Kimchi Nasıl Yapılır: En Sağlıklı Fermente Gıda

Kimchi fermente edilmiş lahana ve baharatlar ile yapılan bir Kore yiyeceğidir. Bu yazımızda bu gıdanın neden bu kadar sağlıklı olduğunu ve evde nasıl yapılabileceğini keşfedeceksiniz. Bunu mutlaka denemelisiniz!
Kimchi Nasıl Yapılır: En Sağlıklı Fermente Gıda

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Nasıl kimchi yapacağınızı biliyor musunuz? Peki tarifte neler var? Eh, tüketilmesi vücudunuz için iyi olan bir dizi fermente edilmiş sebzenin ilginç bir karışımı olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Bu gıda Kore’den gelir ve oranın geleneksel yemeğidir.

Hatta ülke genelinde en çok yenen yemeklerden biridir ve hatta UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras olarak sınıflandırılmıştır. Ana malzemesi normalde lahanadır ancak diğer sebzelerle de yapılabilir. Aşağıda size bu konuda daha fazla bilgi vereceğiz.

Kimchi Tam Olarak Nedir?

Ağzı açılmış bir kavanozda kimchi.
Kimchi laktik probiyotiklerle dolu olan geleneksel bir Kore yemeğidir.

Kimchi terimi Kore mutfağından, farklı fermente edilmiş sebzeler ve baharatlar ile yapılan tipik bir yemeğe atıfta bulunur. En çok kullanılan tarifi lahana ya da Çin lahanası ile yapılır ancak acı turp, biber ve diğer sebzelerle yapılan versiyonları da vardır.

Bu yemeğe lezzet katmak için kullanılan baharatları arasında kırmızı pul biber, sarımsak, zencefil, Frenk soğanı ve tuz vardır. Bu malzemeler özgün aromasını ve tuzlu ve baharatlı tadını etkileyen şeylerdir. Peki neden bu kadar popüler hale gelmiştir? En sağlıklı fermente gıdalardan bir tanesi midir?

Kimchi’nin popülerliği büyük ölçüde laktik asit bakterisi Lactobacillus kimchi ve sindirim sağlığınıza yararlı olan diğer mikroorganizmalar içermesindendir. Ayrıca K vitamini, riboflavin (B2 vitamini) ve demir de dahil olmak üzere vitamin ve mineraller ile doludur. 

Kimchi Yemenin Faydaları

Kimchi yapmak için sızdırmaz bir şekilde kapatılmış cam kaplar içerisinde bir fermentasyon sürecini gerçekleştirmelisiniz. Sebzeleri bu kaplara koyup onları birkaç gün, hatta ay boyunca orada bırakmanız gerekir. Bu süreç içerisinde sebzelerin dokusu ve lezzeti değişmeye başlar ve sağlık faydalarını edinirler.

Tıbbi Gıdalar Dergisinde 2014’te yayınlanmış bir rapora göre fermentasyon sürecinde eklenmiş malzemeler gibi ortaya çıkan canlı kültürler bu gıdanın özelliklerini güçlendirir ve vücudunuz için çok yararlı olmasını sağlar. Genel olarak, kimchi yemek şunlara yardımcı olur:

 • Bağırsak mikrobiyotanızı ve sindirim sağlığınızı güçlendirmek
 • Diyabet ve diğer metabolik hastalıkların riskini azaltmak 
 • Yüksek kolesterolü kontrol etmek
 • Aşermeleri azaltmak, obezite ve kilo alımını engellemek
 • Bakteriyel ve viral hastalıkların riskini azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek
 • Erken yaşlanmayı engellemek 

Ev Yapımı Kimchi Nasıl Yapılır?

Kimchi.
Kimchi yapmak için acılı baharatların yanında lahana gibi fermente sebzelere de ihtiyaç duyarsınız.

Diğer fermente gıdalarda olduğu gibi kimchi de insanlar için her zaman hoş olmayabilecek güçlü bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda, bazı insanlar bu gıdayı acılı ve asidik tadı dolayısıyla da sevmeyebilir. Ancak, bir şans verirseniz, yavaş yavaş beğenmeye başlarsınız. 

Hatta, çok çeşitli tadı ve farklı versiyonları sayesinde kimchi pek çok insanın favori yiyeceği oluverir. Peki insanlar nasıl evde kimchi yapar? Bu gıda giderek daha da popüler hale gelmekte olduğu için genelde marketlerde ticari markaların hazırladığı versiyonlarını alabilmeniz şaşırtıcı değildir. 

Ancak evde yapılması da zor değildir ve %100 organik malzemeler kullanarak yapabilmenizi de garantiler. Deneyebileceğiniz pek çok tarif olsa da biz sizinle en geleneksel versiyonlarından bir tanesini paylaşacağız. Keyfini çıkarın!

Bu yazımızı kaçıramazsınız: Sindirim Düzenleyici On Sağlıklı Gıda

Malzemeler

 • 1 Çin lahanası
 • 2 yemek kaşığı tuz (40 g)
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu (20 g)
 • Çeyrek tatlı kaşığı Kore kırmızı biberi (kuru pul biber ya da Arnavut biberi de kullanabilirsiniz)
 • 4 yemek kaşığı balık sosu (80 g)
 • 2 yemek kaşığı şeker (40 g)
 • 3 Frenk soğanı (yeşil kısmı)
 • 3 diş doğranmış sarımsak
 • Yarım tatlı kaşığı taze doğranmış zencefil (2.5 g)
 • 1 tutam acı paprika

Hazırlanışı

 1. Öncelikle tuzu bir buçuk bardak suda eritin. Lahanayı yıkayıp doğrayın ve su ve tuz karışımının içine alın.
 2. Sonrasında lahana yumuşayana kadar 3 4 saat beklemesine izin verin.
 3. Sonra, pirinç ununu bir bardak su ile karıştırarak sosu yapın. 5 dakika boyunca orta ateşte 5 dakika, yoğunlaşana kader ısıtın. Sonrasında ateşten alın.
 4. Bundan sonra kırmızı biberi, balık sosunu ve şekeri ekleyin. Her şeyin karışabilmesi için iyice karıştırın.
 5. Bender şekilde, doğranmış zencefil, sarımsak ve Frenk soğanını da ekleyin.
 6. Lahananın yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin, eğer yumuşadıysa ekstra tuzunu atmak için durulayın.
 7. Bunu yaptıktan sonra sosu ekleyin ve kimchi’nin emebilmesi için iyice karıştırın.
 8. Şimdi sadece bu karışımı cam bir kaba koymanız ve fermente olup tüm sularını salana kadar beklemeniz gerekiyor.

Evinizde kimchi yapmak için heyecanlı mısınız? Bu yemeği bir aperatif, bir meze ya da bir ana yemek olarak kullanabileceğinizi unutmayın. Genellikle pirinç ile servis edilse de salata, pizza ve pek çok diğer yemekle birlikte iyi gider.

İlginizi çekebilir ...
Lezzetli Bir Kore Yemeği: Bibimbap Nasıl Yapılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Lezzetli Bir Kore Yemeği: Bibimbap Nasıl Yapılır?

Daha önce hiç Bibimbap yemeyi denediniz mi? Bu yazıda, pirinçle yapılan Bibimbap isimli popüler Kore yemeğinin tarifini paylaşacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.