Kaşıntılı Gözler İçin 10 Doğal Tedavi

Bugünün makalesinde size kaşıntılı gözler için bazı doğal tedavi yöntemleri sunuyoruz. Bu tür rahatsızlıklar farklı nedenlerle ortaya çıkar.
Kaşıntılı Gözler İçin 10 Doğal Tedavi
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bugünün makalesinde kaşıntılı gözler için bazı doğal tedavileri anlatıyoruz. Bu tür bir rahatsızlık, genellikle bir alerjiden kaynaklansa da, farklı nedenlerle ortaya çıkar. Tabii ki, bu olduğunda ilk tepkilerimizden biri, kısa bir “rahatlama” hissi sağladığı için gözlerimizi ovmaktır.

Ancak uzmanlar, kaşıntıya neden olabilecek sorunu daha da kötüleştirebileceğinden bunu yapmaktan kaçınmayı önermektedir. Peki, rahatsız edici kaşıntılı gözleri gidermek için ne yapılabilir?

Kaşıntılı gözler için çareler

Loyola Medicine tarafından yapılan bir çalışmanın belirttiği gibi , belirli alerjilerin neden olduğu tahriş ve kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olabilecek birkaç doğal çözüm vardır.

Bu yazıda, gözleri etkileyebilecek belirli alerjiler veya tahrişlerle savaşmaya yardımcı olabilecek hazırlaması çok basit 10 tedaviyi paylaşacağız.

1. Soğuk kompresler

Alerji ortaya çıktığında uzmanların önerdiği ilk yöntemlerden biri biraz soğuk kompres uygulamaktır. Bu, rahatsızlığı geçici olarak gidermeye yardımcı olabilir.

Gözü soğuk suyla yıkadıktan sonra, temiz bir pamuklu havluya biraz buz küpü sarın ve kapalı göz kapaklarınızın üzerine koyun. Buz yanığı olabileceğinden dikkatli olmayı unutmayın.

2. Salatalık dilimleri

gözlerine salatalık koyan kadın
Bu popüler yöntem, tahrişleri ve alerjileri gidermek için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Bu popüler yöntem, göz altında oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, gözlerde yanma ve kaşıntının ana nedenleri olan tahrişleri ve alerjileri gidermek için yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Kullanmak için iki salatalık diliminin kesilmesi ve bir bardak soğuk buzlu suda 10 dakika bekletilmesi önerilir. Soğuduklarında, kapalı göz kapaklarına uygulayın ve 5 dakika etki etmesini bekleyin.

3. Kaşıntılı gözler için sıcak çay poşetleri

Yüksek biyoflavonoid içeriği nedeniyle sıcak çay, gözleri de etkileyebilen ve konjonktivitlere neden olabilen viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Bu infüzyon ayrıca iltihaplanma ve kaşıntıyı azaltmaya katkıda bulunabilecek bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kullanmak için, etkilenen bölgeye (bir veya iki göze) ıslak bir poşet yeşil çay veya siyah çay koyun ve yaklaşık beş dakika bekletin. Göz çok iltihaplanırsa, bu tedaviyi günde dört defaya kadar tekrarlayın ve çay poşetinin soğuduğundan emin olun.

Bu yazıyı da okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Faydası

4. Soğutulmuş kaşıklar, kaşıntılı gözler için en eski ilaçlardan biridir

Bu yöntem için tıbbi bir kanıt olmamasına rağmen, popüler inanç, metal kaşıkların soğununun kan damarlarını daraltmaya yardımcı olduğunu ve bunun da etkilenen gözün iltihaplanmasını ve kızarıklığını azalttığını öne sürüyor.

Göz rahatsızlığının ilk belirtisinde, bir bardak buza birkaç kaşık batırın. 10 dakika bekleyin ve ardından kaşığı etkilenen göz kapağına yerleştirin. Kaşık ısındığında, soğuk olanla değiştirin ve tedaviyi yaklaşık 10 dakika tekrarlayın.

