dair bilimsel kanıtlar vardır.

Öte yandan, uzmanlara göre, şeker belirli bir bağımlılık üretebilir. Bu nedenle uzmanlar, bu ürünün varyantlarından herhangi birini düzenli olarak beslenme programınıza dahil etmenizi tavsiye etmezler. Evet, zaman zaman kendinizi şımartabilirsiniz. Hiçbir zaman yememek ya da sonsuza kadar yemeyi bırakmak zorunda değilsiniz.

İnvert şekere alternatifler

Tatlı isteğinizi karşılamak için diğer kaliteli besinler eşlik etmesine rağmen belirli bir miktar fruktoz içeren yiyeceklere başvurmak en iyisidir.

Burada meyveleri kastediyoruz. Meyveleri pek çok farklı şekilde beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. En fazla tavsiye edilen şey onları oldukları gibi yemenizdir. Ancak bazen onları ezebilir ve lapa veya püre şeklinde tüketebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı pişmiş yiyecekler yapmak için diğer malzemelerle bir araya da getirebilirsiniz.

Bu şekilde, sakkaroz gibi şeyler yemekle ilişkili ortaya çıkan etkiyi ve pankreatik stresi azaltırsınız. Bunun yanında, vücudunuza, antioksidan özelliklere sahip fitobesinler alırsınız. Bu, aynı zamanda düzgün hücre fonksiyonu için gerekli olan vitaminleri vücudunuza almak için harika bir yoldur.

Beslenme programınızın içine şekeri dahil etmek için sağlıklı bir yol meyvelerdeki fruktozdur.

İnvert şeker, güçlü bir tatlandırıcı

Gördüğünüz gibi, invert şeker, sakkarozdan elde edilen bir maddedir. Kullanımı endüstriyel ürünlerin incelikle işlenmesiyle sınırlıdır.

Başlıca özelliklerinden biri de gıdanın tadını ve dokusunu geliştirebilme becerisidir. Ancak sadece yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar sağladığı için düşük bir besin değerine sahiptir. Bu besinlerin alımı orta ve uzun vadede sağlığı etkileyebilir.

Bu, zaman zaman invert şeker tüketemeyeceğiniz anlamına gelmez. Hatta evde invert şeker yapabilirsiniz ve onları daha lezzetli yapmak ve dokularını geliştirmek için pasta ürünlerine ekleyebilirsiniz.

Ancak şeker isteği duyuyorsanız, sakkaroza veya onun türevlerinden herhangi birine başvurmadan önce meyve alımına öncelik vermenizi öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016.53 (1): 52-67.
  • Casado Pérez, Iker Yeray. “Hidratos de carbono: salud y medioambiente.” (2020).
  • Horst KW., Serlie MJ., Fructose consumption, lipogenesis, and non alcoholic fatty liver disease. Nutrients, 2017.
  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? A narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Cabezas-Zabala, Claudia Constanza, Blanca Cecilia Hernández-Torres, and Melier Vargas-Zárate. “Azúcares adicionados a los alimentos: efectos en la salud y regulación mundial. Revisión de la literatura.” Revista de la Facultad de Medicina 64.2 (2016): 319-329.
  • Esquivel-Solís, Viviana, and Georgina Gómez-Salas. “Implicaciones metabólicas del consumo exesivo de fructosa.” Acta Médica Costarricense 49.4 (2007): 198-202.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.