Kan Şekeri ve Onu Düzenlemenin Doğal Yolları

Tarçın tüketmek vücudun insüline olan hassasiyetini geliştirir, vücudu kan şekerini düzenlemek için insüline daha az bağımlı yapar.
Kan Şekeri ve Onu Düzenlemenin Doğal Yolları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Yüksek kan şekeri olan insanlar sürekli bunu kontrol altına almak için yollar bulmalıdır. Bu durum, dikkat edilmezse, ölümle bile sonuçlanabilir. Sağlıklı bir insanın kan şekeri desilitre başına 80 ila 100 miligram arasında olmalıdır.

Vücuttaki glukoz seviyeleri insülin hormonu ile düzenlenir. Bu hormonun ana görevi kan şekerini düzenlemektir. Ama diyabeti olan insanlar bu hormonu yeterince üretemez veya ona karşı direnç geliştirirler, böylece de yüksek kan şekerini kontrol altına alamazlar.

Diyabet hastaları doğru bir yöntemle tedavi olmalıdırlar, ancak aşağıdaki önerileri ve doğal tarifleri uygulayarak da kan şekerinin düşmesini sağlayarak tedaviye destek olabilirler. 

Düzenli egzersiz yapın

Kandaki şeker oranı vücut için benzin gibidir, ve ne kadar fiziksel egzersiz yaparsanız o kadar fazla benzininiz olur. Düzenli egzersiz yüksek kan şekeri ile savaşmak için çok faydalıdır ve ayrıca hastaların ihtiyaç duyduğu insülin miktarını da azaltmaya yardımcı olur. İyi bir seçenek güne 20-30 dakika düzenli egzersiz yaparak başlamaktır. 

Karbonhidrat tüketimini azaltın

Her tür yiyecek vücuda karbonhidrat verir ve sonuçta kanda biriktirilen glikoz oranını arttırır. Yüksek kan şekeri ile savaşmak ve bundan korunmak için, karbonhidrat zengini gıdaları daha az tüketmenizi öneriyoruz. 

Protein alımını arttırın

somon

 vücudun kan şekerini düzenlemesini kolaylaştırır. 

Öğünlerinizi gün içine dağıtın

Yüksek kan şekeri olan kişiler her iki üç saatte bir sağlıklı gıdalar tüketmelidir. Bu çok önemlidir çünkü bu sağlık problemi sık sık kan şekerinin düşmesine neden olur, bu da kişinin sürekli şeker istemesine sebep olabilir.

Kan şekerini düzenlemek için rahatlama teknikleri üzerine çalışın

yoga

Eğer mümkünse gün içinde stresle savaşmak için rahatlama ve meditasyon teknikleri uygulayın. 

Tarçın

Bir çok çalışma tarçının diyabet ve yüksek kan şekeri oranlarına iyi geldiğini ortaya koydu. Bu baharatı aktarlarda, süpermarketlerde kolayca bulabilirsiniz. Vücudun insülin hassasiyetini arttırır. Bunun sayesinde, zamanla kan şekerini düzenlemesi için bu hormona daha az bağımlı olacaksınız.

Nopal kaktüsü

nopal

Bu kaktüs çok fazla lif ve diğer yararlı maddeler içerir ve vücudun şekeri metabolize etmesini kontrol eder,

Doğru seviyede kan şekeri için sarımsak

Yüksek kan şekeri yaşayan kişilerin diyetine eklemesi gereken bir diğer gıda ise sarımsaktır. Düzenli sarımsak tüketimi Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Peki nasıl? Nopal kaktüsü gibi vücudun glikozu metabolize etmesine yardımcı olur ve içinde insülinle benzer tepkiler yaratan maddeler içerir.

Soğan

soğan

Bunun sebebi soğandaki flavanoid ve sülfür. İlginizi çekebilir ...
Yüksek Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Etmenin 7 Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Etmenin 7 Yolu

Pek çok insan aralarında bir ilişki olduğunu düşünmese de, kan şekeri yüksek stres ile etkilenebilir ve kan şekerinde dengesizliğe yol açabilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.