Kavun Reçeli Nasıl Yapılır

Bu meyvenin özelliklerinden yararlanmak için kavun reçeli yapabilirsiniz. Bu yazıda size denemeniz için 3 harika tarif vereceğiz.
Kavun Reçeli Nasıl Yapılır
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kavun reçeli bu lezzetli meyveyi yemenin değişik bir yoludur. Çok sayıda bitkisel besin ve antioksidan içerir, ancak aynı zamanda yüksek bir şeker konsantrasyonuna da sahiptir. Bu nedenle, normal diyetinize dahil etmemelisiniz, özel günlerde tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Kavun reçelinin bulunmasının zor olduğunu unutmayın. Süpermarkette görmek yaygın değildir ve bu yüzden evde kendiniz yapmak en iyisidir. Bu lezzetli reçeli denemek istiyorsanız, size en iyi 3 tarifi  sunacağız.

Kavun reçeli

Her şeyden önce kavun su içeriği ile dillat çeker. Hidrasyon, sağlıklı kalmak için önemli bir unsurdur. Kuzey Amerika Acil Tıp Kliniklerinde yapılan bir araştırmaya göre, çok fazla su kaybettiğinizde vücudunuzun bazı sistemleri verimsiz hale gelebilir.

bir çiçek ve kesilmiş bir kavun

Kavunun içinde pigmentler ve diğer antioksidan bitki besinleri de bulunur. Bunların serbest radikallerin oluşumunu nötralize ettiği kanıtlanmıştır. Serbest radikaller, orta ve uzun vadede daha kötü bir sağlık durumu ve kronik hastalıkların gelişmesi ile ilgilidir.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Meyvelerdeki Şeker Gerçekten Zararlı mı?

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış kavun
 • 1 limon
 • 2 su bardağı şeker
 • Toz tarçın

Adım adım yapılışı

Yapmanız gereken ilk şey kavunu kesmek ve temizlemek. Tüm çekirdekleri  çıkarmanız, ardından kavunu küçük parçalar halinde kesmeniz ve bir tencereye koymanız gerekiyor.

Daha sonra, şekeri ekleyin ve iyice yumuşaması için en az 24 saat dinlenmeye bırakın. Bunun için, kavun ve şeker karışımına ezilmiş limon kabuklarını ekledikten sonra buzdolabında kaldırın.

24 saat geçtikten sonra kavun karışımını ocakta ısıtın ve orta ateşte pişirin. Ardından, birkaç yemek kaşığı toz tarçın ekleyin. Arada bir karıştırarak 2 saat pişirin.

Pişirme bittiğinde yoğun, kalın reçeliniz hazır ve başka bir şey yapmanıza gerek yok. Reçelinizi kavanozlayabilirsiniz!

Bunu yapmak için, kavanozları reçelle doldurun ve reçelinizi iyice korumak için bir su banyosunda sterilize edin.

Daha fazla bilgi edinin: Bademli Muzlu Ekmek Tarifi

Kavun reçeli hazırlamak için başka bir seçenek

Kavun, diğer birçok meyve gibi çözünür lif içeriğiyle de öne çıkıyor. The British Journal of Nutrition’daki araştırmaya göre kavun, bağırsak düzeyinde fermente olabilir ve bağırsak mikrobiyotanızı olumlu yönde etkileyebilir.

kesilmiş bir kavun

Şimdi size kavun reçeli hazırlamak için başka bir seçenek sunacağız. Bu reçel biraz farklı organoleptik özelliklere sahip olacak.

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış kavun
 • 1 1/2 su bardağı şeker
 • 1 limonun suyu

Adım adım yapılışı

Bu seçenek daha az şeker içerir, bu nedenle daha az tatlıdır. Yapılacak ilk şey, bir önceki tarifte olduğu gibi kavunu iyice yıkamaktır. Ayrıca, suyunun  serbest kalabilmesi için kavunun buzdolabında gece boyunca şekerle yumuşamasına izin vermek önemlidir.

Ertesi gün limon suyunu karışıma ekleyin. Kavun eriyene kadar yaklaşık 30 dakika orta ateşte bir tencerede ısıtın.

Yapışmasını önlemek için vaktinde tencereden almak önemlidir. 30 dakika dolduğunda reçeli daha homojen hale getirmek için bir cam blendıra ekleyin. Son olarak ilk tarifte olduğu gibi kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

Kavun reçeli hazırlamanın üçüncü yolu

İlk iki tarifin hayranı değilseniz, ilginizi çekebilecek üçüncü bir tarifi göstereceğiz. 3 seçeneği denemenizi ve hepsinin biraz farklı lezzetleri olduğundan favorinizi seçmenizi öneririz.

Malzemeler

 • 1 kilo ayıklanmış kavun
 • 1 elma, soyulmuş
 • 1 1/2 su bardağı şeker
 • Yarım limon kabuğu rendesi

Adım adım talimatlar

İlk önce kavun ve elmayı temizleyin ve büyük parçalar halinde kesin. Sonra onları şekerle birlikte bir kaseye koyun. Kabı örtün ve gece boyunca yumuşaması için buzdolabına koyun. Sabah olduğundalimon kabuğu rendesini ekleyin ve karışımı orta ateşte pişirmek için bir tencereye alın.

Arada bir karıştırarak en az yarım saat pişirin. Bu süre zarfında reçelin dokusu homojen hale gelene kadar değişecektir.

Piştiğinde reçelinizi blendırdan geçirebilir  veya olduğu gibi bırakabilirsiniz. Tabii ilk iki tarifte olduğu gibi kavanozlarda da saklayabilirsiniz.

Kavun reçeli yapın

Sizlere verdiğimiz üç tarif ile basit bir şekilde kavun reçeli yapabilirsiniz. Normalde mağazalarda bulamamanız dışında, daha geleneksel meyve reçellerine bir alternatiftir. Lezzetine hayran kalacaksınız!

İlginizi çekebilir ...
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sağlıklı Reçel Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Sağlıklı Reçel Tarifi

Sağlıklı reçel tarifleri öğrenmek çok işinize yarayabilir. Çünkü bu kadar basit bir şey bağışıklık sisteminizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Santillanes G, Rose E. Evaluation and Management of Dehydration in Children. Emerg Med Clin North Am. 2018 May;36(2):259-273
 • Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
 • Lin D, Peters BA, Friedlander C, Freiman HJ, Goedert JJ, Sinha R, Miller G, Bernstein MA, Hayes RB, Ahn J. Association of dietary fibre intake and gut microbiota in adults. Br J Nutr. 2018 Nov;120(9):1014-1022

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.