Kara Mantar: Özellikleri ve Tüketimi

Kara mantar tüketimi, antioksidan kapasitesi nedeniyle karmaşık hastalık riskini görünüşte azaltır. Ek olarak, sindirim için harika olan lifler içerir.
Kara Mantar: Özellikleri ve Tüketimi
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kara mantar, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişir. Hindistan’da ve bazı Pasifik adalarında yaygındır ve esas olarak düşmüş ağaçların gövdelerinde bulunur. Son yıllarda insanlar bu mantarı özel olarak yetiştirmeye başladılar.

Bu mantarın birçok sağlık özelliği vardır, bu nedenle sağlıklı bir diyet bağlamında tavsiye edilir. Faydalarından yararlanabilmeniz için bu mantar hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda size anlatacağız.

Kara mantarın besin değeri

Kara mantar sadece 20 kcal/100 gram içerdiğinden kalorisi düşüktür. Bazı karbonhidratlar ve pratik olarak ihmal edilebilir bir protein ve yağ yüzdesi sağlar. Bununla birlikte, lif konsantrasyonu ile öne çıkar.

ağaçta mantarlar
Kara mantar, lif ve antioksidan içeriği ile öne çıkıyor.

Mikro besinler açısından bakıldığında, yüksek bir sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor içeriği kaynağıdır. Bununla birlikte, en göze çarpan özelliği, antioksidan bitki besin maddelerinin varlığıdır.

Mutfak uygulamaları

Siyah mantar genellikle soslar için kullanılır. Organoleptik özelliklerini geliştirmek için çorbalara ve et sularına da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, etlerin lezzetini arttırdığı için yahniler için de harikadır.

Kara mantar yemeklere renk ve özel tatlar katar. Aynı zamanda belirli, jelatinli bir dokunun oluşturulmasına da yardımcı olur.

Kara mantarın sağlığa faydaları

Kara mantar tüketimi bir takım sağlık yararları sağlayabilir. Bunları size açıklayacağız ve bu özelliklerin bilimsel desteği olup olmadığına işaret edeceğiz.

Yaşlanmayı geciktirir

Yenilebilir bitkiler genellikle antioksidan kapasiteye sahip bitkisel besinler içerir. Kara mantar bitkilerin üzerinde büyür, bu nedenle bir istisna değildir ve antosiyanin olarak adlandırılan renginden sorumlu bir dizi pigmente sahiptir.

Bu bileşiklerin serbest radikal oluşumunu nötralize edebildiğine ve böylece karmaşık hastalıkların gelişme riskini azalttığına dair kanıtlar var. Ayrıca, erken yaşlanmanın başlangıcını geciktirebilirler.

Bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirebilir

Kara mantar, önemli miktarda prebiyotik bileşik içerir. Bunlar, bağırsak seviyesinde fermente olan çözünür liflerdendir. İyi bağırsak mikrobiyotasının büyümesini desteklerler.

İmmünoloji ve Hücre Biyolojisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bağışıklık sisteminin işleyişinde gözle görülür bir iyileşme sağlarlar. Bunun nedeni, vücudun savunması ile mikrobiyotanın kalitesi arasındaki ilişkinin yakın olmasıdır. Mikrobiyota, patojenik mikroorganizmalara karşı bir bariyer görevi görür.

kat kat mantar
Kara mantarıtüketimi bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Kara mantar karaciğeri koruyabilir

Bu en tartışmalı iddiadır. Bununla birlikte, düzenli antioksidan tüketiminin karaciğer sağlığına iyi geldiğini kanıtlanmıştır Bunun nedeni, antioksidanların inflamasyonu modüle etmeye yardımcı olması ve karaciğer tarafından üretilen atık bileşikleri nötralize etmesi ve böylece eliminasyonunu kolaylaştırmasıdır.

Kontrendikasyonlar

Günümüzde, siyah mantarın bilinen bir yan etkisi yoktur, bu nedenle güvenli bir üründür ve ticarileştirilmesi tüm ülkelerde yasaldır.

Herhangi bir bakteri veya kiri yok etmek için yemeden önce onları düzgün bir şekilde yıkamanız ve pişirmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlık risklerinden kaçınmanın en iyi yolu budur.

Kara mantar yemenin yolları

Yukarıda bahsedildiği gibi, siyah mantar tüketmenin en iyi yolu onu küçük parçalara ayırıp soslara, pilavlara, et sularına ve çorbalara eklemektir. Yemeğinize bol miktarda lezzet ve renk sağlar ve herhangi bir yemeğin organoleptik özelliklerini geliştirir.

Kara mantarı kurutulmuş olarak da satın alabilirsiniz. Kurutulmuş kara mantarı eğer bir çorbaya veya yahniye eklemiyorsanız, pişirmeden önce ıslattığınızdan emin olun.

Kara mantar, herhangi bir diyete harika bir ektir

Gördüğünüz gibi, kara mantar sağlığınız için harikadır ancak ne yazık ki birçok ülkede yaygın değildir. Yine de birçok Doğu ve Asya yemeklerinde kullanılmaktadır.

Batı ülkelerinde en yaygın olarak konserve ya da kurutulmuş şekilde bulunur. Çünkü bu işlemler mantarın organoleptik özelliklerini çok fazla değiştirmeden raf ömrünü uzatır. Kara mantarı yemeklerinize eklemenizi öneririz, farklı bir dokunuş ve önemli miktarda antioksidan sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Winter AN, Bickford PC. Anthocyanins and Their Metabolites as Therapeutic Agents for Neurodegenerative Disease. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 22;8(9):333
  • Pujari R, Banerjee G. Impact of prebiotics on immune response: from the bench to the clinic. Immunol Cell Biol. 2020
  • Farzaei MH, Zobeiri M, Parvizi F, El-Senduny FF, Marmouzi I, Coy-Barrera E, Naseri R, Nabavi SM, Rahimi R, Abdollahi M. Curcumin in Liver Diseases: A Systematic Review of the Cellular Mechanisms of Oxidative Stress and Clinical Perspective. Nutrients. 2018

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.