KBB Uzmanlarına Göre Her On Kişiden Biri İşitme Kaybı Yaşayabilir

Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de SEORL-CCC uzmanları, yüksek gürültü seviyelerine maruz kalma, yetersiz beslenme ve belirli ilaçları tüketme gibi yaygın uygulamaların duyma üzerindeki ciddi riskleri konusunda uyarıyor. Daha fazlasını buradan öğrenin.
KBB Uzmanlarına Göre Her On Kişiden Biri İşitme Kaybı Yaşayabilir

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2021

Yüksek seslere maruz kalma, kulağa zararlı ilaçların kullanımı ve kötü beslenme gibi risk faktörleri ortadan kaldırılmazsa, önümüzdeki 30 yılda her on kişiden biri işitme kaybı yaşayabilir, yani işitme duyusunu kaybedebilir.

İspanyol Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği (SEORL-CCC) bunu her yıl 3 Mart’ta kutlanan 2021 Dünya İşitme Gününde belirtti.

Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre dünya genelinde 34 milyon çocuk ve 432 milyon yetişkinin işitme kaybı yaşadığını ve bunların %60’ının önlenebilir nedenlere bağlı olduğunu savunuyorlar.

Bu kuruluşa göre, 2050 yılına kadar rakam 900 milyona çıkabilir, bu da her on kişiden birinin işitme kaybı yaşayabileceği ve hatta işitme duyusunu kaybedebileceği anlamına gelir.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Biyonik Kulak Nedir?

Gençler işitme kaybı riskiyle karşı karşıya

WHO, eğlence ortamlarında sık sık yüksek seslere maruz kaldıkları için yaklaşık 1,1 milyar gencin ciddi işitme kaybı riski altında olduğunu belirtmektedir. 12 ila 35 yaş arasındaki insanlar bu tür uyaranlara en çok maruz kalanlardır.

SEORL-CCC’nin Otoloji Komisyonu başkanı Dr. Luis Lassaletta, gençler arasında yüksek gürültü seviyelerinin riskleri hakkında farkındalık yaratmanın kolay olmadığına dikkat çekti. Birçok genç, gece kulüpleri, barlar ve konserler gibi yüksek ses seviyesi olan yerlerde vakit geçiriyor.

Aynı şekilde kulaklık kullanımı ve sürekli cep telefonu kullanımı da risk faktörleridir. Uzmanlar, yalnızca ses yüksekliğinin değil, aynı zamanda bu cihazlara maruz kalma süresinin de önemli olduğunu açıklıyor.

çocuğun kulağını kontrol eden doktor
Gençler işitme duyusunu kaybetme riski en büyük olan gruptur.

İşitme, besinler ve ilaçlar

Kötü beslenme, her yaşta işitme kaybını etkileyen başka bir faktördür. Son zamanlarda yayınlanan araştırmalar, özellikle yaşlı insanlarda şeker ve bira gibi bazı alkollü içeceklerin tüketimini sağırlıkla ilişkilendiriyor.

SEORL-CCC’nin Odyoloji Komisyonu başkanı Dr. María José Lavilla, yüksek kolesterol seviyelerinin, obezitenin ve diyabetin de insanların işitme duyusunu kaybetmesine neden olabileceğine dikkat çekti. Alkollü içeceklerin, sigaranın ve hareketsiz bir yaşam tarzının tüketiminden bahsetmiyoruz bile.

Aynı şekilde uzman, sık uyuşturucu kullanımının da işitme kaybı ile ilişkili olduğunu belirtmiştir. İbuprofen, aspirin, diüretikler ve aminoglikozit grubundan antibiyotikler gibi ilaçlar ototoksik olarak kabul edilir. Bu nedenle bunları dikkatli tüketmelisiniz.

kulak doktoru
Bir profesyonelle yapılan periyodik kulak muayeneleri, herhangi bir değişikliği erkenden tespit edebilir.

Çocuklarda önleme

15 yaş altı kişilerde görülen işitme kaybı vakalarının %60’ı önlenebilir nedenlere bağlıdır. Nüfusun bu kesiminde bu sorunu önlemek için bazı temel önlemlerin alınması özellikle önemlidir.

En önemli şey hamilelikte anne sağlığına dikkat etmek ve çocukları çocukluk çağı hastalıklarına karşı aşılamaktır. Sağırlık vakalarının %31’i kızamık, kabakulak ve diğerleri gibi hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, %17’si erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve perinatal asfiksi ile ilgilidir.

Çocuğunuzu orta kulak iltihabı için test ettirmek ve periyodik kulak muayenesi yaptırdığından emin olmak da önemlidir. Erken teşhis, tedaviyi ve prognozu önemli ölçüde iyileştirir.

İşitme duyunuza dikkat etmek için atabileceğiniz basit adımlar

Birçok ses aygıtı, “ses ödeneği” adı verilen bir işlev içerir. Bu, güvenli olmayan işitme ortamlarına girdiğinizde dinleme alışkanlıklarını izleyen ve uyarılar veren bir yazılımdır. WHO-ITU standardı, tüm cihazların bu işleve sahip olmasını önerir.

Benzer şekilde, WHO, insanların kendilerini her yaşta ve her ortamda yüksek gürültü seviyelerine maruz bırakmamalarını tavsiye etmektedir. Gerekirse, güvenlik kulaklıkları veya kulak tıkaçları kullanmalısınız. Düzenli kulak muayeneleri de olası problemlerin erken tespiti ve tedavisine olanak sağladığı için çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
İşitme Kaybı: Belirtileri ve Tedavisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İşitme Kaybı: Belirtileri ve Tedavisi

İşitme kaybı, işitme bozukluğunuz olduğu ve doğru duyamadığınız durumdur. Aslında, doğru duymak için vücudunuzun atması gereken birkaç adım vardır.  • Ejecutivo, C. (2016). Elaboración de una nueva resolución de la Asamblea de la Salud y de un plan de acción para la prevención de la sordera y la pérdida de audición: informe de la Secretaría (No. EB139/5). Organización Mundial de la Salud.
  • Martín Villares, C., et al. “Perfil lipídico de la sordera ligada al envejecimiento.” Nutrición Hospitalaria 20.1 (2005): 52-57.
  • Mercado, Víctor, Rodolfo Burgos, and Claudio Muñoz. “Ototoxicidad por medicamentos.” Revista de otorrinolaringología y cirugía de cabeza y cuello 67.2 (2007): 167-177.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.