Kahvaltıdan Önce Meyve Yemek Sağlıklı mı?

Kahvaltıdan Önce Meyve Yemek Sağlıklı mı?

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Kahvaltıdan önce meyve yemek konusunda çok farklı görüşler var. Bazıları bunun iyi bir şey olmadığını düşünürken bazıları da, her gün boş mideyle meyve yemenin sağlığınız için çok iyi olduğunu düşünmektedir.

Hangisi daha iyi?

Hiç şüphesiz, meyve güne başlamak için çok iyi bir seçenektir çünkü sindirim sisteminizin meyveyi sindirmek için çok enerji harcaması gerekmez. Ayrıca gün boyunca size çeşitli faydalar sunar. Meyvelerin, beynin daha hızlı çalışmasına yardımcı olup vücudun diğer uzuvları ile dengede olmasını sağladığı düşünülüyor.

Meyveler iyi bir sistem için en gerekli maddeleri tedarik ederler. Meyvelerin %95’i sudan oluşur, geriye kalan kısmın çoğunluğu da fruktozdur.

Meyveleri nasıl yemeliyim?

Pek çok kişi, tüm faydalarından yararlanabilmek için meyveleri nasıl yemeleri gerektiğini bilmiyor. Meyve yemek için en iyi zaman, midenizin boş olduğu veya kahvaltılardan önceki zaman dilimidir.

Kahvaltıdan önce veya boş mideyle meyve yemek

Bu şekilde meyve yemek çok etkili bir yöntemdir çünkü sindirim başladığında meyveler midede değil ince bağırsakta sindirilirler. Meyve mideden hızlı bir şekilde bağırsaklara geçer ve şeker salınımı bağırsakta gerçekleşir.

Yani, eğer meyveyi nişasta, patates veya et ile birlikte tüketirseniz, meyveler en iyi sindirildikleri yere yani bağırsaklara ulaşamazlar ve fermente olmaya başlarlar.

Meyve yediğinizde kendinizi neden kötü hissedersiniz?

Meyve yediğinizde ağzınızda kötü bir tat kalıyor veya mideniz rahatsız ve ağır hissediyorsa, büyük ihtimalle meyveyi doğru şekilde yemediniz ve mideniz boş değildi. Eğer rahatsızlık nedeniniz bu durumlardan kaynaklanmıyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

Diğer konular…

Kahvaltıdan önce şişelenmiş (işlenmiş veya marketten alınmış), konserve/cam şişelerde satılan meyve sularını tüketmemenizi öneriyoruz. Bu meyve suları işlenmiş ve üretim sırasında ısıtılmış meyve sularıdır.

Bu meyve suları hem koruyucu ve katkı maddesi içerir hem de yapılan işlemler portakal suyunun yapısını değiştirerek asidik hale getirir.

Peki Ya Faydaları?

Sabahları meyve yemek, beslenme düzeninizi hafifletmenin yanı sıra size aşağıdaki avantajları da sunar:

  • Kalp hastalıklarına karşı korur.
  • Kılcal damarları ve kalp krizlerine/iç kanamaya davet çıkartan zayıf damarları güçlendirir.
  • İçerdiği kanama önleyici maddeler sayesinde kan kıvamının koyulaşmasını ve damarları tıkamasını önler.

Meyve diyetini nasıl etkili hale getirebilirsiniz?

Eğer yataktan kalktığınız gibi kahvaltı sofrasına oturup ekmek, tereyağı ve kahve gibi şeyler tüketenlerdenseniz; kesinlikle güne kötü bir başlangıç yapıyorsunuz. Midenizi sindirmesi tüm gün sürecek şeylerle dolduruyorsunuz. Bunu engellemek için, meyve gibi sindirimi kolay ve bedeninizi arındıracak şeylerle güne başlamalısınız.

Eğer mümkünse, uyandığınızda veya öğlene kadar sadece taze meyve ve sıkma meyve suyu tüketmeye çalışın. Bunu ne kadar uzun süre yaparsanız, bedeninize kendisini arındırması için o kadar çok süre vermiş olursunuz.

Diğer öneriler

Meyve veya meyve suyu tüketeceğiniz zaman, çok soğuk veya buzlu olmamalarına dikkat edin. Yemeklerden sonra ılık bir çay veya biraz ılık su içebilirsiniz. Bu sayede yağları yumuşatıp sindirimlerini ve vücuttan atılımlarını kolaylaştırırsınız.

Not: Yediğiniz meyvelerin taze olduğundan emin olun! Sağlıklı günler!

İlginizi çekebilir ...
Sindirimi Rahatlatmaya Yardımcı Meyveler ve Bitkiler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sindirimi Rahatlatmaya Yardımcı Meyveler ve Bitkiler

Sindirim problemlerinin birçoğu bazı meyveleri tüketerek ve özel bitki çayları içerek doğal yoldan tedavi edilebilir. Bunları beslenmemize eklemeli...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.