Esmer Şekerin Özellikleri: Beyaz Şekerden İyi Mi?

Bu yazıda esmer şeker ile beyaz şekerin pratikte neden aynı olduklarını size göstereceğiz. İnsan sağlığına etkileri açısından da karşılaştıracağız. 
Esmer Şekerin Özellikleri: Beyaz Şekerden İyi Mi?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Son yıllarda beyaz sofra şekerinin yerini açık bir şekilde daha sağlıklı olan diğer maddeler aldı. Bunun bir örneği de esmer şeker. Peki, esmer şekerin özellikleri gerçekten de beyaz şekere göre daha iyi ve daha sağlıklı mı?

Esmer şeker aslında yaygın olarak kullanılan sofra şekerine çok benzer; yalnızca biraz daha az işlenmiştir. Yaygın olarak kullanılan sofra şekerinin neredeyse tüm özelliklerini barındırır ve sağlık üzerindeki etkisi de beyaz şekerinkine çok benzer. Bu nedenle gerçekten de beyaz şekerden daha sağlıklı değildir.

Kapsamlı şekilde bakılacak olursa, bu şeker türünde biraz daha fazla lif bulunur. Ancak bu, illa ki beyaz şekerden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Diğer yiyeceklerle karşılaştırılırsa çok az lif içerdiği anlaşılacaktır. Üstelik sindirildiğinde oluşan pankreatik tepki ve glisemik indeksi de beyaz şekerinkine çok benzer.

Gıda sektöründe şekerin yeri

Şeker, gıda endüstrisinde en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. Antimikrobik özelliklere sahiptir. Bu da gıdaların korunmasını iyileştirdiği anlamına gelir. Ayrıca duyusal özellikleri iyileştirerek diğer yiyecekleri daha cazip hale getirebilir.

Ancak şeker, diyabet ve kanser gibi pek çok kompleks hastalığın ortaya çıkışıyla ilişkilidir. Son yıllarda, Dünya Sağlık Örgütü, obezite oranını azaltmayı denemek için şekerin kullanımının azaltılmasını tavsiye etmiştir.

Ürünlere sistematik olarak herhangi bir şeker tipi eklenmesinin yarattığı sorunlardan biri de ortaya çıkan bağımlılıktır. Aktif bir hayat tarzınız varsa, zaman zaman yenebilir ancak şeker, genel popülasyon tarafından en çok tüketilen maddelerden biri haline gelmiştir.

esmer şeker kase küp beyaz şekerler

İsminin önemi yok: Esmer şeker de şekerdir

Bugünlerde, şeker alımıyla ilgili farkındalık kampanyasının da gerçekleştirilmesiyle farklı isimler verilmiş başka versiyonları bulabilirsiniz. Ancak hepsi aynıdır. Şeker, esmer şeker, ham kamış şekeri, bal ve Hindistan cevizi şekeri gibi ürünlerdeki temel malzemedir.

Bu ürünlerin sistemik etkisi birbirine oldukça benzer. Ancak pazarlama, farklı bir gerçek sunmaya çalışır. Bu nedenle tüm bu yiyeceklerin tüketimini kısıtlamanız iyi bir fikirdir.

Bunun yerine düşük glisemik indeksli karbonhidratların ve bağırsak sağlığını garantilemek için lif açısından zengin yiyeceklerin tüketimini artırmanız daha iyidir. Ayrıca normal kalorili bir beslenme programı çerçevesinde temel yağları almayı artırmanız harika bir fikirdir.

Şeker tüketiminizi azaltmanın bir yolu da yapay tatlandırıcılar kullanmaktır. Ancak onları istismar etmemelisiniz. Bu ürünler genellikle laboratuvarlarda test edilirler. Ancak uzmanlar hala bunların uzun vadede yan etkilerinin neler olduğunu bilmiyorlar.

Çok fazla şeker tüketenler: Aralıklı beslenmeyi deneyin

Aralıklı beslenme kilo vermek ve diyabet başlangıcını önlemek için çok popüler hale gelmiş bir beslenme trendidir. Bazı insanlar oruç tutarak yüksek şeker alımının yol açacağı insülin direncini onarabileceklerine inanırlar.

Bugünlerde en yaygın kullanılan aralıklı beslenme yöntemi, pratikliği nedeniyle 16:8’dir. Günün 16 saati oruç tutmaktan oluşur. Bu süre boyunca, katabolik süreçlerden ve yağ yakımıyla enerji üretimi sürecinden sorumlu olan AMPK metabolik yolları aktifleşir.

Bu nedenle, belli bireylerde oruç tutmak, kilo vermek için olası bir yöntem olabilir. Ayrıca bir hafta içinde aldığınız kalori miktarını da önemli ölçüde azaltır. Ancak bu beslenme şekli konusunda iyi eğitimli olmak, risklerini çok iyi bilmek ve doktordan ve beslenme uzmanında tavsiye almak çok önemlidir.

esmer şeker küp
Gıda endüstrisi şekeri pek çok şey için kullanır. Sayısız üründe kullanılan bir katkı maddesidir. Çoğu zaman siz bunun farkına bile varmazsınız.

Sonuç: Esmer şekerin özellikleri beyaz şekerden iyi midir?

Gıda endüstrisinin aynı ürünü farklı formlarda farklı isimlerle sunmayı denemesi onun kalitesini değiştirmez. Esmer şekerin özellikleri her şekilde beyaz şekerin özelliklerine çok benzer. Bu nedenle aşırı miktarda tüketmemeniz gereken bir yiyecektir. Böylece obeziteyle veya kompleks hastalıkların başlangıcıyla ilgili sorunları önleyebileceksiniz.

Yapay tatlandırıcılara başvurmak ilginç bir strateji olabilir. Ancak her zaman ölçülü olmalısınız. Bir başka ilginç fikir de aralıklı beslenmedir. Ancak ne olursa olsun uzmanların hepsi şeker alımınızı kısıtlamanız gerektiği konusunda hemfikirdirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Patterson RE., Sears DD., Metabolic effects of intermittent fasting. Annu Rev Nutr, 2017. 37: 371-393.

  • Mattson MP., Longo VD., Harvie M., Impact of intermittent fasting on health and disease processes. Ageing Res Rev, 2017. 39: 46-58.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.