Saç Dökülmesi İle Bu 7 Gıda Sayesinde Savaşın

Saçınız aşırı mı dökülüyor? Bu gıdaları henüz beslenmenize dahil etmediniz mi? Şimdi faydalarını bildiğinize göre, onları düzenli bir şekilde tüketmekten çekinmeyin.
Saç Dökülmesi İle Bu 7 Gıda Sayesinde Savaşın

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aşırı saç dökülmesi durumunu etkileyecek birçok faktör vardır. İnsanların fark etmediği şey ise, bazen belli başlı gıdaların eksikliğinden dolayı bunun olmasıdır. Dış tedavilere odaklansanız da, saçınız saç dökülmesine karşı savaşmak için bazı besinlere ihtiyaç duyar.

Bu sebepten dolayı, saç dökülmeyi önleyici ürünlerin yanı sıra, saçınızın sağlığını iyileştirecek bazı gıdaları beslenmenize dahil etmeniz iyi olacaktır. Bu yazımızda, saçınızın eğer normalden daha fazla döküldüğünü fark ettiyseniz, şüphe etmeden daha fazla tüketmeniz gereken en iyi 7 gıdayı paylaşmak istiyoruz.

1. Saç Dökülmesi İçin Ispanak

kasede ıspanaklar

Bu lezzetli yeşil sebze, güçsüz ve özellikle aşırı dökülen saçları güçlendirmek için en iyi gıdalardan biridir.

 • Demir, beta-karoten ve C vitamini sağlar, bunların hepsi sağlıklı saç uzaması için gereklidir.
 • Ayrıca, az miktarda aminoasit sağlar, bu da saç foliküllerini güçlendirir ve liflerin güçlü ve parlak olmasını sağlar.

2. Saç Dökülmesi İçin Mercimek

kasede mercimek

Mercimek, en eksiksiz baklalardan birisidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için oldukça önerilen bir tamamlayıcıdır.

 • Saçınız için iyi olan biyotin ve proteinleri sağlar. Sadece saç dökülmesini önlemek ile kalmaz, aynı zamanda güçsüzleşmeyi ve kırılmayı da engeller.
 • Mercimek aynı zamanda harika bir demir kaynağıdır, anemi gibi durumlardaki saç kayıplarını kontrol etmeyi destekler.

3. Saç Dökülmesi İçin Yağlı Balık

saç dökülmesi

Somon, tuna ve yağlı balıkların diğer türleri saç sağlığına iyi gelen omega-3 yağ asitlerini ve yüksek değerdeki proteinleri içerir.

 • Haftada en az 2 kez balık tüketmek, saç derisindeki doğal yağların kayıplarını önler ve uzamayı destekler.
 • Bazı türler selenyum içerir, bu da saç dökülmesini kontrol etmek için anahtar niteliğindedir.
 • Yağlı balıkta aynı zamanda antioksidan da bulunur. Bunlar, serbest radikaller ile savaşır ve saç köklerinin zayıflamasını azaltır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Balık Yağının 5 Erdemi

4. Yulaf Ezmesi

kasede yulaf ezmesi

Yulafın beslenmede çok önemli bir yeri vardır. Bu sadece, içerdiği lif sebebiyle sindirimi desteklediği için değil, aynı zamanda B vitamini ve mineralleri bolca içermesindendir.

 • Bu besinler saç liflerini güçlendirir ve saç dökülmesi ile savaşır.
 • Yulaftaki aminoasitler saç foliküllerini güçlendirir, güçlü ve sağlıklı saç uzamasını destekler.

5. Bal Kabağı

2 tane bal kabağı

Gastronomi dünyasında bal kabağı çok bilindiktir. Çok yönlü ve ekonomik bir gıda olmasından dolayı beslenmenize çeşitli şekillerde girebilir.

 • E vitamini içeriği sayesinde saç için iyidir, bu, toksinlerin ve güneşin sebep olduğu zararı azaltmaya iyi gelen antioksidan bir içeriktir. Köklerden emilir ve yeni saçların çıkmasını destekler.
 • Yağ bezlerini düzenlemeye yardımcı olması, kuruluğu ve saç dökülmesini önlemesiyle bilinen C vitamini ve yağ asitleri bakımından da dikkat çekicidir.
 • Ayrıca, potasyum ve çinko gibi mineralleri içerir, bu da kan akışını destekler ve kolajenin sentezine yardımcı olur.

6. Yumurta

12 adet yumurta

Yumurta, saç sağlığı için en önerilen gıdalardan biridir. Saç maskesinde yumurta kullanmanın birçok faydası olsa da, basitçe tüketerek de faydalarını görebilirsiniz.

 • Yüksek değerli proteinleri güçlü ve parlak saç liflerinin oluşmasını destekler.
 • Ayrıca, içindeki besinler saç foliküllerinin hasarını onarır, kuruluğu ve aşırı dökülmeyi önler.
 • Kompleks B vitamini açısından da çok zengindir.

7. Kuruyemişler

kasede karışık kuruyemiş

Badem, ceviz ve diğer kuruyemişler saç için çok faydalı aminoasitler ve esansiyel mineraller içerir.

 • Foliküllerin zayıflamasını azaltan ve uzamayı destekleyen çinko, selenyum, magnezyum içerir.
 • İçindeki yağ asitleri, saç derisindeki yağların sağlıklı bir şekilde üretilmesine yardımcı olur, bu şekilde aşırı kuruluğu önler.
 • Hafif omega 3 ve omega 6 içeriği saç foliküllerindeki enflamasyonu ve dolaşım problemlerini önlemek için idealdir.

Saçınız aşırı mı dökülüyor? Bu gıdaları henüz beslenmenize dahil etmediniz mi? Şimdi faydalarını bildiğinize göre, onları düzenli bir şekilde tüketmekten çekinmeyin. Tabii ki bu problemi çok iyi bir şekilde kontrol etmek için aynı zamanda diğer önemli saç bakımlarını da yapmayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.