5. Dağ karaağacı (Scotch Elm)

Kuzey Amerika’da yaygın olarak bulunan bu şifalı bitki, yıllardır kaşıntılı gözlere ve çevresindeki deriye karşı savaşmak için kullanılan özelliklere sahiptir.

Kullanmak için, karaağaç ile bir infüzyon hazırlayın, bir pamuğu sıvıya batırın ve ardından etkilenen göze birkaç dakika uygulayın.

6. Aloe vera jeli, kaşıntılı gözler için iyi bilinen ilaçlar arasındadır

Yüzüne aloe vera süren bir kadın.
Aloe veranın sayısız faydalı özelliği vardır.

Bu çok amaçlı bitki aynı zamanda gözlerdeki iltihaplanmayı ve rahatsızlığı azaltmak için doğal bir yöntem olarak da çalışır.

Sadece aloe vera jelini çıkarın ve tamamen soğuması için dondurucuya koyun. Donduğunda, soğuk suyla karıştırın ve gözünüze uygulamak için bir parça pamuğa batırın.

7. Hint yağı

Hint yağı, kaşıntıyı azaltırken gözlerdeki şişliği ve tahrişi azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bileşendir.

Kullanmak için %100 saf hint yağı kullanmak en iyisidir. Önceden sterilize edilmiş bir gazlı bez veya pamuk topunun desteğiyle, birkaç damla damlatın ve alerjiden etkilenen gözün çevresine uygulayın, ancak asla gözünüze girmesine izin vermeyin. Bu, çok önemlidir.

Bunu ilginç bulabileceğinizi düşünüyoruz: Yüzünüzde Hint Yağı Kullanmanın 6 Yolu

8. Tatlı patates

Bu, iltihabı yenileyen ve azaltan antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri sayesinde başka bir doğal alternatiftir.

Kullanmak için bir tatlı patatesi rendelemeniz ve etkilenen göze birkaç dakika koymanız önerilir. Lapa şeklinde kullanarak, etkilenen bölgede 15 dakika bekletebilirsiniz.

9. Kişniş tohumu

Kaşıntılı gözler, gözler kuruduğunda ve doğal nemini kaybettiğinde de ortaya çıkabilir. Kuru gözlerden muzdarip insanlar genellikle bu sorunu yaşarlar.

Bununla mücadele etmek ve rahatlama hissi vermek için bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kişniş tohumu ekleyin. Daha sonra soğumaya bırakın, süzün ve gözlerinizi sıvı ile yıkayın.

kişniş tohumu
Gözleri temizlemeye yardımcı olması için kişniş tohumu infüzyonu da kullanılabilir.

10. Zerdeçal, kaşıntılı gözler için en iyi ilaçlardan biridir.

Son olarak, antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri sayesinde bu bileşen, özellikle sebebi bir enfeksiyon olduğunda, gözlerdeki iltihabı azaltmak için idealdir.

Uygulamak için sadece zerdeçalı suda kaynatın. Ardından soğumaya bırakın ve göz çevresini silmek için temiz bir pamuklu çubuğu ıslatın.

Artık kaşıntılı gözler için bazı doğal tedavi alternatifleri bildiğinize göre, bunları kullanabileceğinizi ve sorunu gidermenize yardımcı olacaklarını umuyoruz. Ancak gözleriniz kaşınıyorsa, bir doktora görünmenizi öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lee, M. H., Sarossy, M. G., & Zamir, E. (2015). Vitamin A deficiency presenting with “itchy eyes.” Case Reports in Ophthalmology. https://doi.org/10.1159/000441969
  • Takano, H., Osakabe, N., Sanbongi, C., Yanagisawa, R., Inoue, K. I., Yasuda, A., … Yoshikawa, T. (2004). Extract of Perilla frutescens Enriched for Rosmarinic Acid, a Polyphenolic Phytochemical, Inhibits Seasonal Allergic Rhinoconjunctivitis in Humans. Experimental Biology and Medicine. https://doi.org/10.1177/153537020422900305
  • Hodge, C., & Ng, D. (2004). Itchy eyes case study: Eye series – 17. Australian Family Physician. https://doi.org/10.5593/SGEM2015/B11/S6.105

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.