Kanser Tedavilerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı kanser tedavisi uygulanmaktadır. Ancak hastalar çoğu zaman bunların yan etkilerinin ne olduğunu merak eder. Bu yazımızda kanser tedavileri hakkında daha fazlasını öğrenin.
Kanser Tedavilerinin Yan Etkileri Nelerdir?
Jael Garrido Dominguez

Yazan ve doğrulayan Doktor Jael Garrido Dominguez.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kanser hastalarının çoğu farklı kanser tedavilerinin yan etkileri hakkında birçok şeyi merak eder. Tedavi için yardım alma isteğiyle aradığı cevapları internette bulmaya çalışanların sayısı da çok fazladır. Fakat internet ortamındaki bilgi kirliliği yüzünden hastalar akıllarında daha da çok soruyla kalakalırlar.

Ancak, bu sorunun cevabını bulmak için ilk önce kanserin belirli bir hastalıklar grubunu kapsayan bir kavram olduğundan bahsetmemiz gerekir. Hepsinin ortak özellikleri olsa da çıkış kökenleri ve yayılma şekilleri farklıdır. Yani bu farklılıkların olması, çeşitli kanser türleri için farklı tedaviler izlenmesi gerektiği anlamına gelir.

Kanser tedavilerinin bir sürü çeşidi vardır, fakat biz bu yazımızda şunlardan bahsedeceğiz:

Bu yazımıda, 3 çeşit kanser tedavisinden kısaca bahsedeceğiz.

Kanser tedavileri: ameliyatın yan etkileri

ameliyat yapılma anı

Ameliyatın yan etkilerinin çoğu müdahale edilen organ ve ameliyatın yapılış yöntemi ile ilişkili olsa da, tüm cerrahi operasyonlarda ortak olan bazı yan etkilerden bahsedebiliriz.

Ağrı

Ameliyat olduğunuz bölgenin ağrıması çok normaldir. Ancak bu ağrının şiddeti ameliyatın boyutuna, vücudun neresinde olduğuna ve kişinin acıya karşı toleransına bağlıdır. Doktorunuzun reçetelediği ağrı kesicilerle bu ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Yara enfeksiyonu

Ameliyatlarda deride kesik oluşturulur ve bu açılan yaralar sağlığımıza zararlı mikroorganizmaların girebileceği açık bir kapı bırakır. Genelde enfeksiyonlar ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar.

Enfeksiyon olan yerde enflamasyon, acı ve kızarıklık görebilirsiniz. Ayrıca ateşlenebilir ve iltihaplanabilirsiniz. Bu semptomlar olduğunda doktorunuza haber vermeniz gerekir.

Kanser tedavileri: Kemoterapinin yan etkisi

Kemoterapinin yan etkilerinden uzun bir liste yapılabilir. Biz en yaygın olanlarından bahsedeceğiz.

Anemi

Kemoterapötik ilaçların büyük bir çoğunluğu kemik iliğini olumsuz yönde etkiler. Bu da hastanın hücre üretiminde bazı değişimlere yol açarak anemiye sebep olabilir.

Mide bulantısı ve kusma

Kemoterapi alan hastaların %80’inde görülen mide bulantısı ve kusma, bu oranla kemoterapinin en yaygın yan etkisi olabilir.

Bağırsak hareketlerinde düzensizlikler

Kemoterapinin vücudunuzda yarattığı değişimlerden biri de bağırsaklarınızda olur. Ayrıca aldığınız ilaçlara bağlı olarak ishal ya da kabızlık da yaşayabilirsiniz.

Saç dökülmesi

Genel kanının aksine kemoterapide yaşanan saç dökülmesi her zaman olmaz, ilaca bağlı olarak gerçekleşir. Bu yan etki de kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir.

Radyasyon terapisi

kanser tedavilerinin yan etkileri: radyasyon terapisi gören hasta

Radyoterapinin yan etkileri, alınan radyasyonun uygulandığı bölgenin genişliğine bağlı olarak değişir. Yani y an etkiler irradyasyon alanlarında oluşur. Ayrıca alınan dozun miktarıyla, beraberinde uygulanan tedavilerle ve tedavinin uygulandığı kişinin hassasiyetiyle de ilgilidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi radyoterapi alan hastadan hastaya farklı yan etkiler görülebilir ama genelde tüm vakalarda yorgunluk ortak yaşanır. Aynı zamanda cildin radyasyonla temas eden yerlerinde de tahriş meydana gelir. Eğer karın bölgesinden radyasyon aldıysanız bağırsaklarınız etkileneceği için mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

Kanser tedavileri hakkında son görüşler

Yan etkiler uygulanan tedavilere ve hastaya göre değişir demiştik. Ayrıca şu anda mevcut birçok farklı kanser tedavisi vardır. Bunlardan en yaygın olanları ameliyat, kemoterapi ve radyoterapidir.

Kanserin olduğu bölgeye, evresine ve kanser türüne göre yan etkiler de farklı olacaktır. Yaşadığınız semptomlarla ilgili aklınıza takılan sorular için doktorunuzla görüşün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ferreiro, J., García, J. L., Barceló, R., & Rubio, I. (2003). Quimioterapia: efectos secundarios. Gaceta Médica de Bilbao100(2), 69-74.
  • Verdú Rotellar, J. M., Algara López, M., Foro Arnalot, P., Domínguez Tarragona, M., & Blanch Mon, A.. (2002). Atención a los efectos secundarios de la radioterapia. Medifam12(7), 16-33. Recuperado en 08 de marzo de 2020, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1131-57682002000700002&lng=es&tlng=pt.
  • American Cancer Society. (2017, 10 febrero). Efectos secundarios del tratamiento del cáncer. Recuperado 8 marzo, 2020, de https://www.cancer.gov/espanol/cancer/tratamiento/efectos-secundarios

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.