Kapı Kolu Nasıl Değiştirilir

Çoğu kapı kolu bir noktada arızalanır ve bunları hemen değiştirmeniz gerekir. Akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, benzer bir tane satın almanız gerektiğidir.
Kapı Kolu Nasıl Değiştirilir

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Herhangi bir kapı kolu, sürekli kullanım veya bakım eksikliği nedeniyle yavaş yavaş bozulabilir. Ya sıkılaşır ya da gevşer ve bazen değiştirmekten başka çareniz kalmaz. Ve şanslısınız, bu yazımızda size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Zaten bileceğiniz gibi, güvenlikle ilgili oldukları için kapı kolları her zaman iyi durumda olmalıdır. Bu nedenle, büyük hasarlardan kaçınmak için arızalı bir sistem tespit ettiğiniz anda bunları değiştirmelisiniz. İşin iyi yanı, emekten tasarruf etmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Kapı kolu tamiri için ne gerekiyor?

İlk olarak, kapı kolunu sökmek için bazı aletlere ihtiyacınız olacak. Plakaların vidalarının boyutuna ve tipine uyan bir tornavidaya ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, kolu gevşetmek için bir kilit yağlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak, eskisini değiştirmek için yeni bir kapı koluna ihtiyacınız olabilir.

Adım adım kapı kolu değiştirme kılavuzu

Ne yaptığınızı bildiğiniz sürece bir kapı kolunu tamir etmek kolaydır. Bunu yapabilirsiniz, sadece aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

Kapı kolunu temizleyen bir kişi.
Değiştirilmesi gerekip gerekmediğini veya tamir edilebilir olup olmadığını anlamak için kapı kolunu temizleyin.

1. Vidaları gevşetin

İlk adım, kapı kolunu yerinde tutan tüm vidaları gevşetmektir. Çıkarmak için hem içindekileri hem de dışındakileri çıkarmanız gerekir.

Bu ilk aşamanın amacı, onu serbest bırakmak için mekanizmayı gizleyen kaplama plakasını çıkarmaktır.

Yeni kapı kolunu yerleştirirken nereye takılması gerektiğini hatırlamak için her bir vidanın konumuna bakmak önemlidir.

2. Kilit yağı uygulayın

Kapı kolunun takılı kalan tüm parçalarını yağlamak için yağ püskürtün. Bu, kirden kurtulmak ve mekanizmayı serbestçe hareket ettirebilmek içindir.

Ayrıca fazla kiri temizlemek ve yeni kola yer açmak içindir.

3. Kapı kolunu oluşturan topu ve tutacağı çıkarın

Kaplamayı çıkardıktan sonra kolun bir düğmesi olduğunu görebilmeniz gerekir. Bu kısım, iki parçayı birbirlerini tutacak şekilde sıkıştırmak için topa ve tutamağa bastırır.

İki parçayı ayırmak için düğmeye basmanız ve ardından bunları çıkarmaya devam etmeniz gerekir. Yani, mandalı her zaman basılı tutun ve bir tornavida yardımıyla kolun her iki parçasını da dışarı çekin.

Bundan sonra, cıvatayı dışarı çıkmaya başlayacak şekilde döndürün ve tüm düğmeyi sökün. Kapının her iki tarafında da aynısını yapın.

4. Yeni kapı kolunun takılması

Her şeyden önce, yeni kapı kolu bir öncekine benzer olmalıdır, böylece yerine oturur.

Ardından mandalı takacaksınız. Düğmeye sağlamlık ve güvenlik sağlayan taban olduğundan düzgün vidalamanız gerekir.

Daha sonra, ana düğmeyi yerine yerleştirin. Döşeme kapı açıklığının etrafına vidalanmalıdır ve bunun için kol çubuğu bu iki açıklıktan geçirilmelidir. Ayrıca, çıkmaması için kolu mandalla kancalayın ve sabitleyin.

Son adım olarak, kapı kolunu takmalısınız, bu kısım kapının diğer tarafındadır. Diğer kaplamayı takın, ikinci düğmeyi ana düğmeyi tutan çubuğa takın, tutamağı ekleyin ve ardından ilgili ucu takın.

Asılı bir gömlek.
Kapı kolları sadece açılıp kapanmak için değildir, insanların onları farklı şekillerde kullanmaları da genellikle onları yıpratmaya katkıda bulunur.

Kapı kolunun ömrü nasıl uzatılır?

Kapılar sürekli olarak hava ve kire maruz kalır. Bu nedenle, onlara ayda en az bir kez bakım vermek önemlidir. Kapı kolu mekanizmasının parçalarını gevşetmek için kilit yağı sürün, böylece serbestçe hareket edebilir.

Kapılarınızı açarken ve kapatırken onlara karşı nazik olmanız önemlidir, çünkü onları çarpmak kesinlikle onlara zarar verecektir. Ayrıca, parlak kalmaları için kolları haftada en az bir kez sirke veya amonyak ve su karışımıyla temizleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Campbell D. Arreglos para el hogar [Internet]. Buenos Aires: Editorial Albatros; 2006. [citado 01 de junio de 2021]
  • Heras E. Cerrajería práctica [Internet]. Barcelona: Manuales Soler; (S.F). [citado 01 de junio de 2021]

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.