Kabızlığı Rahatlatmak İçin Yardımcı 5 Çözüm

Pek çok durumda yeme alışkanlıkları ve hayat tarzı sindirim sağlığını etkileyebilir ve böylece kabızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu yazıda kabızlığı rahatlatmanıza yardımcı olacak çözümleri keşfedin. 
Kabızlığı Rahatlatmak İçin Yardımcı 5 Çözüm
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2021

Kabızlığı rahatlatmak için size yardımcı olacak çözümler mi arıyorsunuz?

Kabızlık, kronik bir şekilde bu sorunla karşılaşanlar ve laksatiflere başvurmak zorunda kalanlar için gerçek bir baş belasıdır. Bu yazıda, bu sorunu yaşayanlara kabızlığı iyileştirmek ve yaşamlarının iyiliğini ve kalitesini artırmak için yardımcı olabilecek bazı doğal çözümleri paylaşacağız.

Kabızlığı rahatlatmak için size yardımcı olacak çözümler

Öncelikle kronik kabızlığın, nüfusun yaklaşık dörtte birini (yüzde 15 ile yüzde 25 arası) etkileyen bir hastalık olduğunu belirtelim. İnsanlar, her yaşta bu sorunla karşılaşabilirler ancak “Programa de Formación Médica Continuada Acreditado” isimli yayında işaret edildiği üzere kadınlarda ve ileri yaşlı insanlarda daha yaygındır.

Kabızlık, bu sorundan muzdarip olan kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirir. Bu nedenle, bu rahatsız edici durumun üstesinden gelmek için yaşam tarzı ve beslenmeyle ilgili değişiklikler yapılması esastır.

İşte bazı ipuçları.

1. Lif açısından zengin bir diyetle beslenin

sebzeler

Bu yazıda bahsedeceğimiz ilk çözüm, özellikle çalışmada işaret edildiği gibi tükettiğiniz yiyeceklerin çoğu rafineyse, lif alımınızı artırmanızdır.

Lif bağırsakta iki şekilde etki gösterir. Birincisi dışkı hacmini artırır. İkincisi de kolondaki geçişi hızlandırır. Öte yandan faydalı bağırsak bakterilerini besler.

Lif alımınızı artırmak için günlük beslenme programınıza meyve, sebze, kepekli tahıllar, baklagiller, sert kabuklu yemişler ve tohum gibi yiyecekleri dahil etmelisiniz. Öte yandan lif veya kepek ile “güçlendirilmiş” yiyeceklerin istismar edilmesi tavsiye edilmez.

Bahsi geçen kabızlık, bir hastalıkla ilişkili olmadığı sürece bu öneriler, çocuklarda kabızlık için de geçerlidir. Çocuklar, bu beslenme değişiklikleriyle kısa sürede büyük bir iyileşme olduğunu fark edebilirler.

2. Daha fazla su için

Lif alımınızı artırıp yeterli miktarda su içmeyi ihmal edemezsiniz. Bu, bağırsaklarınız ve genel sağlık için zararlı bile olabilir. Çünkü su, liflerin etkilerini göstermelerine ve boyutlarını artırmalarına yardımcı olur.

Lima, Peru’daki ‘San Marcos Ulusal Üniversitesi’ araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışma, kişinin sıvı tüketimi ile kabızlık arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Bu nedenle uzmanlar, tükettiğiniz lifi sindirmeniz için gün boyunca öğünler arasında en az 1,5 litre su içmenizi tavsiye ediyorlar.

Su içmek, bağırsak hareketlerinin sıklığını ve dışkının sürekliliğini artırır.

3. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapın

kadın ayakkabı bağlayan kabızlığı rahatlatmak

Bu konuda yapılan tüm çalışmalar kesin olmasa da bazıları fiziksel aktivite ile kabızlık arasındaki ilişkiyle ilgili olumlu sonuçlar vermektedir. Gerçekten de spor yapmak, iyi bir sağlığın ve yaşam kalitesinin keyfini çıkarmak için genel bir öneridir.

Kanada Gastroenteroloji ve Hepatoloji Dergisinde (Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology) yayınlanan bir araştırma, haftada 3-5 kez 20-60 dakika arasında orta veya yoğun şiddette fiziksel aktivite yapmanın kabızlığı iyileştirdiğini göstermiştir. Böylece insanlar 12 hafta içinde bu duruma bağlı bağırsak rahatsızlığında gelişmeler gözlemleyebilirler.

4. Probiyotik takviyeleri göz önünde bulundurun

Dünyada probiyotik takviyelere talep artıyor. Bunun nedeni, bu canlı mikroorganizmaların bağırsaktaki bakteri florası ve genel sağlık için faydalı olmasıdır.

Önceki bölümde bahsettiğimiz çalışmada, bifido bakterisi ve lactobacillus alarak bunun sonuçları da değerlendirilmiştir. Bu probiyotikler hem yetişkinlerde hem de çocuklarda dışkı sıklığı ve yoğunluğunu artırmada etkili olmuştur.

Ancak uzmanlar henüz probiyotiklerin belirli bir suşunun diğerlerinden daha etkili olup olmayacağı konusunda bilgi sahibi değiller. Yani şu anda konuyla ilgili daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Bu nedenle daha fazla suş çeşidi içerenleri tercih edebilirsiniz.

5. Kabızlığı rahatlatıcı bir bitki olan psilyumu (karnıyarık otu) deneyin

ahşap kase psilyum

Psilyum ya da ispaghula, tohumları, bağırsak geçişini düzenlemeye yardımcı olan bir bitkidir. Bu nedenle kabızlığı rahatlatır. Su ile karıştırıldığında şişer ve mide-bağırsak sistemini temizlemeye yardımcı olabilecek bir jöle oluşturur.

Böylece psilyum, ‘Alimentary Pharmacology & Therapeutics’ isimli yayındaki çalışmada da işaret edildiği üzere dışkı sıklığını, yoğunluğunu ve ağırlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Önerilen doz günde 6 – 12 gram arasıdır.

  • Almak için en etkili zaman, kahvaltıdan en az yarım saat öncedir. İki bardak suyla aç karnına alınabilir.
  • Ot satılan yerlerde ve eczanelerde bulabilirsiniz.
  • Ancak herhangi bir yeni çözümü denemeden önce her zaman doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Kabızlığı rahatlatmak için…

Artık kabızlığı rahatlatmak için size yardımcı olabilecek iyi alışkanlıkları biliyorsunuz. Bu nedenle genel sağlığı geliştirmek ve iyi bir yaşam kalitesinin keyfini çıkarmak için bağırsak geçişini iyileştirmek çok önemlidir.

Ancak yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, yapılacak en iyi şey bir sağlık profesyoneline danışmaktır. Böylece uygun bir tanı ve tedavi sağlayabilirler ve aklınızdaki tüm soruları onlara sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kronik Kabızlık ile Daha İyi Yaşamak İçin 5 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kronik Kabızlık ile Daha İyi Yaşamak İçin 5 İpucu

Kronik kabızlık enflamasyona da yol açabilen sinir bozucu bir durumdur, ancak bazı önlemler ile kontrol altına alınıp hafifletilebilir.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.